Zwiedzanie Pałacu Rektorów (Knežev Dvor) w Dubrowniku

, Tagi , , , , , ,

Knežev Dvor, to zabytkowy budynek w centrum Dubrownika na Placu Luža. Znany jest bardziej jako Pałac Rektorów zbudowany w XV wieku. Pełnił funkcję siedziby rządu i miejsca zamieszkania rektorów, którzy byli wybierani na 30-dniowe kadencje. Dziś Pałac jest otwarty dla zwiedzających. W pobliżu Pałacu Rektorów znajduje się wiele innych atrakcji turystycznych, takich jak katedra św. Blaise’a, mury miejskie czy wieża, które warto odwiedzić podczas pobytu w Dubrowniku. Jak wygląda zwiedzanie Pałacu Rektorów w Dubrowniku?

Kempingi Chorwacja
Kempingi Chorwacja
Zaplanuj swoją podróż

Skorzystaj z Booking.com gdzie znajdziesz najlepsze hotele i apartamenty

Potrzebujesz samochodu podczas wakacji, zarezerwuj z Booking.com lub przez discovercars.com

Wyszukaj najlepsze Kempingi z Suncamp.pl

Promy zarezerwujesz z DirectFerries.com

Najlepsze oferty na bilety lotnicze znajdziesz tutaj

Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Historia i opis Pałacu Rektorów w Dubrowniku

Pałac Rektorów w Dubrowniku to zabytkowy budynek zlokalizowany na Placu Luža. Jest to jedna z najważniejszych atrakcji turystycznych miasta, a także symbol jego potęgi i przepychu w czasach świetności. Historia Pałacu Rektorów sięga XIV wieku, kiedy to zbudowano pierwszy budynek na jego miejscu. W kolejnych latach rozbudowywano go, aż do osiągnięcia obecnego kształtu i stylu architektonicznego, który jest gotycko-renesansowy.

W czasach Rzeczypospolitej Obojga Narodów Dubrownikiem przezeili rektorzy, którzy mieli swoją siedzibę w pałacu. Budynek pełnił funkcję siedziby władz miasta, a także miejsca spotkań i ceremonii oficjalnych. Obecnie Pałac Rektorów pełni funkcję muzeum. Podczas zwiedzania należy pamiętać o odpowiednim zachowaniu się w celu ochrony zabytkowego budynku i jego eksponatów.

Co warto zobaczyć w Pałacu Rektorów w Dubrowniku?

Budynek składa się z kilku części, w tym z sali reprezentacyjnej, kaplicy, więzienia i izby tortur. W Pałacu Rektorów warto zobaczyć Wielką Radę – największe pomieszczenie w pałacu, gdzie spotykali się przedstawiciele Dubrownika, aby podejmować ważne decyzje. Znajdują się tam cenne freski i dzieła sztuki. Następnie warto zwiedzić salę portretową, czyli to miejsce, gdzie znajdują się portrety rektorów władających miastem w okresie od XIV do XVIII wieku.

Apartament rektora to z kolei prywatne mieszkanie rektora, które składało się z sypialni, salonu, biblioteki i prywatnej kaplicy. Znajdują się tam liczne dzieła sztuki, meble i ozdoby z różnych okresów. Muzeum Pałacowe to część pałacu, gdzie można zobaczyć różne eksponaty, takie jak przedmioty codziennego użytku, broń, stroje i biżuterię, a także wiele innych cennych dzieł sztuki i zabytków związanych z historią miasta.

W Pałacu znajduje się też wieża zegarowa, która jest wysoka, dwukondygnacyjna. Znajduje się na niej dzwon, który od wieków dzwonił na znak otwarcia i zamknięcia bram miasta. Na szczycie wieży znajduje się także zegar słoneczny. Warto zwrócić uwagę na piękne, ręcznie wykonane tkaniny, które zdobią wnętrza pałacu oraz na marmurowe schody prowadzące na górne piętra.

Godziny otwarcia Pałacu Rektorów

Godziny otwarcia Pałacu Rektorów mogą się różnić w zależności od sezonu. Zazwyczaj pałac jest otwarty codziennie przez cały rok, z wyjątkiem kilku świąt i dni specjalnych.

W okresie od kwietnia do października: od poniedziałku do niedzieli w godzinach od 9:00 do 18:00.

W okresie od listopada do marca: od poniedziałku do niedzieli w godzinach od 10:00 do 15:00.

Jednak warto zawsze sprawdzić aktualne godziny otwarcia na oficjalnej stronie internetowej lub zapytać w punkcie informacji turystycznej. Unikniesz niespodzianek i upewnisz się, że pałac będzie otwarty w czasie wycieczki do Dubrownika.

Ceny biletów do Pałacu Rektorów w Dubrowniku

Ceny biletów do Pałacu Rektorów w Dubrowniku mogą się nieco różnić w zależności od sezonu turystycznego, ale na ogół normalny bilet wstępu kosztuje około 15 Euro. Dzieci i młodzież do 18 roku życia, studenci do 25 r. ż., a także seniorzy powyżej 65 r. ż. mogą skorzystać ze zniżki i zapłacić około połowy ceny, czyli ok. 7 Euro. Dzieci do 7 roku życia oraz osoby niepełnosprawne z opiekunami mogą wejść do Pałacu bezpłatnie.

Warto zauważyć, że ceny biletów mogą ulec zmianie, dlatego najlepiej sprawdzić je na oficjalnej stronie internetowej muzeum przed planowaną wizytą. Sprawdź także nasz wpis o zwiedzaniu Starego Portu w Dubrowniku!

Najlepsze hotele w Dubrowniku

Poprzedni

Najpiękniejsze miasteczka na wyspie Korčula

Winiety, zasady ruchu drogowego i ceny autostrad w Chorwacji – co warto wiedzieć?

Następny

Dodaj komentarz