Zwiedzanie Starego Miasta w Zadarze – co warto wiedzieć?

, Tagi , , , , , ,

Przepiękne i pozostające na długo w pamięci zachody słońca, malownicze wybrzeże, iście rajskie i zróżnicowane plaże ze szmaragdowo-błękitną wodą Morza Adriatyckiego, niesamowita architektura, a także bogata historia. To tylko niektóre z atrakcji, które czekają na turystów wybierających się do Chorwacji. Na przestrzeni ostatnich lat stała się ulubionym, wakacyjnym kierunkiem Polaków. Jak wygląda zwiedzanie Starego Miasta w Zadarze?

Kempingi Chorwacja
Zaplanuj swoją podróż

Skorzystaj z Booking.com gdzie znajdziesz najlepsze hotele i apartamenty

Potrzebujesz samochodu podczas wakacji, zarezerwuj z Booking.com

Wyszukaj najlepsze Kempingi z Suncamp.pl

Promy zarezerwujesz z DirectFerries.com

Najlepsze oferty na bilety lotnicze znajdziesz tutaj

Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Stare Miasto w Zadarze – 6 miejsc z listy must-see

W tym roku po raz pierwszy planujesz wybrać się do Dalmacji? A może piękno Chorwacji zachwyca Cię już od wielu lat i zastanawiasz się jaki kierunek obrać tym razem? Dziś pragniemy zabrać Cię w podróż do Zadaru! Choć nie cieszy się (jeszcze) tak dużą popularnością jak Dubrovnik, Split czy Zagrzeb, to zdecydowanie warto wpaść tutaj podczas najbliższego urlopu. Warto zobaczyć Stare Miasto i zwiedzić jego liczne atrakcje, a także poczuć atmosferę, która w „chorwackim Rzymie” jest niezwykle magiczna. 

1. Brama Lądowa 

Pośród murów fortyfikacyjnych dumnie stoi Brama Lądowa (Kopnena Vrata) będąca pozostałością zamierzchłych czasów. Jest przykładem przyciągającej tłumy turystów budowli w stylu romańskim. Okazały monument zdobi Zadar już od ponad 480 lat. Zaprojektowana przez włoskiego architekta Michele Sanmicheli brama zbudowana została dokładnie w 1543 roku. Od tamtej pory uświetnia południowo-wschodnią część starówki. Przechodząc przez bramę, warto przyjrzeć się zdobiącym ją detalom. Widnieje na niej nie tylko płaskorzeźba z weneckim lwem, ale również jadący na koniu św. Chryzogon, który jest patronem miasta. 

2. Plac Ludowy

Najbardziej znanym placem na Starym Mieście jest Narodni Trg. W pobliżu znajdują się trzy charakterystyczne budynki wchodzące w skład listy zabytków, które warto zobaczyć. Mowa tutaj o budynku straży miejskiej z wieżą zegarową z 1562 roku, gdzie obecnie mieści się Muzeum Etnograficzne. Drugi to Gradska Loža wybudowana w 1565 roku, w której współcześnie odbywają się rozmaite wydarzenia kulturalne. Najmłodszy w tym gronie jest ratusz z 1934 roku z ozdobionymi płaskorzeźbami ścianami. Wieczorami na Placu Ludowym często odbywają się koncerty oraz innego rodzaju wydarzenia przyciągające mieszkańców oraz turystów. 

3. Ulica Siroka 

To bezapelacyjnie jedno z najlepszych miejsc na shopping i zakup pamiątek, które będą przypominały o czasie spędzonym w tym jakże urokliwym, chorwackim miasteczku. Ulica Siroka jest bowiem główną aleją spacerową starego miasta, gdzie handel kwitnie niemal przez całą dobę. Niepowtarzalnego klimatu jej części Zadaru dodają kamienice oraz efektownie kontrastująca z nimi, majacząca w oddali kościelna wieża. Fakt, że na każdym rogu znajdują się tutaj restauracje, kawiarnie oraz bary sprawia, że to idealne miejsce na filiżankę aromatycznej kawy czy też skosztowanie miejscowych specjałów. Tych w chorwackiej kuchni zdecydowanie nie brakuje. 

4. Organy Morskie 

Gdy opatrzą Ci się już nieco budowle pamiętające bardzo zamierzchłe czasy, koniecznie udaj się w kierunku nabrzeża. Czekają tam Organy Morskie, będące dziełem Nikoli Bašić’a. Jedyna taka na świecie atrakcja zajmuje aż 70 metrów i podzielona jest na 7 części. Jej konstrukcja składa się z systemu rur schowanych pod kamiennymi schodami. To właśnie do ich wnętrza wlewa się wzburzona woda, która następnie zamienia się w „morską muzykę”. Sprawdź więcej informacji w tekście o Organach Morskich w Zadarze!

5. Kościół św. Donata i Rzymskie Forum 

Być na Starym Mieście w Zadarze i nie zobaczyć Kościoła św. Donata, to mniej więcej tak niewybaczalne faux-pas jak ominięcie Sagrada Familia podczas zwiedzania Barcelony. Kościół o bardzo charakterystycznej bryle jest bowiem symbolem tego chorwackiego miasta i prezentuje się efektownie o każdej porze dnia, również wieczorem, gdy konstrukcja budowli w stylu wczesno-romańskim zostaje podświetlona. Wnętrze świątyni jest dość proste i skromne, jednak zdecydowanie warto do niego zajrzeć, ponieważ to właśnie tutaj znajdują się dwie antyczne kolumny. Nie zapomnij także przyjrzeć się znajdującym się przed kościołem ruinom Rzymskiego Forum. Przeczytaj szczegółowe informacje w tekście o Forum Romanum w Zadarze!

6. Powitanie słońca 

Nieopodal Starego Miasta znajduje się kolejna, interesująca atrakcja turystyczna w postaci baterii słonecznej zbudowanej z 300 szklanych płyt. Przez cały dzień ładuje swoje akumulatory za pomocą odnawialnej energii, by następnie wieczorem zachwycać wszystkich gapiów jednymi w swoim rodzaju spektaklami świetlnymi. 

Najlepsze hotele w Dalmacji

Poprzedni

Rejs na Wyspy Elafickie z Dubrownika – zwiedzanie

Jak dostać się z Dubrownika na Wyspę Mljet?

Następny

Dodaj komentarz