Zwiedzanie Solana Ston – jedna z najstarszych salin na świecie

Tagi , , , , , , ,

Salina to rodzaj zakładów przemysłowych, w których produkowana jest sól kamienna. Na całym świecie istnieją tysiące salin, jednak niektóre z nich cieszą się szczególną renomą oraz popularnością w społeczeństwie. Jedną z nich jest Solana Ston, która znajduje się w Chorwacji. Są to najstarsze saliny na świecie, które każdego roku przyciągają prawdziwe rzesze turystów. 

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Czym jest salina Solana Ston?

Solana Ston to atrakcja, która sprawia, że tysiące osób decydują się na odwiedzenie Chorwacji. Jest ona bowiem atrakcyjna nie tylko ze względu na zapierający dech w piersi wygląd, ale również z powodu bogatej historii. Solana pochodzi bowiem z czasów rzymskich, a pierwsze wzmianki na jej temat pochodzą z czasów sprzed naszej ery. Niegdyś była ona synonimem bogactwa i przepychu, albowiem przed laty sól miała niemal identyczną wartość, co złoto. Współcześnie Solana Ston jest przede wszystkim świetną atrakcją i miejscem o bogatej przeszłości. Jej cechą charakterystyczną jest to, że posiada największe baseny solankowe w Morzu Śródziemnym. Dzięki temu wywiera pozytywne wrażenie nawet na współczesnych turystach. 

Co ciekawe, Solana Ston ma tak olbrzymie znaczenie dla Chorwatów, że przed laty przyczyniła się do powstania murów obronnych. Ich celem była ochrona złóż soli i zabezpieczenie przed potencjalną kradzieżą czy zniszczeniem. W skład Solany Ston wchodzi aż 58 basenów podzielonych na pięć grup. W dziewięciu basenach solankowych odbywa się natomiast krystalizacja soli – noszą one imiona świętych, takie jak Franciszek, Mikołaj, Baltazar, Antoni, Józef, Piotr czy Paweł. Jeden z nich nazywa się również Mundo, co w tłumaczeniu na język polski oznacza świat. Sam proces produkcji soli w Solanie Ston jest relatywnie szybki, albowiem trwa pomiędzy 30 a 60 dni. Konkretna długość zależy przede wszystkim od warunków atmosferycznych i panującej pogody. 

Zwiedzanie Solany Ston – co warto wiedzieć?

Decydując się na zwiedzanie Solany Ston, warto wiedzieć przede wszystkim w jakich terminach jest ona otwarta dla turystów. Miejsca tego nie można zwiedzać przez cały rok, o dowolnej porze, albowiem o pewnych godzinach jest ono zamknięte dla przyjezdnych. W trakcie sezonu Solanę Ston można zwiedzać pomiędzy godziną 7 a 19. Poza sezonem jest ona czynna nieznacznie krócej – turyści mają bowiem możliwość odwiedzania tego miejsca nie później niż o 14 czasu lokalnego. Zanim zdecydujemy się na wycieczkę, warto jednak przygotować sobie dokładny plan, ponieważ miejsce to zapewnia wiele atrakcji. Dlatego też warto uwzględnić najciekawsze części saliny, o których zobaczeniu nie można zapomnieć. 

Najważniejsze podczas zwiedzania Solany Ston jest poświęcenie czasu na obejrzenie basenów, którymi przepływa woda morska. Zachwycają one bowiem nie tylko licznymi walorami estetycznymi, ale również pozwalają zrozumieć, w jaki sposób tworzy się sól. Dzięki obserwacji saliny możliwe jest zgłębienie swojej wiedzy z tego zakresu oraz dowiedzenie się, jak dochodzi do optymalnego stężenia soli. W pobliżu basenów można jednak nie tylko zwiększyć swój zasób informacji na temat produkcji soli, lecz również świetnie się zrelaksować. Są to bowiem tereny niezwykle atrakcyjne przyrodniczo, które wywierają pozytywne wrażenie na niemal wszystkich turystach. Po obejrzeniu wody morskiej swoją uwagę warto skoncentrować na kamiennej składnicy. Jest to miejsce, w którym sól jest układana warstwami, a następnie opada i naturalnie się osusza. Czas, jaki jest potrzebny na jej pakowanie, to zaledwie sześć dni, co potwierdza, że funkcjonowanie salin jest bardzo wydajne i efektywne. 

Interesujące dla wielu turystów jest również to, w jaki sposób sól jest transportowana z basenów do pięknych i klimatycznych składowisk. Odpowiedzią na to pytanie są wagoniki, które są dostosowane do pracy na wysokich obrotach i zapewniają błyskawiczne transportowanie soli w miejsce docelowe. Decydując się na odwiedzenie Solany Ston, nie można zapomnieć o obejrzeniu wagoników, gdyż kryją one za sobą piękną historię. Ich konstrukcja jest na tyle masywna, że zapewniają nie tylko szybkie, ale również bezpieczne przewożenie soli. Wśród turystów cieszą się bardzo dużą popularnością, ponieważ są jedną z najważniejszych atrakcji całego obiektu. 

Czy warto odwiedzić Solanę Ston?

Solana Ston to jedno z najciekawszych miejsc w całej Chorwacji. Salina ta każdego roku przyciąga tysiące turystów, a jej popularność rośnie w zawrotnie szybkim tempie. Dzięki jej odwiedzeniu możliwe jest nie tylko poznanie najciekawszych faktów na temat produkcji soli, ale również dowiedzenie się o bogatej historii tego obiektu. W Solanie Ston da się zdobyć nowe doświadczenia, a także solidnie wypocząć. Salinę otaczają malownicze krajobrazy, przez co każda minuta w tym miejscu jest istną przyjemnością. Decydując się na wyjazd do Stonu, można więc być pewnym, że nie będzie się narzekać na nudę. Oprócz saliny jest tutaj bowiem wiele ciekawych zabytków, o których zwiedzeniu nie można zapomnieć. 

Co jeszcze warto zobaczyć w okolicy? Sprawdź nasz artykuł o zwiedzaniu Ston na Półwyspie Peljesac!

Najlepsze hotele na półwysepie Pelješac

Poprzedni

Co zobaczyć i zwiedzić w Makarskiej – największe atrakcje

Promy z Drvenika na wyspę Hvar (Sućuraj) – co warto wiedzieć?

Następny

Dodaj komentarz