Kościół został ukończony w 1725 roku i otwarty w 1729 roku. Budowa zarówno kościoła, jak i kolegium rozpoczęła się od funduszy przekazanych przez jezuitę z rodziny Gundulić. Darczyńca zmarł jednak przed ukończeniem projektów. Założono Collegium Ragusinum, ponieważ mieszkańcy Dubrownika byli niezadowoleni z włoskich nauczycieli, z którymi często wchodzili w konflikt. Pomysł zrealizowano dopiero w 1658 roku, po rozwiązaniu licznych problemów z własnością ziemi. Mianowicie, aby zbudować Kolegium i kościół, trzeba było wyburzyć dużą liczbę domów w najstarszej części miasta. Kompleks ten uważa się za najwspanialszy barokowy zestaw budynków w Dubrowniku, a nawet w całej Dalmacji.
Skorzystaj z Booking.com gdzie znajdziesz najlepsze hotele i apartamenty
Potrzebujesz samochodu podczas wakacji, zarezerwuj z Booking.com lub przez discovercars.com
Wyszukaj najlepsze Kempingi z Suncamp.pl
Promy zarezerwujesz z DirectFerries.com
Najlepsze oferty na bilety lotnicze znajdziesz tutaj
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!
Jak wygląda kościół św. Ignacego w Dubrowniku?
Kościół św. Ignacego w Dubrowniku jest jednonawowy, z bocznymi kaplicami i półkolistą podzieloną absydą, ozdobioną wspaniałymi barokowymi freskami ze scenami z życia św. Ignacego de Loyoli namalowanymi przez Gaetano Garcia. Freski idealnie pasują do atmosfery kościoła i na pierwszy rzut oka zapierają dech w piersiach. W dzwonnicy kościoła znajduje się najstarszy dzwon w Dubrowniku, odlany w 1355 roku przez Wiwencjasza i jego syna Viatora. Pod kątem prostym do frontonu kościoła św. Ignacego pochyla się budynek kolegium jezuickiego zbudowany według projektów Ranjiny i Canali.
Neutralnymi i twardymi liniami budynek Kolegium podkreśla barokowy styl kościoła, a także połączone schody prowadzące do centrum miasta. Projektantem tych fantastycznie wyglądających barokowych schodów z 1738 roku jest rzymski architekt Pietro Passalacqua. Eleganckie schody zbudowano w formie wklęsłej, więc dodają specjalnego efektu wizualnego całemu kompleksowi. Wydaje się, że schody naśladują atmosferę słynnych rzymskich schodów, które prowadzą z Piazza di Spagna do kościoła Trinità dei Monti. Projekt przewidywał wyburzenie dużej liczby domów. Wykup rozpoczął się już wtedy, gdy zniszczenia spowodowane wielkim trzęsieniem ziemi w 1667 roku przerwały wszelkie prace. Projekt wznowiono pod koniec wieku, w tym celu Iganzio Pozzo, znany jezuicki architekt i malarz, został wezwany do miasta w 1699 roku. Pozzo sfinalizował plany do 1703 roku, a budowę kościoła ukończono w 1725 roku.
Barokowe schody łączące plac Gundulić z innym placem nazwanym na cześć wielkiego fizyka z Dubrownika Ruđera Boškovicia przypominają niektórych etymologów, którzy uważają, że słowo barok pochodzi od słowa muszla. Zaprojektowane przez rzymskiego architekta Pietro Passalacque w 1738 roku, schody prowadzą do kościoła św. Ignacego przylegającego do słynnej szkoły jezuickiej Collegium Ragusinum. Kościół św. Ignacego – lub jezuitów, jak nazywają go mieszkańcy Dubrownika – jest dziełem słynnego jezuickiego architekta i malarza Ignazio Pozzo, który pracował nad kościołem od 1699 do 1703 roku.
Gdzie znajduje się Kościół św. Ignacego w Dubrowniku?
Kościół św. Ignacego Dubrownika znajduje się na Ruder Boskovic Field, który jest rewitalizowany przez schody zaprojektowane przez Pietro Passalacque, który wzorował je na Piazza di Spagna w Rzymie. Sam kościół został zbudowany w luksusowym stylu barokowym podobnym do rzymskiego kościoła św. Ignacego i należy do orera księży jezuitów. Ukończono go w 1725 roku jako kościół jednonawowy z fasadą. Zaprojektował go architekt Ignacio Pozzo.
Kościół św. Ignacego – Adres: Poljana R. Boskovica, Dubrownik, Chorwacja.
Kiedy najlepiej odwiedzić Kościół św. Ignacego?
Najlepszy czas na wizytę w kościele św. Ignacego (preferowany czas): 11:00 – 12:00. Natomiast generalne godziny otwarcia Kościoła to:
Poniedziałek – Piątek 09:00 – 12:00, Sobota 16:00 – 18:00, Niedziela 07:00 – 13:00.
Nazwano go na cześć świętego protektora Dubrownika. Jest to prawdopodobnie najczęściej odwiedzany kościół mieszkańców miasta. Można tutaj zaobserwować też cztery kwadraty na Stradun, jego witraże lokalnego artysty Ivo Dulčicia (1971) oświetlone w nocy tworzą wspaniałe widowisko. Kościół stoi w tym miejscu od 1368 roku, ale po pożarze obecny kościół (1717) zbudowano w stylu barokowym. Zaprojektował go wenecki architekt Marino Gropelli, który był również rzeźbiarzem posągu św. Błażeja stojącego nad wejściem do kościoła.
Przeczytaj także nasz tekst o zwiedzaniu Katedry Wniebowzięcia NMP w Dubrowniku! Jakie mamy wskazówki dla turystów?