Dubrownik, dawniej znany również jako Raguza, to miasto z ogromną historią i licznymi zabytkami. W swej historii znajdował się pod wpływami wielu różnych kultur, przez wieki stanowił również samodzielne państwo. Nic więc dziwnego, że miast nosi ślady swojego bogatego dziedzictwa. Jednym z jego przykładów jest dubrownicka Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.
Skorzystaj z Booking.com gdzie znajdziesz najlepsze hotele i apartamenty
Potrzebujesz samochodu podczas wakacji, zarezerwuj z Booking.com lub przez discovercars.com
Wyszukaj najlepsze Kempingi z Suncamp.pl
Promy zarezerwujesz z DirectFerries.com
Najlepsze oferty na bilety lotnicze znajdziesz tutaj
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!
Dubrownicka katedra – historia
Odwiedzając Dubrownik warto zajrzeć do miejscowej Katedry Wniebowzięcia NMP, zwanej również Veliką Gospą. W tym kościele przechowywane są relikwie patrona miasta, św. Błażeja, a także znajduje się w niej wiele wspaniałych dzieł sztuki. Oczywiście nie należy pomijać faktu, że sama świątynia stanowi unikalny zabytek architektury.
Historia katedry zaczyna się w średniowieczu – pierwotna świątynia miała powstać w XII-XIV wieku. Według legendy za jej powstanie stoi angielski król, Ryszard Lwie Serce. Kazał ją wybudować jako wotum wdzięczności za cudowne ocalenie, gdy jego okręt rozbił się na wyspie podczas powrotu z Ziemi Świętej. Niestety, ten budynek nie przetrwał do naszych czasów. Uległ zniszczeniu w czasie trzęsienia ziemi, które miało miejsce w 1667 roku. Ówczesna świątynia reprezentowała styl romański w architekturze.
Za projektem nowego kościoła stał włoski architekt Andrea Buffalini. Kościół został wzniesiony w XVIII wieku, chociaż pracę rozpoczęto już kilka lat po trzęsieniu ziemi. Powstał w stylu barokowym, na planie krzyża łacińskiego, jest kościołem trzynawowym. Po trzęsieniu ziemi z 1979 roku prace renowacyjne doprowadziły do odkrycia pozostałości jeszcze starszej niż romańska katedry, pochodzącej aż z VII wieku. Świadczy to o tym, że już wówczas Dubrownik był liczącym się miastem na mapie.
Co warto zobaczyć w Katedrze Wniebowzięcia NMP?
Sama katedra, stanowiąc wspaniały pomnik architektury, zawiera w sobie wiele innych dzieł, które warto zobaczyć. W kościele znajdują się ołtarze boczne, wśród których na wyróżnienie zasługuje ołtarz Matki Bożej z Portu – przy którym można podziwiać kolekcję koralowej biżuterii, stanowiącej wotum marynarzy za szczęśliwy powrót. Z kolei w głównym ołtarzu znajduje się oryginalny poliptyk Tycjana przedstawiający Wniebowzięcie Maryi.
Bez wątpienia należy również odwiedzić katedralny skarbiec. Zawiera on 182 relikwie, wśród których znajdują się relikwie patrona miasta, św. Błażeja, a także relikwiarze, naczynia liturgiczne i dary od zagranicznych władców dla dubrownickiej republiki.
Zwiedzanie katedry w Dubrowniku – wskazówki dla turystów
Katedra znajduje się w dubrownickim Starym Mieście przy ul. Kneza Damjana Jude 1, niedaleko od morskiego wybrzeża. Do samego Dubrownika można dotrzeć na kilka sposobów. Dojazd samochodem możliwy jest przez terytorium Bośni i Hercegowiny (fragment wybrzeża należący do tego państwa przedziela terytorium Chorawcji na dwie części), a od niedawna możliwe jest to również za pomocą mostu łączącego główne terytorium chorwackie z półwyspem Pelješac, z którego już prosta droga do Dubrownika. Miasto posiada również swój port lotniczy, a także znajduje się tu ważny międzynarodowy port handlowy oraz pasażerski, skąd kursują promy do Włoch.
Zwiedzanie świątyni możliwe jest w wyznaczonych godzinach. Latem, w sezonie turystycznym, możliwość taka jest przewidziana od poniedziałku do soboty w godzinach od 9 do 17, w niedzielę i święta natomiast od 11 do 17. Poza sezonem turystycznym czas ten ulega skróceniu. Od poniedziałku do soboty włącznie można więc zwiedzać dubrownicką katedrę od 10 do 12, a następnie, po przerwie, od 15 do 17. W niedzielę natomiast jest to okres od 11 do 12 oraz od 15 do 17.
Biorąc pod uwagę mnogość atrakcji w Dubrowniku, jak również ilość zabytków w samej katedrze, decydując się na zwiedzanie, warto rozważyć wycieczkę z wykwalifikowanym przewodnikiem. Dzięki temu lepiej poznamy historię miasta i poszczególnych atrakcji. Unikniemy też przeoczenia wielu rzeczy, które normalnie byśmy minęli, nie zdając sobie sprawy z ich wyjątkowości.
Dubrownik to nie tylko kościoły i katedry, ale także inne zabytki. Zobacz nasz wpis o zwiedzaniu Pałacu Rektorów w Dubrowniku!