Zwiedzanie wyspy Badija, bliskie spotkanie z danielami, taksówki wodne

Tagi , , , , , , , ,

Osoby poszukujące pięknych widoków, które nie są szczególnie oblegane przez turystów powinny zdecydować się na zwiedzanie wyspy Badija. Badija to piękna, mała wyspa zlokalizowana w okolicy Korculi. Porośnięta przez sosny, cyprysy i śródziemnomorskie krzewy, otoczona przez przejrzyste morze. Zdecydowanie jest warta odwiedzenia. Stanowi jedną z najpopularniejszych atrakcji dla turystów przebywających na Korculi. Badila jest bezludną wyspą, co niewątpliwie podnosi jej atrakcyjność. 

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Zwiedzanie wyspy Badija w Chorwacji

Osoby przebywające na Korculi, bezdyskusyjnie powinny wykorzystać tę okazję i udać się na Badiję. Na wyspie jest kilka plaż i kąpielisk. Główna, żwirowa plaża znajduje się blisko klasztoru Badija. Z kolei druga najpopularniejsza plaża leży w najbardziej wysuniętej na północ części wyspy. Zarówno jedna, jak i druga plaża jest otoczona przez sosny. Ich obecność zapewnia przyjemny cień, a dodatkowo pozwala uzyskać odrobinę chłodu podczas upałów. Plaża sąsiadująca z klasztorem jest naturalnie odseparowana od wiatrów. Z kolei plaża północna jest bardziej narażona na powiew wiatrów Bura, Gregal i Siliko. Jednak można na niej uzyskać odrobinę prywatności. 

W pobliżu głównej plaży znajduje się molo Badija. Wzdłuż niego cumują lokalne łodzie i żaglówki. Tuż obok molo, turyści posiadają do dyspozycji odkryty basen, z którego można korzystać jako do pływania po torze, trenowania, jak i przede wszystkim można się nad nim spokojnie opalać. Wyspa Badija polecana jest dla osób, które preferują skoki do morza wprost z pomostu. W jego okolicy wody są dosyć głębokie. 

Badiję polecamy także dla miłośników nurkowania z rurką. Podczas podwodnej wyprawy można spotkać różne, małe rybki i jeżowce, ośmiornice. Ponadto można podziwiać wodorosty i podwodne trawy. Na wyspie bardzo często odbywają się lekcje nauki windsurfingu, które można swobodnie obserwować z plaży.

W trakcie sezonu można udać się do małej restauracji/kawiarni znajdującej się w południowej części wyspy. Ze względu na bezludny charakter wyspy posiada ona bardzo ograniczony asortyment. Oferuje zaledwie kilka potraw i napojów. W rezultacie planując pobyt na Badiji warto zadbać o swoje dzienne wyżywienie i napoje. Na wyspie nie ma sklepu, więc uzupełnienie zapasów będzie niemożliwe. Polecamy spakowanie do plecaka jedzenia i picia, które można wykorzystać podczas samodzielnie przygotowanego pikniku. Równolegle zachęcamy do odwiedzenia restauracji, aby wesprzeć prowadzoną tam działalność. . 

Klasztor Franciszkanów na wyspie Badija

Powstanie klasztoru Franciszkanów na wyspie Badija jest konsekwencją szybkiego rozwoju budowlanego na Korculi i w jej okolicach. Historia klasztoru sięga roku 1392, kiedy Franciszkanie z Bośni otrzymali na własność część wyspy i zdecydowali o zbudowaniu tam klasztoru. Budowlę w zdecydowanej części utworzono w połowie XV wieku, dlatego głównym nurtem inspiracji był późny styl gotyku. Prace zakończono w 1477 roku, klasztor stanowi idealny przykład dalmatyńskiego stylu gotyckiego.

Mnisi przez wiele wieków byli obecni na wyspie. Punkt zwrotu w historii wyspy to zakończenie II Wojny Światowej, kiedy przejął ją rząd Tipo. Wówczas zmieniło się także przeznaczenie klasztoru. Przekształcono go na centrum sportowe w 1956 roku. Okres ten negatywnie wpłynął na zabytkowe obiekty, które zdewastowano. Wnętrza przebudowywano do użytkowania w nowych celach. Wiele pomieszczeń przystosowano do roli magazynów. Ucierpiały także zachwycające przyklasztorne ogrody, gdzie utworzono boiska i kąpieliska. Zachowały się wyłącznie wiekowe drzewa oliwne, które stanowiły część gajów oliwnych. Niedawno, bo dopiero w 2003 roku udało się Franciszkanom odzyskać klasztor, dlatego przystąpili do jego odbudowy i uporządkowania wyspy. 

W trakcie funkcjonowania klasztoru Franciszkanów nie brakuje przykrych momentów w historii. Turcy w 1571 roku dokonali spalenia budynków klasztornych i ukradli dzwon znajdujący się w klasztorze. W 1660 roku klasztor padł łupem bośniackich piratów, który dokonali kradzieży wszystkich wartościowych przedmiotów gromadzonych przez lata. A już rok później, dokonano porwania aż czterech mnichów. Zażądany za nich okup został sfinansowany przez mieszkańców Korculi. 

Kiedy warto udać się na wyspę Badija?

Standardowo transfery na wyspę kursują od kwietnia do października. Choć restauracja na wyspie jest czynna wyłącznie w trakcie wysokiego sezonu. Poza nim wyspę turyści odwiedzają w mniejszym stopniu. Osoby przebywające w okolicach pod koniec lipca mogą uczestniczyć w corocznym festiwalu „Dan Kanjaca”. Jest to lokalne wydarzenie, podczas którego wyspa zdecydowanie ożywa. Uczestnicy mogą kosztować potraw przygotowywanych na grillu. 

Ponadto, osoby wierzące mogą uczestniczyć w corocznej procesji Gospy od Otoka (Matki Boskiej z Wyspy). Odbywa się ona zawsze 2 sierpnia. 

Co można robić na chorwackiej wyspie Badija?

Pobyt na Badija zalicza się do jednodniowych wycieczek, dlatego warto ten czas w pełni wykorzystać i cieszyć się z oferowanych atrakcji, dla których czas stanął w miejscu. 

Na wyspie Badija można:

  • pływać na plaży zlokalizowanej na tylnej części wyspy i podziwiać widoki półwyspu Pelješac, 
  • obejść wyspę dookoła, trasa liczy ok. 5 km, 
  • odwiedzić otwartą galerię sztuki prezentującą lokalną sztukę, 
  • zwiedzić ruiny kościoła św. Katarzyny z XVI w., który znajduje się na szczycie wzgórza. Te miejsce prezentuje świetne widoki na archipelag Korcula, 
  • zobaczyć późnogotyckie krużganki klasztoru franciszkanów z XV wieku, 
  • zobaczyć oswojone daniele. 

Zachęcamy, aby zostać na wyspie aż do zachodu słońca i podziwiać jego widok. Wówczas dobrym punktem widokowym jest restauracja. 

Ceny taksówek wodnych na wyspę Badija

Najłatwiejszym i najpopularniejszym środkiem transportu są lokalne taksówki wodne, które standardowo kursują od kwietnia do października. Przewożą turystów bezpośrednio do przystani zlokalizowanej na wyspie. Taksówki kursują co najmniej raz na godzinę z Korculi. Punkt wyjazdu taksówek z Korculi leży na wschodnim molo (Punta Jurana). Cena za kurs wynosi od 15 do 30 euro za osobę dorosłą w zależności od wybranego przewoźnika. Czas transferu na Badiję to ok. 20 minut. 

Alternatywne sposoby dostania się na wyspę Badija to wynajęcie kajaku lub łodzi. Droższym rozwiązaniem jest zamówienie transferu łodzią. Wówczas występuje możliwość dostania się na wyspę nie tylko z Korculi, ale także z Orebic. Na Badiję kursują także lokalne promy z Korculi, Lumbardy i z Vrnik. 

Daniele na wyspie Badija

Niekwestionowaną atrakcją na wyspie Badija, która nieustannie zachwyca zarówno dzieci, jak i dorosłych są oswojone Daniele. Sprowadzono je na wyspę w 1958 roku z Brijuni. Trzeba mieć wyjątkowego pecha, aby podczas pobytu nie spotkać choć jednego. Zazwyczaj to one witają turystów, wychodząc im naprzeciw z lasu. Bardzo dobrym pomysłem jest zabranie dla nich poczęstunku w ramach nieformalnej „opłaty za pobyt” na wyspie. Ich zdecydowanym przysmakiem są przede wszystkim marchewki.

W stosunku do zwierząt należy zachować odpowiedni szacunek, choć nie są one płochliwe. Z powodzeniem można określić je jako oswojone, które nie boją się nawet dzieci. Bliskie spotkanie z danielami w ich naturalnym środowisku to ogromny przywilej, szansa na zrobienie ciekawe zdjęcia. Takie momenty zapisują się na długo w pamięci, szczególnie tych najmłodszych turystów. 

Nie zachęciła Cię wyspa Badija? Zobacz artykuł o zwiedzaniu wyspy Rab – jakie są tam atrakcje, plaże i hotele?

Najlepsze hotele w Dalmacji

Poprzedni

Gdzie zrobić zakupy i wymienić walutę na półwyspie Pelješac?

Szpitale w Dalmacji – sprawdź, gdzie szukać pomocy

Następny

Dodaj komentarz