Zwiedzanie Dubrownika rano czy po południu?

, Tagi , , , , , , ,

Dubrownik jest miastem, które z całą pewnością zachwyca i zachęca do zwiedzania. Nie brakuje w nim miejsc atrakcyjnych turystycznie oraz takich, które mogą do siebie przyciągać – chociażby z uwagi na to, że można znać je z ekranów kin czy telewizorów. Jeśli jednak wybierasz się do niego i masz w planach intensywne zwiedzanie, w pierwszej kolejności musisz wiedzieć, kiedy się go podjąć, by móc cieszyć się jego pełnią. Czy warto wstać wcześnie i zdecydować się na zwiedzanie Dubrownika rano? A może lepszy czas na to jest po południu? Czytaj dalej, a postaramy się Ci doradzić.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Dubrownik o poranku – czy warto?

Odwiedzając tak atrakcyjne, a wręcz filmowe miasto z całą pewnością zechcesz natychmiast przystąpić do jego zwiedzania. Jeśli jednak rozpoczniesz je rano, musisz się liczyć z tym, że słońce będzie Ci się dawało we znaki. Pogoda w tym mieście zwykle jest fantastyczna i z pewnością zadowoli wielbicieli wysokich temperatur. Z tym jednak, że na dłuższą metę przebywanie w takim gorącu może źle wpłynąć na Twoje samopoczucie. O poranku zdecydowanie najlepiej jest odwiedzać restauracje typowo śniadaniowe, albo też udać się na wodę. Na przykład na sławną wyspę Lokrum. Dobrze jest też poszukiwać miejsc zalesionych, których w okolicach miasta nie brakuje.

Najwięcej ze zwiedzania możesz wycisnąć bardzo wcześnie, a zatem jeszcze zanim słońce na dobre wzejdzie. Wtedy też możesz poszukać punktu widokowego, by zobaczyć fantastyczny wschód słońca. Miejsc stworzonych do tego jest całkiem dużo, jednak najbardziej poleca się te, w okolicach których możesz znaleźć schronienie przed gorącem (najlepiej zatem celować w restauracje z widokiem na morze, które zagwarantują Ci tak świetny widok, jak i jedzenie oraz bezpieczeństwo w kontekście nadmiernych upałów).

Jeśli więc zamierzasz zwiedzać Dubrownik rano, pamiętaj, że:

  • słońce szybko wschodzi i praktycznie z godziny na godzinę może stać się nieznośne,
  • mury Dubrownika potrafią się nagrzewać i jest na nich jeszcze goręcej niż na bardziej otwartym terenie,
  • w sezonie rano możesz liczyć na dużo ludzi – w szczególności jeśli planujesz odwiedzanie najpopularniejszych miejsc – uliczki są tutaj naprawdę wąskie,
  • najlepiej jest skorzystać wtedy z atrakcji na wodzie, na której upał jest bardziej znośny, albo też we wnętrzach budynków.

Dubrownik popołudniową porą

Znacznie lepiej wypada Dubrownik bliżej wieczoru, kiedy to słońce zaczyna zachodzić, a temperatura na zewnątrz powoli staje się znośna. Wtedy też najbardziej polecane jest zwiedzanie głównych i najpopularniejszych atrakcji tego miasta – większość wycieczek turystycznych odbywa się przed południem lub w południe, a wiele z nich zakłada kilkugodzinny pobyt w mieście. Wieczorem będzie zatem mniej turystów. Ci zaś, którzy zdecydują się na pozostanie w Dubrowniku (lub to ich główne miejsce pobytu), zapewne będą siedzieć w lokalach i odpoczywać po całodniowym zwiedzaniu.

Popołudniowa pora zdecydowanie sprzyja wizytom na tutejszych murach – wciąż gorących, jednak znacznie mniej zatłoczonych. Brak większego słońca pozwoli Ci podziwiać pięknie rozświetlone i żywe miasto. Bez ocierania się z potu i zasłaniania się przed słońcem! Wieczorem w Dubrowniku często lekko wieje wiatr, co sprzyja dłuższym eskapadom. Co więcej, w sezonie lokale otwarte są naprawdę długo. Minus jest jednak taki, że im późniejsza jest pora, tym ciężej będzie znaleźć miejsce w którymś z nich. Jeśli nie złożyłeś rezerwacji, a chcesz coś zjeść, warto znaleźć sobie miejsce odpowiednio wcześnie. Wieczorem możesz też podziwiać cudowny zachód słońca. Zwłaszcza że w mieście jest wiele lokalizacji (niekoniecznie płatnych), z których poziomu wygląda on fantastycznie.

O zwiedzaniu Dubrownika po południu warto wiedzieć, że:

  • jest bardziej komfortowe pod względem tłumów na głównych atrakcjach miasta,
  • polecane jest w kontekście pogody – słońce w wieczorowych porach nie daje się we znaki i pozwala przyjemnie spędzić czas,
  • im bliżej wieczora, tym ciężej będzie o miejsca w dobrych lokalach z jedzeniem,
  • miasto robi wtedy wrażenie – zwłaszcza że turyści krążą po nim praktycznie całą dobę,
  • trzeba uważać na godziny otwarcia wybranych atrakcji! Nie każda wpuszcza turystów o dowolnej porze, a trzeba również wziąć pod uwagę konieczność stania w kolejce (nie każde miejsce można odwiedzić bezpłatnie).

O jakiej porze zwiedzać Dubrownik?

Dubrownik z całą pewnością jest miejscem, które można pokochać, ale i znienawidzić. Winowajczynią tego ostatniego może być pogoda i choć jest ona tam zwykle piękna, potrafi dawać się we znaki. Właśnie dlatego warto rozplanować swoją wizytę w tym mieście w umiejętny sposób. Zwłaszcza jeśli chce się wycisnąć z niej jak najwięcej. My z naszej strony polecamy zwiedzanie miejsc zakrytych lub też wycieczki wodne o poranku, a pozostawienie sobie atrakcji w mieście na późne popołudnie i wieczór. W ten sposób nie odczujesz okropnego upału, a docenisz najszersze spektrum atrakcji, jakie Dubrownik ma Ci do zaoferowania.

Poprzedni

Nocne życie w Splicie, bary, lokale, co warto wiedzieć

Szlakiem win na wyspie Korčula – poznaj lokalne smaki 

Następny

Dodaj komentarz