Zwiedzanie Ston, bramy półwyspu Pelješac – co zwiedzić?

, Tagi , , , , ,

Chorwacja jest od wielu lat bardzo atrakcyjnym i pożądanym kierunkiem wakacyjnym. Mnóstwo osób decyduje się na wyjazd do tego pięknego kraju, ze względu na śródziemnomorski klimat, gwarantowaną piękną pogodę oraz uroki i atrakcje, jakie nam oferuje. Kiedy decydujemy się na wakacje w Chorwacji, stajemy przed wyborem regionu i miejscowości, w której spędzimy swój wyczekiwany urlop. Jednym z najpiękniejszych miast tego państwa, o bogatej historii, imponującej ilości zabytków i niezwykłym krajobrazie, jest Ston, zwane „bramą Peljesacu”. Dlaczego warto się tam wybrać i co koniecznie trzeba zobaczyć, w tej wyjątkowej miejscowości?

Kempingi Chorwacja
Zaplanuj swoją podróż

Skorzystaj z Booking.com gdzie znajdziesz najlepsze hotele i apartamenty

Potrzebujesz samochodu podczas wakacji, zarezerwuj z Booking.com

Wyszukaj najlepsze Kempingi z Suncamp.pl

Promy zarezerwujesz z DirectFerries.com

Najlepsze oferty na bilety lotnicze znajdziesz tutaj

Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Kilka faktów o mieście Ston

Miasto Ston leży na półwyspie Peljesac, a właściwie w przesmyku, który łączy stały ląd z tym półwyspem właśnie. To dlatego, nazywamy to miejsce bramą do Peljesacu. Dawniej miasteczko było bardzo ważnym fortem, a do dziś możemy podziwiać zachowane w nim, średniowieczne mury. Ston było niezwykle ufortyfikowane, pełne twierdz, wież i murów obronnych, ponieważ stanowiło obronę przez najazdami Turków. Ston słynie też z przepysznych owoców morza, a w pobliżu hodowane są ostrygi i małże. Odkrycia archeologiczne dowodzą, że rejon ten był zamieszkany już w Neolicie, a w antyku Ston nosiło nazwę Turris Stagni.

Co warto zobaczyć w Ston?

„Mur Chiński” Europy

Fragment murów obronnych, który się tu zachował, często nazywa się europejskim Murem Chińskim. Pierwotnie mury te sięgały około 7 km długości. Niestety trzęsienia ziemi nawiedzające Dalmację zniszczyły część z nich, więc dziś możemy podziwiać mury długości 5,5 km, a także aż 40 wież i 5 bastionów. Cały ten kompleks architektoniczny sprawiał, że niewielkie miasteczko zmieniło się w fortece obronną. Dwa wejścia na mury znajdują się w Ston , natomiast jedno w pobliskim miasteczku portowym – Mali Ston.

Godziny otwarcia murów różnią się w zależności od sezonu, jednak w tym najbardziej popularnym czasie, tzn. od czerwca do końca lipca, możemy odwiedzić je między godziną 8:00, a 19:30. Trzeba jednak zakupić bilety wstępu, które dla turystów indywidualnych wynoszą 50 kn, czyli około 30 zł. Bilet ulgowy dla studentów i młodzieży do 18 roku życia, wynosi 30 kn, natomiast grupowy 40 kn.

Wydobywanie soli

Wydobywanie soli, zwanej białym złotem, w Ston odbywało się już w czasach rzymskich, co czyni Solanę Ston najstarszą w Europie! W dodatku znajdują się tu największe baseny solany na Morzu Śródziemnym. Dzięki temu Ston było bardzo ważnym punktem strategicznym i przemysłowym. Znajdziemy tu aż 58 basenów, podzielonych na 5 grup. Za czasów Republiki Dubrownickiej istaniły tu jeszcze dwa basenu do krystalizacji, o granitowych dna, z których wydobywana sól, była najczystsza i trafiała wprost do Wiednia. Nosiły one nazwy Błażej i Łazarz. 

Starówka i uliczki miasta

Wewnętrzna zabudowa miasta ma dość nietypowy układ – pięciokąta. Plan miasta jest dokładnie przemyślany. Nawet układ uliczek i domów wydaje się tu zaplanowany i skrupulatnie ułożony jak przy pomocy linijki. Przechadzając się Starówką i uliczkami miasta, warto zwrócić uwagę, między innymi na Pałac Rektorów. W czasach Republiki Dubrovnickiej Rektorami nazywano prezydentów miast. Uwagę przyciąga także, renesansowy Pałac Biskupi i klasztor franciszkański. Co ciekawe, do miasta prowadziły dwie bramy, które przetrwały trzęsienie ziemi.

Festiwal ostryg

Warto odwiedzić Ston w marcu, ponieważ właśnie wtedy odbywa się tu festiwal promujący lokalnie wyławiane ostrygi. Grzechem jest odwiedzić to wyjątkowe miasto i nie spróbować tutejszych owoców morza! Ostrygi znajdziemy tu w menu nie tylko w marcu, ale właściwie przez cały czas. Możliwa jest także wycieczka statkiem do hodowli ostryg. O taką możliwość należy zapytać w pobliskim Mali Ston, w restauracji Bota Šare. Przy odrobinie szczęścia uda nam się zobaczyć tradycyjny połów. 

Twierdza Kaštio

Znajduje się w południowo – wschodniej części miasta. Twierdzę tę uważa się, za najważniejszą i najsilniejszą fortecę Stonu. Została ona wzniesiona w XIV wieku i miała wówczas nosić nazwę zamku św, Hieronima, jednak ze względu na jej ogromne rozmiary, zaczęto nazywać ją Veliki Kaštio, czyli wielkim zamkiem. Twierdza przeszła kilka lat temu gruntowną renowację, dlatego dziś można ją zwiedzić. Cenę wstępu do twierdzy wlicza się w cenę biletu na mury obronne. 

Kiedy udać się do Ston?

Wiele osób uważa, że Ston najlepiej odwiedzić w szczycie sezonu, to znaczy od początku czerwca, do końca sierpnia, ponieważ wtedy tętni ono życiem. Mamy też pewność, że w tym czasie otwarte będą wszystkie restauracje. Poza sezonem miasto wydaje się nieco opustoszałe i wyludnione, jednak właśnie dlatego część turystów przybywa tu w maju, czy wrześniu. Temperatury są nieco niższe i bardziej przyjazne zwiedzaniu. Jeśli chcesz zobaczyć festiwal ostryg, to musisz przybyć tu w marcu, choć nie jest to najbardziej popularny turystycznie miesiąc. 

Ston to naprawdę piękne miasteczko, z ciekawą historią, które miało niegdyś ogromne znaczenie strategiczne. W średniowieczu wartość soli, była równa wartości złota. To dlatego, potrzebne było wzniesienie tak silnych fortyfikacji i obrona bramy Peljesacu za wszelką cenę. Warto poświęcić przynajmniej jeden, dwa dni na przystanek w tym miejscu. Wielu podróżujących dodaje Ston do swojego planu, jako przystanek po drodze do Dubrovnika.

Spacer murami obronnymi od Stone do Mali Stone wejście C zajmuje zaledwie pół godziny (nie zapomnij o nakryciu głowy). Warto zatrzymać się tu, chociażby dla spróbowania lokalnej kuchni. Ostrygi ze Ston uchodzą za najpyszniejsze w całej Chorwacji! To również miasteczko pełne kontrastów. Ogromne mury, twierdza i wieże to zupełne przeciwieństwo tego, co zastaniemy wewnątrz miasteczka! Są tu klimatyczne wąskie uliczki, tradycyjne domy i kamienice, renesansowe budynki pełne historii i zabytków, a przy tym rodzinne i ciepłe restauracje.

Najlepsze hotele w Dalmacji

Poprzedni

Jakie są ceny w restauracjach w Dubrowniku?

Jak zostać animatorem w hotelach w Dalmacji?

Następny

Dodaj komentarz