Zwiedzanie Starego Miasta (Stari Grad) w Dubrowniku

, Tagi , , , , ,

Dubrownik to bez wątpienia jedno z najpiękniejszych miast Chorwacji, a może i Europy. Jednym z miejsc, które bezapelacyjnie trzeba zwiedzić w Dubrowniku jest Stari Grad, czyli Stare Miasto. Warto poznać jego historię, a także dowiedzieć się, na jakie konkretnie zabytki trzeba zwrócić swoją uwagę. 

Kempingi Chorwacja
Zaplanuj swoją podróż

Skorzystaj z Booking.com gdzie znajdziesz najlepsze hotele i apartamenty

Potrzebujesz samochodu podczas wakacji, zarezerwuj z Booking.com

Wyszukaj najlepsze Kempingi z Suncamp.pl

Promy zarezerwujesz z DirectFerries.com

Najlepsze oferty na bilety lotnicze znajdziesz tutaj

Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Krótka historia Starego Miasta w Dubrowniku 

Poznanie historii Starego Miasta w Dubrowniku pomoże nam jeszcze bardziej wczuć się w klimat tego wyjątkowego miejsca. Otóż okazuje się, że przez długie wieki wpływ na jego rozwój miało Cesarstwo Bizantyjskie. Później Dubrownik należał kolejno do Republiki Wenecji, jak również do Królestwa Węgier. Wpływ na to, jak wygląda dzisiaj Stare Miasto miało także Cesarstwo Francuskie oraz Królestwo Jugosławii. Co ważne, ze względu na swój niepowtarzalny charakter, Stari Grad zostało wpisane w całości na listę światowego dziedzictwa UNESCO. To doskonały dowód na to, że tej części Dubrownika po prostu nie można pominąć podczas zwiedzania. 

Co warto zobaczyć w Stari Grad?

Jeżeli tylko dysponujemy wystarczającą ilością czasu, postarajmy się zwiedzić całe Stare Miasto w Dubrowniku, a na pewno nie pożałujemy. Poniżej zaprezentowano listę tych miejsc, które bez wątpienia należy zobaczyć na własne oczy. 

Twierdze Minceta oraz Bokar w Dubrowniku

Jeśli będziemy w Dubrowniku, bezwzględnie powinniśmy bacznie przyjrzeć się bramie, przez którą wejdziemy do Stari Grad. To Pile, która doprowadzi nas między innymi do dwóch wyjątkowych twierdz. Mowa tu oczywiście o twierdzy Minceta oraz o twierdzy Bokar. Pierwsza z nich wymieniana jest wśród najbardziej zachwycających fortyfikacji świata. Druga wyróżnia się zaś tym, że w jej wnętrzu odbywają się liczne festiwale kulturalne, zwłaszcza w okresie letnim. Turyści mają zatem możliwość zapoznania się z lokalnymi zwyczajami, świetnie się przy tym bawiąc. 

Ulica Stradun 

Jest to jedna z najsłynniejszych ulic Stari Grad, przez niektórych określana także jako Placa. Jej długość sięga mniej więcej 300 metrów, a w jej pobliżu ulokowanych jest wiele klimatycznych kafejek i sklepów z pamiątkami. Ulica Stradun słynie z wapiennych, wypolerowanych bloków, a także z licznych pomników postaci ważnych dla miasta. To właśnie w tym miejscu organizowanych jest wiele ważnych dla lokalnej społeczności uroczystości. Mowa tu chociażby o procesji ku czci patrona miasta – świętego Błażeja.

„Gra o tron” w Dubrowniku 

Zdecydowana większość z nas kojarzy wzbudzający ogromne emocje serial „Gra o tron”. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę z tego, że Królewska Przystań to tak naprawdę Stari Grad w Dubrowniku. Wiele ujęć było kręconych na basztach twierdz Minceta oraz Bokar. Ciekawe sceny powstawały także na ulicy Świętego Dominika. Jeżeli jesteśmy fanami sagi „Pieśni Lodu i Ognia”, Stare Miasto w Dubrowniku to miejsce, które po prostu musimy zobaczyć na własne oczy. 

Ciekawostki o Stari Grad w Dubrowniku

Jeżeli zamierzamy odwiedzić Stari Grad, powinniśmy także poznać kilka ciekawostek na temat tego wyjątkowego miejsca. Jedną z nich jest to, że określanie ulicy Stradun mianem Placa, jest tak naprawdę nieco złośliwe. Otóż jest to nazwa wymyślona przez Wenecjan, którzy używali jej, gdy ulica została poważnie zniszczona na skutek trzęsienia ziemi. Placa można przetłumaczyć jako „uliczysko”. Chorwaci bardzo często nie lubią tej nazwy, dlatego w ich obecności zdecydowanie lepiej nazywać ulicę Starego Miasta Stradun.

Interesująca jest również wiara w to, że Wielka Fontanna Onufrego, znajdująca się na Stari Grad, spełnia życzenia. Aby tak się jednak stało, należy przespacerować się dookoła niej, popijając przy tym wodę z każdego kranu. Po zakończeniu tego osobliwego spaceru wystarczy wypowiedzieć w myślach życzenie. W żadnym razie nie wolno go jednak mówić na głos, bo się nie spełni. Na murach Pałacu Rektorów, jednego z zabytków na Starym Mieście, podziwiać można zaś wyjątkowo ciekawy napis. W tłumaczeniu na język polski brzmi on tak: zapomnij o sprawach prywatnych, martw się o publiczne. Jeżeli chcemy stać się świadkami jeszcze większej liczby ciekawych miejsc i historii, nie pozostaje nam nic innego jak podróż do bajecznego Dubrownika.

Zobaczyłeś już Stare Miasto? Sprawdź nasz tekst o zwiedzaniu Nowego Miasta w Dubrowniku, które także oferuje wiele atrakcji turystom!

Najlepsze hotele w Dubrowniku

Poprzedni

Wyprawa rowerowa po wyspie Mljet w Dalmacji

Nocne życie w Makarskiej – bary, lokale, co warto wiedzieć?

Następny

Dodaj komentarz