Zwiedzanie miasta Hvar – atrakcje, co zobaczyć?

, Tagi , , , , , , , , ,

Chorwacja jest jednym z najchętniej wybieranych kierunków, idealnym zarówno dla osób, które kochają odpoczynek na plaży, jak i dla tych, którzy nie mogą oprzeć się licznym atrakcją. Jedną z wysp, idealną na rodzinne wakacje jest czwarta co do wielkości Wyspa Hvar, która może pochwalić się niebanalną historią, widokami oraz atrakcjami. Znajduje się tam słynne stare miasto z masą atrakcji. Jak wygląda zwiedzanie miasta Hvar?

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Hvar – zjawiskowa wyspa z niebanalną historią

Chorwacja jest pięknym krajem, bogatym w liczne atrakcje turystyczne i miejsca doskonałe do odpoczynku. Wśród popularnych miejsc, chętnie odwiedzanych przez turystów, znajduje się Wyspa Hvar, która kiedyś stanowiła część lądu. Ze względu na zmianę poziomu wody, doszło do oddzielenia  części lądu w skutek czego, powstała dość długa, jednak wąska wyspa Hvar. 

Powierzchnia wyspy wynosi zaledwie 80 km2. Posiada za to długą linię brzegową, która wynosi niecałe 300 km, a jej powierzchnia należała niegdyś między innymi do Grecji, Wenecji, Francji a nawet Bośni. Dlaczego warto zobaczyć to miejsce? Co wyróżnia je na tle innych, większych i bardziej znanych miejsc w Chorwacji? Przede wszystkim najstarsze i najpiękniejsze zabytki tego regionu!

Najsłynniejsze atrakcje Hvar – co warto zobaczyć zwiedzając miasto? 

Hvar jest miejscem, w którym z pewnością nikt się nie będzie nudził. Znajduje się tu wiele ciekawych atrakcji, a przepiękne widoki i krystalicznie czysta woda, w połączeniu z bajeczną, kamienistą plażą sprawią, że każdy bez względu na wiek, znajdzie tu idealny sposób na spędzenie urlopu. Aby ułatwić zwiedzanie, przedstawiamy top listę najciekawszych atrakcji, które warto zobaczyć będąc w Hvarze.

Lawendowe pola

Niedaleko miast Hvar znajduje się wioska Velo Grabije, które słynie z uprawy lawendy. Ze względu na idealne warunki zarówno glebowe, jak i klimatyczne, lawenda szybko opanowuje niezajęte jeszcze tereny, tworząc przepiękne widoki. Intensywny zapach lawendy unosi się na dużą odległość, co sprawia, że miłośnicy tejże rośliny, chętnie odwiedzają miasteczko w celu wykonania zjawiskowych sesji zdjęciowych. Sprawdź także nasz wpis, a którym opisaliśmy, gdzie można kupić lawendę na Hvarze!

Arsenał Wenecki

Jak sama nazwa wskazuje, popularny Arsenał niegdyś należał do Wenecjan. Było to miejsce idealne do napraw, a w późniejszym czasie, wzbogacono go o inne obiekty. Budowę Arsenału rozpoczęto w 1292 roku, a następnie kilkukrotnie przebudowywano, chociażby po pożarze, wywołany najazdem osmańskim. Na terenie Arsenału znajduje się najstarszy teatr miejski w Europie. Miejsce udostępniono zwiedzającym, a jego sala wykorzystywana jest podczas organizowania wydarzeń kulturalnych. 

Najstarszy teatr publiczny w Europie

Na terenie Arsenału,  dokładnie na pierwszym piętrze, znajduje się najstarszy teatr publiczny. Powstał w 1612 roku i do 1796 roku nieprzerwalnie wystawiano w nim sztuki. Pomysłodawcą był książę Pietro Semitecolo, na cześć którego, umieszczono słynny napis Anno Pacis secundo MDCXII. Był to jedyny teatr, w którym nie istniały żadne podziały. Dominującym językiem był włoski, a później chorwacki. W chwili obecnej teatr nadal stanowi doskonałe miejsce do wystawiania sztuki. Sprawdź nasz dokładny wpis o Hvarskim Teatrze!

Twierdza Hiszpańska

Twierdza Hiszpańska jest najbardziej widocznym miejscem na wyspie. Zbudowana została prawdopodobnie w 1551 roku, a sam budynek miał pełnić funkcję obronną. Na terenie twierdzy znajdują się cztery okrągłe wieże, kaplica świętego Jana Chrzciciela, podziemny korytarz, więzienie, a także restauracja dla zwiedzających. Najważniejszymi wydarzeniami związanymi z tym miejscem była zmiana nazwy na Spanjola. W 1579 roku doszło do pożaru twierdzy wskutek uderzenia pioruna w prochownicę. Została ona odbudowana, a w chwili obecnej pełni rolę atrakcji turystycznej. Dlaczego warto zobaczyć to miejsce? Przede wszystkim na przepiękny widok, który rozpościera się z Twierdzy, ciekawą architekturę, zabytkowe pomieszczenia oraz liczne naczynia, które służyły do przygotowywania oleju i wina. 

Nurkowanie z przewodnikiem

Wyspa Hvar jest doskonałym miejscem na naukę nurkowania. Jako jedno z nielicznych miejsc, posiada spokojne zejścia, przez co w kursie mogą uczestniczyć zarówno dorośli jak i dzieci. To idealne miejsce do podziwiania rafy i kamienistego dna. Dużym atutem nurkowania  w Chorwacji jest przejrzysta woda, co pozwala przeżyć niezapomnianą przygodę. Atrakcja szczególnie polecana osobą, które lubią spędzać aktywnie wolny czas. 

Port i rejsy promem

Wyspa posiada jeden z najpiękniejszych portów, do których cumują małe, rybackie statki, oraz nieco większe, wycieczkowe promy. I choć sam port zapiera dech w piersi, jego okolica jest równie urokliwa. Z portu w Hvar można popłynąć promem wycieczkowym. Organizowane są całodniowe wycieczki, które umożliwiają zobaczenie najpiękniejszych miejsc na terenie Chorwacji, w tym słynną Błękitną i Zieloną Jaskinię. Dla turystów przygotowano ofertę komercyjną lub prywatną, co umożliwia spędzenie całego dnia na poznaniu okolicznych miejscowości. 

Stari Grad Museum

To jedno z najciekawszych miejsc znajdujących się na wyspie Hvar. Zgromadzone w muzeum rekwizyty, upamiętniają pierwsze osady, ale i gromadzą liczne przedmioty, pochodzące z rozbitego statku. Znajdują się tu między innymi obrazy, naczynia i sztukę współczesną. Miejsce jest dość małe, jednak przedmioty zgromadzone z różnych okresów sprawiają, że warto odwiedzić to muzeum. 

Miasteczko Vrboska

To niewielkie miasto, kiedyś pełniło funkcję osady rybackiej. Znajduje się tu sporo urokliwych miejsc, które warto zobaczyć zwiedzając Chorwację. Prócz pięknych krajobrazów, zobaczyć też można Chorwacką Wenecję, muzeum Etnograficzne, Ogród Botaniczny, kamieniste ścieżki spacerowe oraz popularny Park Miejski. Dodatkową atrakcją są liczne rejsy wycieczkowe, możliwość nurkowania, a także uprawiania innych sportów wodnych. 

Obowiązkowym punktem na turystycznej mapie jest Kościół św. Marii wybudowany w 1465 roku. Na wierzy znajduje się punkt widokowy, z których można podziwiać przepiękne krajobrazy. 

Kościół św. Szczepana

Niegdyś kościół opactwa benedyktyńskiego, dzisiaj Piękna, zabytkowa Katedra św. Szczepana. Miejsce wyjątkowe, które może pochwalić się też licznymi detalami architektonicznymi. Prawdopodobnie zmiana nastąpiła w XII wieku i wynikała ze zmiany stolicy. W 1571 roku katedra po raz pierwszy została uszkodzona. Powodem była inwazja turecka. Dzięki determinacji biskupa Hanibala Lucić udało się zebrać środki na odbudowę katedry. Legenda głosi, że w Kaplicy św., Krzyża,  schowano krucyfiks gotycki, który w święto świętej Doroty spłynął krwią, Zdarzenie to miało nawoływać do pojednania się mieszkańców. Kościół jest dostępny dla zwiedzających przez cały rok. 

Plaże na Wyspie Hvar

Wyspa Hvar ma do zaoferowania wiele miejsc, idealnych do odpoczynku. Znajdują się tutaj liczne plaże i zatoki, które cechuje przede wszystkim przejrzysta woda. Gdzie warto odpocząć na wyspie? Do najpopularniejszych miejsc zaliczyć można: Mekicevica, Zarace, Piscena, Jagodna. Równie dużą popularnością cieszą się plaże nieco bardziej oddalone od wyspy takie jak: Mina i Soline. 

Zaletą plaż w Chorwacji jest duża różnorodność. Można wypocząć na plażach strzeżonych i dziki, kamienisty, żwirowych lub kamienisto- żwirowych, co stanowi wizytówkę tego regionu. Przy popularnych kąpieliskach znajdują się zadaszenia, leżaki, bary, restauracje i małe sklepiki z pamiątkami. nie trudno również o plaże nudystów. 

Miasto Hvar, jak i jego okolica, stanowi doskonałe miejsce urlopowe. Można zażyć tu słonecznych kąpieli, wykapać się w lazurowym morzu, odwiedzić liczne obiekty historyczne i kulturalne, odwiedzić liczne muzea, w których zgromadzono najpiękniejsze rekwizyty związane z miastem i całą wyspą, a nawet podziwiać detale architektoniczne. Wyspa tętni życiem przez cały czas, wieczorami organizowane są przyjęcia, na których podawane są potrawy regionalne. Wszędzie widnieją wzmianki o sposobie zarobkowania, jakim była produkcja oleju i wina. Roślinność, w tym lawendowe pola, nadaje wyspie bajecznego wyglądu, a także sprawia, że jest to idealne miejsce do relaksu. Nic zatem dziwnego, że miejsce to jest chętnie odwiedzane przez turystów z całego świata. 

Najlepsze hotele na wyspie Hvar

Poprzedni

Rejs promem na wyspę Ugljan z Zadaru – jak zorganizować?

Zwiedzanie Žuljana – ukryta perełka półwyspu Pelješac

Następny

Dodaj komentarz