Pałac Rektorów był centrum administracyjnym Dubrownika. Jego styl jest zasadniczo gotycki, z renesansowymi i barokowymi rekonstrukcjami. W XV wieku Pałac zniszczono dwukrotnie w wybuchach prochu. Odrestaurowany przez Onofrio della Cava w stylu późnogotyckim po pierwszej eksplozji w 1435 roku, pałac uzyskał swój dzisiejszy rozmiar z centralnym atrium i portykiem frontowym. Kapitele wyrzeźbiono w stylu renesansowym przez Pietro di Martino z Mediolanu, który z Eskulapem został też zachowany na prawej połowie portyku.
Druga eksplozja prochu w 1463 roku zniszczyła zachodnią fasadę pałacu, a dwóch słynnych architektów Juraja Dalmatinaca i Michelozzo z Florencji zaangażowano także w odbudowę przez krótki okres. Chociaż projekt Michelozzo odrzucono, nie można zaprzeczyć jego wpływowi na restaurację fasady i portyku, głównie w stylu renesansowym. Po trzęsieniu ziemi w 1667 roku atrium zostało też częściowo przebudowane z imponującą barokową klatką schodową.
Skorzystaj z Booking.com gdzie znajdziesz najlepsze hotele i apartamenty
Potrzebujesz samochodu podczas wakacji, zarezerwuj z Booking.com lub przez discovercars.com
Wyszukaj najlepsze Kempingi z Suncamp.pl
Promy zarezerwujesz z DirectFerries.com
Najlepsze oferty na bilety lotnicze znajdziesz tutaj
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!
Historia Pałacu Rektorów w Dubrowniku
Podczas swojej miesięcznej kadencji rektor Dubrownika mieszkał w Pałacu, w którym mieściła się również sala Rady Mniejszej i Większej. Dziś w Pałacu Rektorów mieści się Dział Kulturalno-Historyczny Muzeum w Dubrowniku z salami wystawowymi zaaranżowanymi tak, aby wyświetlać oryginalne otoczenie z antycznymi meblami i przedmiotami codziennego użytku, a także obrazami lokalnych i włoskich mistrzów.
Na drugim poziomie Pałacu znajdują też się pomieszczenia mieszkalne rektora. Aby zapobiec celowemu lub niezamierzonemu dzieleniu się ważnymi informacjami, wybrany rektor nie mógł opuścić Pałacu podczas swojej miesięcznej kadencji. Doprowadziło to wielu do twierdzenia, że praca rektora jest najgorsza w Republice. Po wyborze sam stał się więźniem Pałacu, gdzie z pewnością nie mógł uciec przed krzykami torturowanych zdrajców. Dziś Pałac jest też domem dla Muzeum Historii Kultury, wypełnione tysiącami obiektów od 16 do 19 wieku, które dają nam bliższe spojrzenie na życie mieszkańców miasta.
Godziny otwarcia dla zwiedzających
Poniedziałek | 9:00–18:00 |
Wtorek | 9:00–18:00 |
Środa | 9:00–18:00 |
Czwartek | 9:00–18:00 |
Piątek | 9:00–18:00 |
Sobota | 9:00–18:00 |
Niedziela | 9:00–18:00 |
Muzeum jest zamknięte w Boże Narodzenie, Nowy Rok i Święto św. Vlaho.
Bilety do Pałacu Rektorów w Dubrowniku
Pałac Rektorów w Dubrowniku cieszy się dużą popularnością i jest bardzo oblegany przez odwiedzających. Bilet ujednolicony w cenie 17,25 € dla dorosłych i 6,64 € dla studentów i uczniów, ważny przez 7 dni.
Pałac Rektorów w Dubrowniku – ciekawostki
Najbardziej historyczny zabytek w Dubrowniku, Pałac Rektorski został dwukrotnie przebudowany. Pierwsza, autorstwa Onofrio della Cava, była w stylu wenecko-gotyckim, widoczna też w projekcie okna po wejściu po wielkich schodach do pomieszczeń mieszkalnych rektora. Następnie florencki Michelozzo Michelozzi był odpowiedzialny za fasadę loggii. Na parterze, po obu stronach dziedzińca, znajdują się więzienia i sale sądowe Republiki Ragusa, a także średniowieczna sztuka kościelna.
Na górze, gdzie każdy rektor rezydował przez miesiąc, znajduje się dziwny asortyment przedmiotów. Są to krzesła, powozy, szaty i peruki magistratu, portrety miejscowych, a także pięknie rzeźbiony regał Ivo Rudenjaka. Jedną z ciekawostek są zegary, niektóre ustawiono na 18:15, kiedy wojska Napoleona wkroczyły w 1806 roku. Ten sam bilet wstępu jest ważny na Kolekcję Archeologiczną, małą, ale atrakcyjną kolekcję średniowiecznych rzeźb.
Warto także dodać, że wnętrza tego miejsca wykorzystano w serialu Gra o Tron. Pałac Rektora jest oczywiście miejscem pałacu Króla Przypraw (Spice King) w Qarth. Król Przypraw i jego świta stoją na schodach, gdy Daenerys dąży do przekroczenia Wąskiego Morza. Scenę tę można dokładnie zobaczyć w sezonie drugim, odcinku szóstym.
Jeśli zwiedzisz już Pałac Rektorów w Dubrowniku, warto sprawdzić inne zabytki warte zobaczenia. Sprawdź nasz przewodnik o Kościele św. Ignacego w Dubrowniku!