Zwiedzanie Forum Romanum w Zadarze – co warto wiedzieć?

Tagi , , , , , ,

Imperium Romanum z całą pewnością za swoich czasów zmieniało rzeczywistość. Wiele wieków temu, gdy jeszcze nie było mowy o nowoczesnych biurach turystycznych, rzymscy żołdacy przemierzyli większość znanego świata, ogniem i mieczem lub dyplomacją dokonując kolejnych podbojów i wcielając kolejne prowincje pod władzę cesarską. Nic zatem dziwnego, że do dzisiaj można w wielu miejscach podziwiać pozostałości po tej antycznej cywilizacji. To drogi, świątynie, czy rzymskie forum, takie jak w Zadarze. W tym artykule znajdziesz teoretyczne informacje, przydatne podczas zwiedzania tego ciekawego miejsca. Mamy też praktyczne podpowiedzi gdzie się zatrzymać w trakcie podróży i jak zaplanować swój pobyt!

Kempingi Chorwacja
Kempingi Chorwacja
Zaplanuj swoją podróż

Skorzystaj z Booking.com gdzie znajdziesz najlepsze hotele i apartamenty

Potrzebujesz samochodu podczas wakacji, zarezerwuj z Booking.com lub przez discovercars.com

Wyszukaj najlepsze Kempingi z Suncamp.pl

Promy zarezerwujesz z DirectFerries.com

Najlepsze oferty na bilety lotnicze znajdziesz tutaj

Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Historia Forum Romanum w Zadarze 

W pobliżu kościoła św. Donata w mieście Zadar w Chorwacji znajdują się pozostałości starożytnego rzymskiego rynku. Nie ma co kruszyć kopi o dokładną datę powstania tego rzymskiego Forum. Starczy wiedzieć, że zostało ono zbudowane gdzieś pomiędzy I wiekiem p.n.e. a III wiekiem n.e. Wiadomo natomiast, że polecenie budowy wydał pierwszy rzymski cesarz Oktawian August. Świadczy o tym zachowana do dzisiejszych czasów inskrypcja wyryta w kamieniu. Obiekt miał służyć głównie rzymskim weteranom, czyli żołnierzom, którzy zakończyli już swoją karierę wojskową. 

Jak każde forum, również i to miało stanowić swoiste centrum życia społecznego, gospodarczego i politycznego miasta. Pierwotnie tonęło ono w gąszczu rzymskich kolumn, a w zacienionych portykach znajdowały się sklepy, których pozostałości przetrwały po trzech stronach forum. Strona zachodnia obiektu zarezerwowana była dla świątyni, w której czczono tzw. trójcę rzymską – Jowisza, Minerwę i Junonę. Z tego ostatniego budynku zachowały się jedynie schody, oraz jedna z czołowych kolumn. Służyła w średniowieczu za pręgierz do wymierzania publicznych kar.     

Ciekawe ile by ocalało z tej budowli, gdyby nie doszło w VI wieku n.e. do potężnego trzęsienia ziemi. Mimo wszystko jest ona jednym z największych tego typu na wschód od Adriatyku, które do dzisiaj można podziwiać, choć w formie szczątkowej. Ruiny nie są otoczone bramami ani kasami biletowymi. Można zatem spacerować swobodnie wśród kamiennych pozostałości (sarkofagi, inskrypcje, kolumny), a następnie udać się do pobliskiego Muzeum Archeologicznego, aby zobaczyć makietę Forum w jego pierwotnym wyglądzie, a także kolekcję starożytnych i średniowiecznych reliktów.

Jak dotrzeć do Zadaru? 

Zanim jednak powita nas Zadar i ruiny wspomnianego Forum Romanum, trzeba tam jakoś dotrzeć. Jeżeli jesteś podróżnikiem z Polski, sprawa wydaje się raczej prosta. Dysponując własnym autem, wyprawę należy rozpocząć na polskiej granicy w Cieszynie. Trasa przebiegać będzie przez Austrię, Czechy, Słowację, Słowenię i Węgry. Miejscem docelowym jest chorwacka granica w Macelj. Od pewnego jednak czasu istnieje możliwość szybszego i bardziej komfortowego dotarcia na miejsce. To wszystko dzięki tanim przelotom oferowanym przez przewoźnika Wizz Air. Ceny doprawdy zachęcają – w pełni sezonu letniego można liczyć na bilety do Splitu już od około 400 złotych. Wówczas starczy tylko złapać (za około 30 złotych) autobus bezpośrednio ze Splitu do Zadaru i podziwiać przy okazji piękne widoki na brzegach Morza Adriatyckiego.  Jeśli zdecydujesz się na tę opcję, zajrzyj do naszego wpisu lotniska w Zadarze – praktyczne informacje i wskazówki!

Najlepsze hotele w Zadarze niedaleko Forum Romanum

A gdzie się zatrzymać na miejscu? Chorwacja jako jeden ze starych „rajów turystycznych” słynie ze świetnie utrzymanej bazy hotelowej. Również w samym Zadarze można znaleźć tanie miejsca noclegowe, jak i bardziej ekstrawaganckie miejscówki, jak choćby trzygwiazdkowy Hotel Donat (all inclusive), położony w pobliżu pięknej plaży czy czterogwiazdkowy Hotel Kolovare w bardziej spokojnym rejonie miasta. Najbardziej wybrednych turystów zadowoli z pewnością pięciogwiazdkowy Falkensteiner Hotel & Spa Iadera, który jest położony na krańcu prywatnego półwyspu Punta Skala, w odległości około 12 km od samego Zadaru. 

Przy okazji osoby, które odwiedziły już to urokliwe chorwackie miasteczko, w samych superlatywach wyrażają się o tamtejszej restauracji „Bruschetta”. Lepiej nie wybierać się na poznawanie antycznej historii o pustym żołądku! 

Najlepsze hotele w Zadarze

Poprzedni

Sveti Nikola – najwyższy szczyt na wyspie Hvar

Żeglowanie po Dalmacji, lista portów, ceny, przydatne informacje, opłaty portowe

Następny

Dodaj komentarz