Zwiedzanie Žuljana – ukryta perełka półwyspu Pelješac

Tagi , , , , , ,

Chorwacja zaliczana jest do jednych z najpiękniejszych krajów świata. To w niej kryją się zapierające dech w piersiach, ciekawe widoki, bogata kultura, cenne zabytki oraz ciekawa historia. Mimo że do Chorwacji co roku ściąga ogromny odsetek turystów, którzy na własne oczy pragną zobaczyć piękno, dobrodziejstwo natury i architektury, wielu z nich omija prawdziwą „perłę” tego kraju. Mowa tu o Žuljanie. Przyjrzyjmy się wyjątkowemu miejscu z bliska. Gotowi na garść praktycznych wskazówek? Ciekawi jak wygląda zwiedzanie wioski Žuljana? Zaczynamy! 

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Žuljana i jej krótka charakterystyka

Žuljana to malutka, chorwacka wioska, która zlokalizowana jest w otoczeniu trawiastych, przepięknie i intensywnie wybarwionych zielonych wzgórz. Wioska położona jest 80 km od Dubrownika, a także 40 km od miasta Korčula. To naprawdę malutka „perełka”- zamieszkuje w niej jedynie 200 mieszkańców. Głównym źródłem utrzymania jest uprawa win, oliwy, rybołówstwo czy też właśnie turystyka i rolnictwo.

Całość krajobrazu urozmaica turkusowa woda Adriatyku. Nietrudno wyobrazić sobie bajkowy obraz, który przekuł się w rzeczywistość – to właśnie wioska Žuljana. Absolutnie wyjątkowe miejsca na mapie świata i samej Chorwacji, które pozbawione jest ulicznego zgiełku, pędu i hałasu. Dedykowane dla wszystkich, którzy kochają obcowanie z naturą, ciszę i spokój. Na szczególną uwagę zasługują także dzikie plaże, które kryją się w zatoczkach, jak również urokliwe, niewielkie wysepki, które także dostępne są dla odwiedzających i lokalnej ludności. Przy pomocy kajaków czy łodzi można do nich podpływać, odkrywając niezbadane lądy. 

Co warto zobaczyć odwiedzając wioskę Žuljana?

Kościół Świętego Juliana to z całą pewnością miejsce, które należy odwiedzić, będąc w wiosce. Legendy głoszą, że to właśnie od nazywa kościoła nadano nazwę Žuljana. To piękny obiekt sakralny z bogatą historią. Pierwsze wzmianki o kościele w zachowanych dokumentach pojawią się z przełomu XII wieku. 

Będąc w Žuljanie koniecznie należy wybrać się do Zatoki Vučine. To w niej kryje się najpiękniejsza plaża całej wioski. Jej cechą charakterystyczną jest otoczenie gęstego lasu piniowego, jak również podwodne jaskinie, które dostępne są dla turystów. Zatoka będzie także doskonałym wyborem dla rodzin z dziećmi, od morza plażę dzieli płytkie, łagodne zejście, przez co rodzinna rekreacja będzie niezwykle przyjazna nawet dla najmłodszych turystów.

Będąc w Žuljanie koniecznie należy zajrzeć do gospodarstwa OPG Fjaka. To właśnie z tego miejsca rozchodzą się aromatyczne zapachy. Do dyspozycji turystów, jak i lokalnej ludności codziennie oferowana jest świeża żywność ekologiczna. Odwiedzając to miejsce, możemy też spróbować niezwykle wyrazistych w smaku owoców i warzyw zerwanych wprost z ogródka. Znajdziesz tu miód z pobliskiej pasieki, wino z lokalnych winorośli czy oliwę z oliwek. Nic więc dziwnego, drzwi do gospodarstwa wciąż są otwarte, a ruch jest zawsze niezwykle intensywny. Co więcej, gospodarstwo posiada także mały obiekt gastronomiczny, w którym można zamówić gotowe, przepyszne dania, przygotowywane z własnych, najwyżej jakości produktów. Przemiła obsługa, życzliwość, sympatia to dodatkowe walory tego miejsca. 

Dlaczego Žuljana to obowiązkowy punkt wakacji?

Urocza Žuljana położona na półwyspie Pelješac, oprócz pięknych widoków i wielu atrakcji turystycznych, kryję w sobie m.in. doskonałą, lokalną kuchnię czy wybitne, najwyższych lotów wino pochodzącego z lokalnych plantacji. Dzięki temu, odwiedzając wioskę, będziemy mogli poznać nieznane dotąd smaki, które zapiszą się w naszej pamięci przez długi czas. Co więcej, wioska Žuljana to miejsce, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie.

Będzie to pobyt idealny dla miłośników wodnych wrażeń i leniwego opalania w słońcu z książką. Nie braknie atrakcji dla fanów ciekawych obiektów architektonicznych czy odkrywania nowych smaków. Žuljana posiada ciekawe miejsce do nurkowania, co pozwala na poznanie podwodnych zakamarków Adriatyku. Co więcej, w pięknej wiosce będziemy mogli znaleźć ogrom szlaków pieszych oraz rowerowych. Dzięki temu dawka ruchu na świeżym powietrzu będzie na najwyższym poziomie.

Kolejnym atutem, dla którego warto odwiedzić Žuljane są piękne, piaszczyste plaże, uważane za najbardziej urokliwe na całym półwyspie Pelješac. Niektóre plaże dostępne są od razu, do niektórych musimy dopłynąć łodzią bądź kajakiem. Žuljana dla wielu turystów kojarzy się przede wszystkim z pięknymi plażami i wyjątkowo urokliwymi zatoczkami. Wioska jest jednak także prawdziwą gratką dla miłośników górskich wędrówek. Będąc na chorwackim półwyspie możemy wybrać się na górę Sveti Ivan (496 m n.p.m.). Wdrapując się na sam szczyt, naszym oczom ukaże się zapierający dech w piersiach widok. Obejmuje cały półwysep Pelješac, a także wyspy: Mljet, Lastovo i Korčula. 

Szukasz doskonałego miejsca na wyjazd z rodziną, przyjaciółmi bądź samotne wędrówki w towarzystwie wyjątkowo atrakcyjnego krajobrazu przyrodniczego? Wioska Žuljana to absolutny strzał w dziesiątkę. Przekonaj się o tym osobiście.

Poprzedni

Zwiedzanie miasta Hvar – atrakcje, co zobaczyć?

Szlakiem Marco Polo po wyspie Korčula

Następny

Dodaj komentarz