Zwiedzanie miasta Ložišća na wyspie Brač

, Tagi , , , , , ,

Chorwacka wyspa Brač to największa wyspa Dalmacji, znajduje się na niej Złoty Róg, czyli jedna z najpiękniejszych plaży w Chorwacji. Pobyt na wyspie oferuje mnóstwo różnych możliwości spędzenia aktywnie wypoczynku, można także odpoczywać w odosobnieniu. W zachodniej części wyspy, pięć kilometrów na północny wschód od portu Milna leży klimatyczna miejscowość Ložišća.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Wyspa Brač – wyjątkowe miejsce w Chorwacji

Wyspa Brač gwarantuje malowniczą linię brzegową, na której znajdują się małe zatoki z plażami. Można je zwiedzać pieszo lub na rowerach. Znana plaża Złoty Róg pokryta jest małymi kamyczkami o perłowym odcieniu i rozciąga się wąskim pasmem w lazurowych wodach Adriatyku. Niezwykłe widoki można podziwiać z najwyższego wzniesienia na wyspie znajdującego się 778 m n.p.m. noszącego nazwę Vidowa Gora. Na górę prowadzi turystyczny pieszy szlak, warto wiedzieć, że jest to także najwyższe wzniesienie na chorwackich wyspach.

Miejscowość Ložišća jest na stromym zboczu około 150 m n.p.m., a autentyczne zabytkowe domy leżą na skałach. W miasteczku zachowano też typową architekturę wyspiarską charakterystyczną dla starych osad wyspiarskich występujących jedynie w tej części Europy. Zabytkowe domy są w całości wykonano z kamienia, ich fronty łudząco przypominają niewielkie twierdze i są wzniesione jedne na drugich.

Z czego słynie miejcowość Ložišća?

Jest to miejsce znane z interesującej architektury, która była też tłem bardzo popularnego w Chorwacji serialu „Nase male misto”. Ložišća to nazwa, która oznacza miejsce, w którym uprawiana jest winorośl. W przeszłości mieszkańcy zajmowali się tutaj głównie uprawą tej rośliny, była to wyjątkowo żmudna praca ze względu na niekorzystny teren.

Co warto zobaczyć w miejscowości Ložišća?

Przebywanie w miejscowości Ložišća daje możliwość odpoczynku od tłumów w otoczeniu wyjątkowej i zabytkowej architektury. Z pewnością warto zwiedzić wyróżniający się z dala kościół Św. Błażeja, który jest patronem Dalmacji. Kościół zwieńczono wysoką i najpiękniejszą na wyspie dzwonnicą wykonaną przez znanego artystę Ivana Rendica. Był on pierwszym bardzo znanym i wykształconym rzeźbiarzem chorwackim, urodził się i wychował na wyspie Brač. Warto też pamiętać, że zabytkowe uliczki w miasteczku są bardzo wąskie, nie mogą się w nich minąć dwa samochody, z tego względu zainstalowano specjalną sygnalizację świetlną, aby ruch uliczny mógł się odbywać płynnie.

Zwiedzając miasteczko, można także obejrzeć okoliczne atrakcje, warto udać się na krótki spacer albo rowerem na kamienny most. Droga z miasteczka Ložišća prowadzi przez gaj oliwny i ma około dwóch kilometrów. Most Franciszka Józefa powstał na szczycie Veliki Dolc w czasach austriackiej dominacji na wyspie. Zbudowano go nad płynącą w tym miejscu za czasów rządów Habsburgów rzeką Elafuza. Z mostu, po północnej stronie rozpościera się też piękny widok na malowniczy Veliki Dolac, który jest celem wielu wycieczek.

Pobyt w Ložišća warto również urozmaicić wycieczką do pobliskiej Jaskini Smoka z XV wieku. Jest to pomnik życia monastycznego, była ona siedzibą mnichów, w której obowiązywały jednocześnie dwie tradycje pogańska i chrześcijańska. Mity o wilkołakach i słowiańskich przesądach to tematyka płaskorzeźby, od której jaskinia uzyskała swoją nazwę. Warto także zwiedzić pobliski klasztor Blaca, został on założony w XV wieku przez księży głagolickich. Obecnie go odrestaurowano, znajduje się w nim między innymi też bogata biblioteka i obserwatorium.

Kuchnia wyspy Brač

Wyspa Brač, tak jak i reszta kraju znana jest z doskonałej wody pitnej, można ją pić prosto z kranu. Charakterystyczne danie na wyspie to ryby podawane z warzywami po uprzednim upieczeniu na grillu. Doprawiane są oliwą z oliwek, a także miejscowymi ziołami. Lokalne wina i oliwa ceni się już od czasów antycznych, popularny jest również miód prosto z pasiek.

Chcesz wiedzieć więcej o wyspie Brač? Zobacz nasz tekst, w którym opisujemy wakacje na wyspie Brac – plaże, zwiedzanie i hotele!

Najlepsze hotele na wyspie Brač

Poprzedni

Szpitale w Dalmacji – sprawdź, gdzie szukać pomocy

Zwiedzanie miasta Kaštela koło Splitu

Następny

Dodaj komentarz