Zwiedzanie Bramy Pile (Pile Gate) w Dubrowniku, co warto wiedzieć?

, Tagi , , , , , , ,

Dubrownik uważa się za jedno z najbardziej romantycznych miast Chorwacji. To właśnie tam najczęściej wybierają się pary na wspólny wypoczynek. Niemniej jednak Dubrownik to także jedno z bardziej zabytkowych i historycznych miast w kraju, które ma nam do zaoferowania praktycznie niezliczoną ilość zabytków. Pomimo burzliwej przeszłości i licznych najazdów Dubrownik nigdy nie został zdobyty. Wszystko to za sprawą murów miejskich i bram, które broniły dostępu do miasta. Jedną z nich jest Pile Gate czyli Brama Pile. Co warto o niej wiedzieć i w jaki sposób ją najlepiej zwiedzić?

Kempingi Chorwacja
Zaplanuj swoją podróż

Skorzystaj z Booking.com gdzie znajdziesz najlepsze hotele i apartamenty

Potrzebujesz samochodu podczas wakacji, zarezerwuj z Booking.com

Wyszukaj najlepsze Kempingi z Suncamp.pl

Promy zarezerwujesz z DirectFerries.com

Najlepsze oferty na bilety lotnicze znajdziesz tutaj

Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Brama Pile – jaka jest jej historia?

Brama Pile jest jedną z największych atrakcji Dubrownika i prawdziwym symbolem całego miasta. Jest to – jak łatwo można się domyślić – brama miejska, zlokalizowana w zachodniej pierzei murów miasta, które niegdyś broniły. Dokładniej można powiedzieć, że Brama Pile znajduje się pomiędzy dwoma basztami – Puncjela i Minceta. Turyści z pewnością więc nie będą mieli problemów z jej znalezieniem. Otóż dawniej prowadziła ona na przedmieścia Pile i odpowiadała głównie za obsługiwanie ruchu lądowego.

Brama Pile i zlokalizowane w niej przejście było jednym z najstarszych. Działało ono bowiem bez przerwy od samego momentu założenia miasta. Co więcej, zanim Dubrownik zaczął się tak dynamicznie rozwijać, Brama Pile znajdowała się w jego najbardziej malowniczej części. To miejsce w którym Lausa – najstarsza część miasta – stykała się bezpośrednio z lądem. Pierwsze wzmianki o Pile Gate pochodzą z XIII wieku, niemniej jednak obiekt, który turyści mogą podziwiać obecnie wybudowano w 1460 roku. Zaaranżowano go on na styl gotycki.

Brama Pile – jak wygląda zwiedzanie?

Zwiedzanie Pile Gate nie jest zbyt skomplikowane. Okazuje się, że leży ona w części murów miejskich, a co za tym idzie, z całą pewnością żaden z turystów nie będzie miał problemów z jej znalezieniem. Brama Pile wychodzi na ulicę Stradun, która prowadzi do dalszej części starego miasta. Turyści zanim rozpoczną zwiedzanie powinni mieć świadomość tego, że Brama Pile składa się z dwóch części – zewnętrznej i wewnętrznej.

Dawniej nad bramą stała baszta jednak w 1818 roku Austriacy zdecydowali się ją całkowicie zdemontować. Warto zwrócić nieco większą uwagę na wnękę, która znajduje się bezpośrednio nad Pile Gate. Zlokalizowany jest tam posąg świętego Błażeja, który został wykonany przez słynnego, chorwackiego rzeźbiarza Ivana Mestrovica. Warto zwrócić także nieco większą uwagę na zewnętrzną stronę bramy, która wychodzi tuż na fosę. Wewnętrzna część bramy wzniesiona została w 1460 roku na styl gotycki. Warto mieć na uwadze to, że jej zewnętrzną część wybudowano w 1537 roku i zaaranżowano ją na styl renesansowy.

Dawniej w tym miejscu można było również podziwiać kamienny most, który posiadał jedno przęsło. W 1471 roku jednak fosę znacznie rozszerzono. W miejscu mostu na jednym przęśle pojawił się model wyposażony w trzy przęsła. Finalnie jednak został on zastąpiony mostem zwodzonym, a jego pozostałości można podziwiać po dziś dzień. Warto także uwzględnić architekturę bramy, która jest dość surowa, a jednocześnie przyciąga swoim niesamowitym urokiem i wdziękiem.

Jak dostać się do Pile Gate?

Brama Pile znajduje się na Starym Mieście w Dubrowniku i jest ona jedną z części murów miejskich. Z racji tego, że historyczne centrum miasta wyłączono z ruchu kołowego, do Bramy Pile najlepiej będzie dostać się spacerem. Możemy udać się do niej bezpośrednio ze Starego Miasta, dotrzemy do niej wąskimi, kamiennymi uliczkami. Możemy także wybrać się do Pile Gate z Fortu Lovrjeniac, który zlokalizowany jest tuż na wybrzeżu. Jeśli zdecydujemy się na dojazd samochodem jak najbliżej Starego Miasta w Dubrowniku, to parking leży około 500 metrów pd samą Bramą Pile.

Jesteś w Dubrowniku? Zapraszamy na nasz tekst, w którym opisaliśmy idealny wieczorny spacer po Dubrowniku!

Najlepsze hotele w Dubrowniku

Poprzedni

Gdzie zrobić zakupy i wymienić walutę w Makarskiej?

Pustelnia Blaca na wyspie Brač – zwiedzanie, co warto wiedzieć?

Następny

Dodaj komentarz