Zwiedzanie klasztoru benedyktynów na wysepce Sveta Marija

Tagi , , , , , ,

Wyspa Mljet jest godna zwiedzenia ze względu na walory przyrodnicze, ale też ze względu na wspaniałe zabytki. Jednym z nich jest niewątpliwie klasztor benedyktynów. Na obszarze parku narodowego Mljet, w północnej części wyspy, znajdują się dwa przepiękne jeziora – Wielkie i Małe. Na Wielkim jeziorze jest wysepka, nazwano ją wysepką Sveta Marija – św. Marii. To właśnie tutaj benedyktyni wznieśli swój klasztor. Aby dowiedzieć się więcej, zobacz nasz wpis o zwiedzaniu Parku Narodowego Mljet – wskazówki dla turystów.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Historia klasztoru benedyktynów w Mljet

Benedyktyni pojawili się na wyspie Mljet w XII wieku. Zbudowali klasztor, w którym się osiedlili. Klasztor wzniesiony został w stylu romańskim. Benedyktyni od razu rozpoczęli działalność charytatywną wśród ludności. Uczyli prostych ludzi pisać i czytać. Zajmowali się też ogrodnictwem, uprawiali ziemie wokół klasztoru.

Klasztor benedyktynów był na przestrzeni wieków po wielekroć przebudowywany, ostatecznie odnowiony został w stylu renesansowym z elementami barokowymi, więc ma charakter nieco eklektyczny. W XVI wieku otoczono go masywnymi murami obronnymi z basztą, by uniemożliwić zdobycie go przez piratów lub przez Turków. Po wielu najazdach piratów  dobudowano do klasztoru też dwie wieże, a mury podniesiono. Benedyktyni przebywali w klasztorze do 1869 roku. Wcześniej, bo w 1808 roku na rozkaz Napoleona I klasztor zamknięto, jednak zakonnicy opuścili go dopiero kilkadziesiąt lat później.

Budowla niszczała i popadała w ruinę. Gdy go częściowo odrestaurowano, znalazły tam przez pewien czas siedzibę władze leśne parku narodowego, później, od 1960 roku działał tam hotel, który zamknięto w 1991 roku. W 1998 roku budynki przywrócone zostały diecezji dubrownickiej rzymskokatolickiego kościoła.

Klasztor benedyktynów jako zabytek

Klasztor stał się obecnie jedną z ciekawych atrakcji turystycznych i najważniejszym zabytkiem architektonicznym wyspy Mljet. Jest to jeden z największych benedyktyńskich kościołów w Dalmacji. Przypomina dziś zamkniętą twierdzę. Północna wieża jeszcze w XVIII wieku przekształcona została w dzwonnicę. Klasztor jest dwupoziomowy. Wyżej znajdowały się mieszkania mnichów, pokoje gościnne, refektarz oraz kuchnia. Całość otoczona jest ogrodem, a obok klasztoru znajduje się kościół św. Marii.

Jak dostać się na wysepkę św. Marii

Na wysepkę św. Marii na jeziorze Wielkim kursuje prom. Są to elektryczne promy, ponieważ na dachach umieszczone są panele słoneczne. Przeprawa promowa jest w cenie biletu, jaki każdy turysta musi kupić przed wejściem na teren Parku Narodowego. Statki odpływają co godzinę z Mali most i Pristanište. Do wysepki dopłynąć można także kajakiem. Wypożyczalnia znajduje się w Mali most. Jest tam także plaża, a w jeziorze swobodnie można się wykąpać. Temperatura wody wynosi około 25 stopni. Wyspa św. Marii nie jest duża, ma wymiary 200×120 metrów. Jest piękna, a cisza i bogactwo natury przyciągnęły tutaj benedyktynów.

Zwiedzanie klasztoru benedyktynów w Mljet

Obecnie nie ma w klasztorze mnichów, a obiekt jest udostępniony dla turystów. Zabudowania klasztoru odrestaurowano, zespół budynków i niewielki dziedziniec budzą zainteresowanie turystów. Klasztor otacza też piękny ogród. Żar leje się z nieba, śpiewają cykady. We wnętrzu klasztoru panuje jednak chłód. Słychać ciche dźwięki odtwarzanej muzyki chóralnej. Surowe wnętrze, niewiele dekoracji, stłumione światło, chłód, a także gregoriańska muzyka budują nastrój spokoju i powagi.

Po zwiedzeniu urokliwych zakątków klasztoru można odpocząć w restauracji, która także się tutaj znajduje. Oferuje różnorodne dania, np owoce morza, ryby, dziczyznę. Spróbować wypada również doskonałego wina, z którego słynie wyspa Mljet.

Na wyspie Mljet turystów wciąż nie jest zbyt wielu. A przecież taka atrakcja jak wyspa na wyspie to unikat na skalę światową! Przebywając w Dalmacji, naprawdę warto poświęcić czas na odwiedzenie wyspy. Można tutaj przybyć promem lub katamaranem z Prapratno na półwyspie Pelješac, z Dubrownika, Splitu lub Rieki. Z Prapratno do Sobry można przepłynąć, zabierając ze sobą samochód. Zielona wysepka św. Marii, błękitne jezioro i białe mury klasztoru to widok, jaki zostaje w pamięci każdego, kto choć raz odwiedził to miejsce.

Najlepsze hotele na wyspie Mljet

Poprzedni

Zwiedzanie Złotej Bramy w Splicie – co warto wiedzieć?

Wioska Dol na wyspie Brač – zwiedzanie

Następny

Dodaj komentarz