Zwiedzanie dzielnicy Nowe Miasto w Dubrowniku

Tagi , , , , ,

Dubrownik jest miastem położonym nad Adriatykiem na południu Chorwacji. Jest to jedno z najważniejszych atrakcji turystycznych w Chorwacji, słynące z pięknych plaż, starożytnych murów miejskich i wspaniałych widoków. Dubrownik jest również znany z bogatej historii i kultury, co czyni go wyjątkowym miejscem do zwiedzania. Miasto podzielono na dwie dzielnice — starą i nową.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Co znajdziesz w dzielnicy Nowe Miasto w Dubrowniku?

Choć największe legendy i najbardziej znane opowieści dotyczą starej części miasta, to Dubrownik ma do zaoferowania znacznie więcej, daleko poza jego murami. Miasto zamieszkiwane przez prawie 50 tysięcy ludzi, znajdujące się w centrum regionu Konalve i otoczone jest przez majestatyczne wzgórze Srd. Mimo że Chorwacja słynie przede wszystkim z branży turystycznej, to Dubrownik poszczycić się może również rozwiniętym przemysłem morskim i stoczniowym.

Dzielnica Gruž, w której znajduje się miejski port, pełni bardzo ważną funkcję w komunikowaniu się z pozostałymi portami u wybrzeży Morza Śródziemnego i Adriatyku. Największym plusem portu w Gruž jest to, że umożliwia on cumowanie najróżniejszych statków rejsowych. Dzięki czemu popularność turystyczna miasta Dubrownik jest jeszcze większa. W porcie przebywać mogą prywatne jachty, ale też i komercyjne, na których możemy zakupić rejs po okolicznych archipelagach. 

Nowe Miasto w Dubrowniku może pochwalić się licznymi luksusowymi hotelami i atrakcyjnymi prywatnymi domami przeznaczonymi na wynajem przyjezdnym turystom. Dubrownik spośród wszystkich miast Chorwacji posiada najwięcej hoteli pięciogwiazdkowych. Wśród nich znajdziemy hotele takie jak Radisson, Hilton Imperial, Rixos Libertas, Excelsior, czy Bellueve. Wszystkie te hotele znajdują się blisko murów starego miasta, co daje niezapomniany widok na pobliski Archipelag Elaficki. 

W nowej dzielnicy Dubrowniku znajdziemy wiele publicznych, zadbanych i przygotowanych do turystyki wodnej plaż. Najlepiej wyposażone hotele posiadają również swoje własne kąpieliska, z licznymi udogodnieniami. Są to leżaki, bary z alkoholami, prywatne lokale gastronomiczne z jedzeniem serwowanym najczęściej w formie bufetu. 

Plaże i zabytki w Nowym Mieście w Dubrowniku

Wszystkie plaże w obrębie nowej dzielnicy posiadają Niebieską Flagę. Jest to najwyższe odznaczenie, gwarantujące nieskazitelnie czystą, a także bezpieczną do kąpieli wodę.

Piękna przystań ACI, znajdująca się kilka kilometrów od zabudowań Starego Miasta, jest otwarta dla turystów cały rok. Przystań ta jest w stanie pomieścić prawie 400 statków, w tym ogromne jachty rejsowe, o ponad 50 m długości. Ujście rzeki Ombla, przy której znajduje się zatoka, również oznaczono Niebieską Flagą. Jest to jedno z najładniejszych i najbardziej bezpiecznych przystani ACI na całym Adriatyku.

Większość rozpoznawalnych zabytków znajduje się oczywiście między murami Starego Miasta, ale nowoczesny Dubrownik posiada również wiele interesujących atrakcji dla turystów. Największą z nich jest twierdza Imperial, która położona jest na samym szczycie Wzgórza Srđ. Wybudowana na początku XVIII wieku twierdza, została wzniesiona podczas panowania Napoleona w trakcie francuskiej okupacji. W Imperial znajduje się w tym momencie muzeum wojny o niepodległość przeznaczone do zwiedzania dla turystów. Ze Wzgórza Srđ uraczy nas również przepiękny widok na całą Riwierę Dubrownika.

Dubrownik Nowe Miasto – jakie są ceny?

Dubrownik jest miastem bardzo turystycznym, z reguły przepełnionym, więc ceny mogą być znacznie wyższe niż w pozostałych miastach Chorwacji. Na szczęście nie musisz stołować się i nocować w części Starego Miasta. Dzielnica Nowe Miasto jest zdecydowanie tańsza, a tak prezentują się przykładowe ceny:

  • Tańszy nocleg w hostelu – 180 zł
  • Nocleg w 3-gwiazdkowym hotelu – 390 zł
  • Nocleg w luksusowym hotelu – 2200 zł
  • Posiłek w średniej klasy restauracji – 140 zł/os.
  • Lokalne piwo pół litra – 17 zł
  • Kawa w lokalnej kawiarni – 10 zł

Jeśli chcesz poznać bardziej szczegółowe informacje na temat cen, zobacz nasz tekst, w którym odpowiadamy na pytanie: Jakie są ceny w restauracjach w Dubrowniku?

Poprzedni

Jezioro Wielkie i Małe na wyspie Mljet – zwiedzanie

Twierdza św. Mikołaja i św. Michała w Szybeniku – zwiedzanie

Następny

Dodaj komentarz