Zwiedzanie miasta Kaštela koło Splitu

, Tagi , , , , , ,

Chorwackie miasto Kaštela, również znane jako Kasztela, znajduje się między miastami Trogir i Split. Nazwa miasta pochodzi od słowa kasztel, co oznacza budowlę warowną, taką jak gród, twierdza lub zamek. Ta nazwa jest odpowiednia, ponieważ Kaštela składa się z siedmiu miejscowości, a każda z nich posiada co najmniej jeden kasztel.

Od zachodu są to: Kaštel Štafilić, Kaštel Novi, Kaštel Stari, Kaštel Lukšić, Kaštel Kambelovac, Kaštel Gomilica i Kaštel Sućura. Jest to popularne miasto wakacyjne, które cieszy się dużym uznaniem ze względu na swoje piękne plaże, czyste wody i wspaniałe widoki, a nie zabraknie tutaj również wiele atrakcji turystycznych, takich jak zamek, muzeum i parki. Poza tym miasto jest łatwo dostępne z lotniska w Splicie, a także jest dobrze skomunikowane z innymi miejscami w Chorwacji. Można dojechać tu samochodem, autobusem lub pociągiem.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Pogoda i temperatura w Kaštela

W okresie letnim, czyli od czerwca do sierpnia, temperatura powietrza w ciągu dnia wynosi średnio od 24 do 27 stopni Celsjusza. Temperatura wody wynosi wtedy średnio od 21 do 23 stopni Celsjusza. W zimie, czyli od grudnia do lutego, temperatura powietrza wynosi średnio od 8 do 7 stopni Celsjusza, a temperatura wody wynosi średnio od 15 do 12 stopni Celsjusza. Najwięcej opadów deszczu jest w listopadzie i w grudniu, a najmniej w lipcu.

Uroki zamków i ich okolic w Kašteli

Kaštela słynie przede wszystkim z siedmiu zamków, które stanowią główne atrakcje turystyczne miasta. Każdy z nich jest unikalny i posiada swoje własne historie i zabytki. Poniżej przedstawiamy kilka z nich które warto zobaczyć podczas pobytu w Kaštelach. To tutaj nagrywano niektóre ze scen Gry o Tron!

Kaštel Štafilić

Zamek Kaštel Rotondo jest niezwykłym zabytkiem, który powstał w 1508 roku. Zbudowany został na wodzie, a jego okrągła forma jest niecodzienna i imponująca. W Kaštel Štafilić znajduje się również niewysoka baszta Nehaj oraz kościół parafialny Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny.

Kaštel Novi

Zamek Kaštel Novi jest znany z kwadratowej wieży, która została zbudowana w 1512 roku. Wewnątrz zamku znajduje się również kościół parafialny świętego Piotra. W tym miejscu można podziwiać piękne freski i architekturę kościoła.

Kaštel Stari

Jest jednym z najstarszych zamków w mieście i leży nad samą wodą, przy betonowym falochronie. Obecnie używa się go jako magazyn portowy, ale kiedyś był połączeniem twierdzy i eleganckiej rezydencji. Wewnątrz zamku znajduje się barokowy kościół, który warto odwiedzić, aby poznać dzieje tego miejsca.

Kaštel Lukšić

Jeden z najbardziej reprezentatywnych zamków w mieście. Składa się z dwóch części: południowej, rezydencjonalnej, która jest dwupiętrowym budynkiem z balkonem i wyjściem na morze w razie zagrożenia, oraz północnej, która jest chroniona przez dwie baszty i most łączący zamek z lądem. Obecnie w Kaštel Lukšić działa Muzeum Miasta Kaštela oraz Organizacja Turystyczna Kašteli.

Kaštel Kambelovac 

Zamek Kaštel Kambelovac leży w centrum starówki w mieście i jest reprezentowany przez jedną cylindryczną basztę. Zamek jest otoczony przez zabudowane domy mieszkalne, które tworzą rodzaj starówki. Wewnątrz zamku nie znajdują się żadne atrakcje turystyczne, ale jego historyczna architektura jest warta uwagi.

Piękne i czyste plaże w Kaštela

Poza tym warto wspomnieć o kilku najbardziej znanych plażach w Kaštelach, takich jak plaża Gaj w Kaštel Stari, plaża Kaštel Luksic, plaża Kaštel Novi oraz plaża Kaštel Kambelovac. Wszystkie te plaże charakteryzują się ładnym widokiem na zatokę oraz bliskością udogodnień turystycznych. Wiele z nich posiada także sprzęt do sportów wodnych, taki jak kajaki, rowery wodne, czy sprzęt do nurkowania. Wokół plaż również znajdują się hotele, apartamenty oraz kampingi, oferujące możliwość wypoczynku blisko natury. Wszystko to sprawia, że Kaštela to idealne miejsce dla tych, którzy szukają urokliwych i przestronnych plaż.

Co jeszcze warto zwiedzić w Kašteli?

Pomnik Jeźdźca w Kastel Novi

Kastel Novi jest domem dla pomnika, który nazywany jest „Zwiastunem wolności”. Jest to hołd dla tych, którzy polegli w walce z włoskim okupantem w latach 1941-1943. Pomnik został stworzony przez rzeźbiarza Marvin Studin, urodzonego w Kastel Novi, i został wzniesiony za czasów Jugosławii. Jest to wyjątkowe dzieło sztuki, które wyraża wdzięczność i pamięć o tych, którzy walczyli o wolność i niepodległość. Warto odwiedzić ten zabytek i oddać hołd bohaterom, którzy poświęcili swoje życie dla wolności.

Najstarsze drzewo oliwne w Chorwacji

W Kastel Stafilic znajduje się jedno z najstarszych drzew oliwnych w Chorwacji. Z szacunków wynika, że drzewo to jest ponad 1500-letnie. To niezwykły zabytek naturalny, który zachwyca swoją mocą i pięknem.

Ogród Biblijny i Riwiera Kaštela

Naturalna oaza Kozjak oferuje piękne widoki na Zatokę Kasztelańską i okoliczne wyspy, a Biblijny Ogród zachwyca roślinami i rzeźbami z Biblii, w tym Arkiem Noego. W Kaštelu Štafiliciu można zobaczyć pomnik przyrody – ogromne drzewo oliwne, które ma ponad 1500 lat, a także odwiedzić kasztel Nehaj. W Kaštel Lukšić warto zobaczyć park Vitturi z piękną architekturą ogrodową z XVIII wieku oraz miejscowy ogród botaniczny, w którym rosną autochtoniczne i egzotyczne rośliny, a także ponad 45 różnych gatunków oliwek. Poza tym, na zboczach Kozjaka, ponad Kaštelem Novim, można zobaczyć autochtoniczny gatunek winogron Kaštelanski crljenak, który jest przodkiem znanego gatunku Zinfandel. 

Punkt widokowy na Zatokę Kasztelańską i okolice

Malacka to przełęcz z piękną panoramą, na której znajduje się punkt widokowy, z którego roztacza się niezapomniany widok na Zatokę Kasztelańską, a także miasta Kaštela, Split, Trogir i wyspy Ciovo, Solta i Brač. Malacka to nie tylko miejsce, które zachwyca swoim pięknem, ale również miejsce pamięci dla tych, którzy polegli w czasie wojny 1991-1995.

Lato kulturalne na Riwierze Kaštela

Lato kulturalne na Riwierze Kaštela jest pełne muzyki, teatru i atrakcji. Odbywają się tam wieczory pieśni dalmatyńskiej w Kaštelu Kambelovacu, gdzie można posłuchać najlepszych klap i poznać dalmatyńską tradycję. W Kaštel Lukšić można natomiast zobaczyć przedstawienie o kaštelańskich Romeo i Julii, opowieści o tragicznej miłości Miljenka i Dobrili, które odbywają się w miejscu pochodzenia tej historii oraz w byłym pałacu Vitturi Dobrili, obecnie Muzeum Miasta Kaštela. Warto także zaznaczyć, że Kaštelańskie Lato Kulturalne jest nie tylko okazją do zabawy, ale także do poznania i zrozumienia dziedzictwa kulturowego Riwiery Kaštela, co czyni je jeszcze bardziej wartościowe i ciekawe dla odwiedzających.

Po zwiedzaniu Kasteli warto zobaczyć także inne miasta! Wakacje w Rovanjska – co warto zwiedzić?

Najlepsze hotele w Dalmacji

Poprzedni

Zwiedzanie miasta Ložišća na wyspie Brač

Twierdza św. Jana i Twierdza Barona w Szybeniku – zwiedzanie

Następny

Dodaj komentarz