Chorwacja stanowi popularny kierunek letnich wojaży Polaków. Piękne kamieniste plaże, góry, dzika przyroda, majestatyczne miasteczka ukryte z dala od głównych szlaków. Kraj ten ma do zaoferowania naprawdę bardzo wiele. Wybierając się tutaj, warto znać z góry miejsce ostatniego przystanku. Na pewno wartym polecenia jest Split.
Skorzystaj z Booking.com gdzie znajdziesz najlepsze hotele i apartamenty
Potrzebujesz samochodu podczas wakacji, zarezerwuj z Booking.com lub przez discovercars.com
Wyszukaj najlepsze Kempingi z Suncamp.pl
Promy zarezerwujesz z DirectFerries.com
Najlepsze oferty na bilety lotnicze znajdziesz tutaj
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!
Split – krótka historia perły Dalmacji
Dalmacja to jeden z piękniejszych regionów Chorwacji, rozciągający się od wyspy Pag na północy aż po Zatokę Kotorską na południu. Jego stolicą jest dawna siedziba cesarzy rzymskich – miasto Split. Początki osadnictwa sięgają X wieku p.n.e.
Najbardziej dynamiczny rozwój tego miejsca został zapoczątkowany przez Rzymian między III a I wiekiem p.n.e. Wtedy to Aspalathos (pierwsza nazwa) wraz z całym regionem Dalmacji włączono w skład Imperium Romanum. Nowi władcy zmienili nazwę osady na Spalatum. Miejsce to stało się też w IV wieku p.n.e siedzibą cesarza Dioklecjana. Swoją obecną nazwę miasto zyskało za panowania tworzących się w X i XI wieku państw słowiańskich. W 1069 Split stał się częścią Królestwa Chorwacji.
Dzisiejszy Split to nie tylko słynny pałac Dioklecjana czy okazała promenada. Miasto ma do zaoferowania znacznie więcej. Oprócz takich atrakcji, jak: Katedra św. Dujama, zabytkowej dzwonnicy miasta, czy wzgórza Marijan, w mieście tym można znaleźć też prawdziwą ucztę dla miłośników sztuki – słynną na cały kraj Galerię Meštrović.
Ivan Meštrović – chorwacki mistrz dłuta
Artysta przyszedł na świat 15 sierpnia 1883 roku w Vrpolje, jednak dorastał w położonej w północnej Dalmacji Oravice. Jego talent został dostrzeżony bardzo wcześnie, dlatego młody Ivan zaczął swoją przygodę z dłutem w pracowni Pavla Bilinića w Splicie. Jego kariera nabrała tempa i kolejnym przystankiem staje się Akademia Sztuk Pięknych w Wiedniu. Po drodze są też inne miasta Europy, w których szlifuje swój kunszt: Rzym, Paryż, Londyn czy Genewa.
Czas międzywojenny to głównie praca akademicka – zostaje profesorem Akademii Sztuk Pięknych w Zagrzebiu. Angażuje się również bardzo w politykę. Aktywnie wspiera między innymi koncepcję wielonarodowego państwa jugosłowiańskiego. Po wojnie wyjeżdża z kraju i zostaje profesorem rzeźby w Syracuse (USA).
Charakterystyka prac mistrza
Artysta w swoich pracach uwagę kierował na rzeźbę monumentalną i pomnikową. Spod jego dłuta wychodziły popiersia polityków czy bohaterów narodowych. Z wyjątkową gracją potrafił też łączyć rzeźbę monumentalną z urbanistyką czy architekturą. Jego prace zmieniały krajobraz europejskich i amerykańskich miast.
Artysta w mistrzowski sposób potrafił odzwierciedlić ludzkie emocje. W jego dziełach bardzo wyraźnie można dostrzec namiętność, czułość, ból, strach, smutek czy radość. Ludzie stanowili główny temat dzieł mistrza. Jego dłuto nadawało kształt kobiecym figurom, ale nie tylko płeć piękna stanowiła główny wątek prac artysty. Do jego głównych dzieł możemy zaliczyć: Pomnik Grzegorza z Ninu w Splicie, pomnik Indian w Chicago, studnia św. Jakuba, pomnik Juraja Strossmayera w Zagrzebiu. Zobacz nasz wpis o pomniku Grzegorza z Ninu w Splicie, który jest najbardziej znanym posągiem Meštrovica!
Galeria Meštrović – informacje praktyczne
Na zwiedzanie galerii wraz z okolicznymi atrakcjami warto przeznaczyć co najmniej 2 godziny, aby poczuć magię tego miejsca i duszę artysty zaklętą w każdej prezentowanej rzeźbie. Prace przedstawione w Galerii tworzone były podczas nauki artysty, jak i po jej zakończeniu. Dzieła rozmieszczone są w kilku salach na dwóch piętrach, a także na udostępnionym dla zwiedzających balkonie. W jednym z pomieszczeń można też obejrzeć krótki film biograficzny o artyście.
Kupiony bilet nie tylko daje możliwość zwiedzania galerii głównej, ale również położonego obok dworu Kaštilac, również posiadającego cenne prace artysty. Warto wybrać się również na spacer małymi alejkami wokół galerii. Niewątpliwą atrakcją tego miejsca, oprócz kolejnych rzeźb, są też małe żółwie mieszkające na trawie.
Garść informacji dla zwiedzających
- Godziny otwarcia galerii: od 9.00 do 19.00.
- Dni otwarcia: wtorek – niedziela.
- Bilety: 50kn dla dorosłych, 25kn dla dzieci w wieku szkolnym, 70kn dla rodzin z dziećmi do 15 lat.
- Możliwy dojazd autobusami linii 7, 8, 12, 21.
Istnieje również możliwość zwiedzania tego miejsca z przewodnikiem. Koszt to 200kn, po wcześniejszej rezerwacji.
Sprawdź również inny z naszych wpisów, który opisuje zwiedzanie Kościoła św. Franciszka w Splicie!