Szybenik zdecydowanie jest jednym z najpiękniejszych i najpopularniejszych miast w Chorwacji. Choć nie może się ono pochwalić ogromnym rozmiarem i pokaźną gęstością zaludnienia, to jedna nie brakuje tam atrakcji i zabytków, które z pewnością warto poznać nieco bliżej. Jednym z nich jest Katedra św. Jakuba, która od 2020 roku figuruje dumnie na Światowej Liście Dziedzictwa UNESCO. Co więc warto o niej wiedzieć i jak można się do niej dostać?
Skorzystaj z Booking.com gdzie znajdziesz najlepsze hotele i apartamenty
Potrzebujesz samochodu podczas wakacji, zarezerwuj z Booking.com lub przez discovercars.com
Wyszukaj najlepsze Kempingi z Suncamp.pl
Promy zarezerwujesz z DirectFerries.com
Najlepsze oferty na bilety lotnicze znajdziesz tutaj
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!
Katedra św. Jakuba w Szybeniku – historia
Katedra św. Jakuba w Szybeniku jest trójnawową bazyliką, która dodatkowo posiada trzy apsydy oraz monumentalną kopułę. Zgodnie ze źródłami pierwsze plany dotyczące wybudowania świątyni pojawiły się już w 1298 roku – w dokładnie tym samym roku Szybenik uzyskał swoje prawa miejskie. Niemniej jednak budowa nastąpiła niespełna 200 lat później, gdyż pierwsze fundamenty pod tę majestatyczną świątynię wylano w 1431 roku.
Ciekawostką jest fakt, że budowa Katedry św. Jakuba zajęła łącznie aż 124 lata, a pierwotnie pracowali nad nią włoscy artyści, którzy zapragnęli wznieść świątynie zgodnie z wyznacznikami stylu gotyckiego. Niestety śmierć pierwszych projektantów sprawiła, że budowę kontynuowali inni artyści i dodawali do katedry elementy stylu renesansowego. Finalna konsekracja katedry przypada na rok 1555. W wyniku wojen kopuła, a także inne elementy sklepienia uległy poważnym uszkodzeniom, jednak w obecnych czasach skutki wojny i inne uszkodzenia zostały całkowicie usunięte, a Katedra św. Jakuba w Szybeniku czeka na turystów.
Jak można dojechać do Katedry św. Jakuba w Szybeniku?
Niesamowita katedra znajduje się w Grad – nadmorskiej dzielnicy miasta Szybenik. Z uwagi na niewielkie rozmiary miasta, praktycznie żaden z turystów nie będzie miał problemów z tym, by do niej trafić. Znajduje się ona jedynie kilka metrów od słynnej nadmorskiej promenady Riva, a w pobliżu znajdziemy także wiele przystanków komunikacji miejskiej oraz parkingi dla samochodów osobowych. Można nawet powiedzieć, że Katedra św. Jakuba w Szybeniku znajduje się naprzeciwko cerkwi św. Barbary i blisko starego miasta.
Katedra św. Jakuba w Szybeniku – zwiedzanie
Katedra św. Jakuba w Szybeniku jest prawdziwym arcydziełem architektonicznym. Przeplata się w niej późny, gotycki styl, a także styl renesansowy. Wynika to z faktu, że nad jej budową – w ciągu 124 lat – pracowało wielu architektów. Zwiedzanie katedry najlepiej więc warto zacząć od zewnątrz i poświecić chwilę na docenienie artystycznego kunsztu jej twórców. Warto zwrócić większą uwagę na dwie, strzeliste wierze, które w magiczny sposób górują nad całym miastem. Na zewnątrz katedry znajdziemy również dwa posągi lwów, które – zgodnie ze źródłami – pochodzą z obecnego niegdyś w tym miejscu późnoromańskiego kościoła.
Portale są również ozdobione figurkami świętego Piotra oraz Pawła. Główny portal przedstawia dwunastu apostołów, a także scenę Sądu Ostatecznego, na co również warto zwrócić nieco większą uwagę. Kolejne kroki warto skierować do Baptysterium. Jest to wyjątkowa kaplica chrzcielna, która została połączona z głównym budynkiem. Znajdziemy tam szereg bogato zdobionych absyd – razem prezentują one aż 74 różnorodne portrety zarówno marynarzy, kobiet, jak i królów oraz poetów. Po wejściu do głównej sali Katedry św. Jakuba w Szybeniku powinniśmy znaleźć tabernakula oraz boczne ołtarze, w których umieszczone zostały figurki aniołów i świętych.
Następnie warto wybrać się na zwiedzanie dwunastu kaplic. Tuż nad nimi biegną bogato ozdobione galerie, którym warto poświęcić nieco większą uwagę. Na samym środku katedry znajduje się ołtarz Św. Krzyża wraz z krucyfiksem. W głównym ołtarzu umieszczono także figurki świętych proroków z Szybenika. Tuż obok znajdziemy również płyty nagrobne oraz schody prowadzące do absydy, które zostały w kontrowersyjny sposób ozdobione dziecięcymi głowami. Na zwiedzanie Katedry św. Jakuba w Szybeniku warto poświęcić co najmniej godzinę, by zapoznać się z wyjątkowością tego miejsca i artystycznym kunsztem.