Zwiedzanie Katedry Świętego Dujama w Splicie

, Tagi , , , , , ,

Chrześcijańska katedra św. Dujama w Chorwacji wzniesiona została na początku czwartego wieku naszej ery. Było to wtedy mauzoleum cesarza Dioklecjana, znanego powszechnie z prześladowań chrześcijan. W VII wieku budowla została przekształcona w chrześcijańską katedrę na cześć jednego z pierwszych męczenników chrześcijaństwa – św. Dujama. Jest to najstarsza na świecie katedra, zważając na wiek samej budowli. Świątynia znana jest także jako katedra pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Jak wygląda Katedra Św. Duje w Splicie?

Święty Dujam jest także patronem miasta Split, w którym wybudowana została katedra. Aktualnie jest to główna świątynia rzymskokatolickiej archidiecezji splicko-makaraskiej. Katedra zbudowana na kształt rotundy z charakterystyczną, wysoką na 61 metrów dzwonnicą pochodzą z przestrzeni XIII-XVI wieku. Ze szczytu dzwonnicy widać starówkę miasta, a także Morze Adriatyckie. Przez wieki świątynia była przebudowana, w związku z czym aktualnie budowla jest mieszanką wielu stylów architektonicznych.

Elementy Katedry św. Dujama Split

We wnętrzu świątyni znaleźć można też liczne płaskorzeźby, obrazy i ołtarze powstałe w okresie XII-XV wieku. Kaplica świętego Andrzeja pochodzi ze średniowiecza, nie brakuje także elementów barokowych. Charakterystyczny jest też bogato zdobiony barokowy ołtarz oraz relikwiarz ze szczątkami świętego męczennika. Jedne z drzwi katedry pochodzą z 1214 roku i przedstawiają 28 scen z życia Jezusa Chrystusa.

Dzwonnica Katedry św. Duje w Splicie

Dzwonnica katedry mierząca 61 metrów wysokości wybudowana została w stylu romańskim. Bez wątpienia stanowi wizytówkę miasta, a jej budowla trwała około trzy wieki. Na samym dole dzwonnicy znajdują się też kamienne posągi lwów. Schodami można dostać się na szczyt wieży, z której podziwiać można malowniczy widok na miasto. 

Ołtarze katedralne

Z prawej strony katedry znajduje się ołtarz poświęcony świętemu Dujamowi. Sklepienie nad ołtarzem zdobione jest freskami, które przedstawiają czterech ewangelistów. Z lewej strony świątyni znajduje się natomiast ołtarz poświęcony świętemu Anastazemu. 

Skarbiec katedralny

Skarbiec katedralny znajdujący się w zakrystii też został udostępniony turystom do zwiedzania. Znajduje się tam wiele eksponatów sakralnych np. naczynia liturgiczne, szaty liturgiczne, relikwiarze, ikony. Nie brakuje także rękopisów i starodruków.

Lokalizacja katedry św. Duje w Splicie

Budowla umiejscowiona we wnętrzu pałacu Dioklecjana, na starówce, niedaleko perystylu Splitu. Perystyl jest autentyczną pozostałością imperium Rzymskiego. Sprawdź także nasz wpis o zwiedzaniu Pałacu Dioklecjana w Splicie, w którym opisaliśmy to miejsce dokładniej!

Ceny biletów do Katedry świętego Dujama

Katedrę charakteryzuje pięć punktów najczęściej odwiedzanych przez turystów:

 • Katedra kościelna
 • Baptysterium kościelne
 • Krypta świętej Łucji
 • Skarbiec 
 • Wieża z dzwonnicą

Wstęp do katedry jest płatny, jednak w zależności od wybranego biletu można zwiedzać inne zabytki katedry. Najdroższy bilet, kosztujący 80 kn gwarantuje wejście do wszystkich możliwych miejsc dostępnych dla zwiedzających. 

 • Bilet niebieski – zwiedzanie katedry, krypty oraz baptysterium w cenie 50 kn (ok. 7 euro)
 • Czerwony bilet – zwiedzanie katedry, krypty, skarbca, baptysterium w cenie 60 kn (ok. 8 euro)
 • Zielony bilet – zwiedzanie katedry, wieży z dzwonem, skarbca w cenie 70 kn (ok. 9,5 euro)
 • Fioletowy bilet – zwiedzanie katedry, krypty, baptysterium, skarbca, a także wieży z dzwonem w cenie 80 kn (ok. 11 euro)

Godziny otwarcia Katedry św. Dujama dla zwiedzających 

 • w miesiącach: styczeń-październik zwiedzanie możliwe jest w godzinach 8-20 od poniedziałku do soboty, a w niedziele od 12 do 18.
 • w miesiącach: listopad-maj zwiedzanie możliwe jest w godzinach 9-17 od poniedziałku do soboty, a w niedzielę od 12 do 18.

Msze święte odprawiane w katedrze

Istnieje także możliwość uczestniczenia w mszach świętych odprawianych w katedrze, poniżej rozpiska: 

 • od kwietnia do końca maja:
  – w tygodniu: 7:30, 19:00
  – w niedziele: 8:00, 9:30, 11:00, 19:00
 • od czerwca do końca września 
  – w tygodniu: 7:30
  – w niedziele: 8:00, 9:30, 11:00, 19:00
 • od października do końca marca
  – w tygodniu: 7:30, 18:00
  – w niedziele: 8:00, 9:30, 11:00, 18:00
Poprzedni

Nocne życie w Makarskiej – bary, lokale, co warto wiedzieć?

Spacerem po dzielnicy Radunica w Splicie

Następny

Dodaj komentarz