Fort Lovrijenac, zwany też twierdzą św. Wawrzyńca, to imponująca budowla obronna, której sława dotarła nawet do twórców serialu Gra o tron. Bywa określany Gibraltarem Dubrownika, gdyż zbudowany został na wyniosłej skale, strzegącej Perły Adriatyku – Dubrownika. Nad bramą fortu widnieje napis głoszący, że Wolności nie można sprzedać za całe złoto świata, co jest nawiązaniem do historii fortu, którą warto poznać, aby pełni cieszyć się zwiedzaniem.
Skorzystaj z Booking.com gdzie znajdziesz najlepsze hotele i apartamenty
Potrzebujesz samochodu podczas wakacji, zarezerwuj z Booking.com lub przez discovercars.com
Wyszukaj najlepsze Kempingi z Suncamp.pl
Promy zarezerwujesz z DirectFerries.com
Najlepsze oferty na bilety lotnicze znajdziesz tutaj
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!
Twierdza Świętego Wawrzyńca – bryła rzeźbiona historią
Forteca Lovrijenac, jej historia i architektura, jest częścią fascynujących i burzliwych dziejów nie tylko miasta Dubrownik, ale i całego regionu. Pierwsze pisemne wzmianki o Twierdzy Św. Wawrzyńca pojawią się w XIII wieku, jednak odkrycia archeologiczne wskazują, że budownictwo o charakterze obronnym istniało tam już 1018 roku.
Przekazy ustne zachowały opowieść o próbie zdobycia Dubrownika w XI wieku podjętej przez Wenecję, która była wówczas regionalnym mocarstwem. W tym celu Wenecjanie planowali wznieść fortecę, na skale zwróconej w stronę Adriatyku, która miała być punktem wypadowym do podboju okolicznych terenów. Mieszkańcy Dubrownika postanowili przechytrzyć najeźdźców i sami wybudowali tam twierdzę. Gdy Wenecjanie przybyli, ukazała się im potężna budowla, co zmusiło ich do odstąpienia od planów podboju Dubrownika. Ta legenda jest pierwszą znaną wzmianką o forcie Lovrijenac.
Na przestrzeni wieków bryła Twierdzy Św. Wawrzyńca była kilkukrotnie przebudowywana. W XVI wieku wzmocniono fortyfikacje górnych murów. W 1667 roku w wyniku trzęsienia ziemi fort, podobnie jak cały Dubrownik, bardzo ucierpiał, czego następstwem była naprawa i modernizacja.
Architektura fortu Lovrijenac
Fort Lovrijenac jest trzypoziomową, trójkątną budowlą o charakterze obronnym. Ma taką samą orientację przestrzenną jak skała, na której został osadzony. Posiada trzy tarasy wychodzące na południową stronę miasta, nad Adriatyk. Wnętrze fortu Lovrijenac tworzy przestrzenny dziedziniec, okolony licznymi łukami. Głównym celem twierdzy była ochrona najstarszego portu Dubrownika.
Nad główną bramą Twierdzy Św. Wawrzyńca widnieje wyryty w kamieniu napis: Non bene pro toto libertas venditur auro, oznaczający: Wolności nie można sprzedać za całe złoto świata. Motto nawiązuje do legendy o najeździe Wenecji i powstaniu twierdzy.
Na najwyższym poziomie fortu Lovrijenac znajduje się dziesięć dużych armat, których celem była obrona portu i odpieranie ataków piratów. Fort skutecznie bronił suwerenność Dubrownika, aż do XIX wieku, kiedy to miasto zostało podbite przez siły austriackie.
Twierdza ma bardzo interesującą konstrukcję. Jej mury bardzo różnią się grubością. Zewnętrzna ściana, zwrócona w stronę Adriatyku, ma 12 metrów grubości, a ściana wewnętrzna, od strony miasta, ma jedynie 60 cm. Ciekawostką jest, że grubość wewnętrznej ściany miała umożliwić szybką pacyfikację ewentualnego buntu, przeciwko miastu, załogi fortecy.
Gra o tron w Fort Lovrijenac w Dubrowniku
O forcie Lovrijenac z pewnością słyszeli prawdziwi fani serialu „Gra o tron”, bowiem to on odgrywał rolę imponującej Czerwonej Twierdzy. Nakręcono tam wiele scen, w tym jedną w pierwszym epizodzie 3 sezonu, kiedy to widzimy Tyrion’a, Bronn’a i Podrick’a stojących na murach. W drugim sezonie twierdza pojawia się jako tło dla turnieju zorganizowanego na cześć króla Joffrey’a.
Teatr i wesele, czyli współczesność Fortu Lovrijenac
Obecnie fort Lovrijenac, oprócz wspaniałej architektury będącej zwierciadłem jego historii, jest miejscem wielu wydarzeń kulturalnych. Pełni rolę teatru, na jego trzech tarasach wystawia się m.in. sztuki Szekspira. Jest kluczową lokalizacją Letniego Festiwalu w Dubrowniku. Gości Red Cliff Diving World Series. Fort Lovrijenac jest także popularnym miejscem organizacji wesel.
Jak zwiedzić Twierdzę św. Wawrzyńca?
Fort Lovrijenac znajduje się przy ulicy Tabakarije 29. Budowla jest dostępna dla zwiedzających od 8 do 19, przez cały rok. Aby rozpocząć zwiedzanie, należy zakupić bilet wstępu na Mury Miejskie, gdyż nie ma osobnej opłaty za wejście do samej twierdzy. Twierdzę Św. Wawrzyńca można odwiedzić bezpośrednio z Wenecji, wybierając prom do Puli. Przy okazji zobaczyć można inne okoliczne zabytki jak choćby imponujący rzymski amfiteatr.
W okolicy znajdziesz też wiele innych zabytków. Sprawdź nasz artykuł o zwiedzaniu Bramy Pile (Pile Gate) w Dubrowniku!