Zoo na wyspie Brač – Sutivan, co warto wiedzieć?

, Tagi , , , , , ,

Sutivan jest to miejscowość i gmina znajdująca się w Chorwacji, na wyspie Brač. Całkowita powierzchnia wynosi 21,8 kilometrów kwadratowych, gmina oddalona jest od sławnego, chorwackiego Splitu, o zaledwie 13 kilometrów. W Sutivan klimat oraz pogoda są łagodne przez cały rok, dlatego turyści chętnie wybierają się tutaj nie tylko w lecie, ale również zimą oraz jesienią. Poznajmy kilka ważnych informacji na temat tej miejscowości!

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Sutivan – najważniejsze informacje

Sutivan posiada wiele istotnych zabytków oraz miejsc, które warto odwiedzić. Każdego roku w lipcu w Sutivan odbywa się festiwal sportów ekstremalnych, zwany „Vanka regule”. Znajdziesz w tym mieście też Park przyrody Sutivan – idealne miejsce do wypoczynku całą rodziną i spacerów pełnych niesamowitej przyrody i zieleni, a także zwierząt.

Sutivan otacza się winnicami i gajami oliwnymi, na których terenie można podziwiać naturę i przechadzać się wśród fantastycznego aromatu. Na terenie miejscowości znajdują się zatoki, takie jak Prbuje, Male Tihe, Likve, Stipanske, Vicje Iuke oraz Stinive. Miasto opiewa w plaże żwirowe, które obrasta las sosnowy, co daje wspaniały całokształt. Nazwa miejscowości wywodzi się od imienia św. Jana Chrzciciela – Sveti Ivan.

Chorwacja do strefy euro przystąpiła dokładnie 1 stycznia 2023 roku, dlatego warto przed wyjazdem daną kwotę wymienić na tę właśnie walutę. Przekroczenie granicy Chorwacji nie jest utrudnione, na granicy nie trzeba się zatrzymywać. Turyści winni są jednak posiadać dokument tożsamości, wystarczy dowód osobisty. Taki dokument muszą posiadać również dzieci, także niemowlęta. Na autostradach płatnych w Chorwacji można skorzystać z płatności ENC, czyli szybszego, a nawet tańszego sposobu zapłacenia należnej kwoty na punktach poboru opłat.

Park Przyrody Sutivan – Małe ZOO na wyspie Brač

Niesamowita rozrywka dla całej rodziny, którą koniecznie należy wpisać na listę atrakcji przed wyjazdem. Park przyrody Sutivan to nie tylko natura i zieleń, ale również, a nawet przede wszystkim możliwość zobaczenia zwierząt, które zamieszkują tereny Dalmacji. Każde z nich ma swoje własne miejsce, ogrodzone od innych, wszystkie wykonano z kamienia, właśnie w dalmatyńskim stylu.

Podczas wizyty tutaj można zobaczyć pawie, niebieskie oraz białe, świnie, kozy, krowy, indyki, kaczki, bażanty, żółwie wodne, osły, gołębie, gęsi, dziki, a nawet strusie! Ogromną atrakcją na terenie obiektu z pewnością jest osiołek, który swobodnie przechadza się po całym terenie, wśród odwiedzających. Na tym zwierzaku można nawet jeździć, jest przyjazny, pozwala do siebie podchodzić i się głaskać. 

Sutivan – najlepsze atrakcje

Przed wycieczką do jakiegokolwiek miejsca trzeba oczywiście wpierw zapoznać się z najlepszymi atrakcjami, które znaleźć można na jego terenie. Mimo tego, iż Sutivan nie jest największą miejscowością, widnieje tutaj wiele miejsc, które przyciągają turystów i są niepowtarzalne. Poznajmy je.

Barokowa dzwonnica renesansowego kościoła – góruje ona nad miastem i świetnie widać ją przechadzając się jego uliczkami, co dodaje mu tylko niepowtarzalnego uroku. Wybudowana została ona przez Petra Pavla Bertopelle, który pochodził z wyspy Hvar. Ma ona obecnie około 2000 lat, leży zaraz obok kościoła parafialnego Wniebowzięcia NMP. Obiekt ten przechodził w 2013 roku renowację, co dało mu jeszcze atrakcyjniejszego wyglądu. Dzwonnica jest nieziemska, jej czerwona kopuła widoczna jest z każdego miejsca w miasteczku, a z bliska wygląda wprost nierealnie!

Jaskinia Smoka – już sama trasa do jaskini zachwyci turystów, znajduje się tutaj bowiem idealny widok na wodę, a ścieżkę otacza zielony las oraz skały. Sama jaskinia jest miejscem niesamowitym, niegdyś przeznaczona była ona prasłowiańskim bogom, głównie Welesowi. Wewnątrz mieszkają obecnie nietoperze i zachowane są tam szczątki klasztoru pustelniczego z roku 1450. Odwiedzający znajdą tutaj również kaplicę św. Marii Dziewicy i reliefy, czyli płaskorzeźby, które zostały wyciosane w skałach wapiennych.

Osada Blaca – inaczej Pustelnia Blaca, jest to naturalne muzeum, dzięki któremu turyści odbędą podróż w przeszłość. Większość wnętrz zachowała oryginalny wygląd oraz wyposażenie. Najstarszym obiektem na terenie jest figura Matki Bożej, którą ocalono z pożaru mającego miejsce w 1724 roku. Miejsce to poleca się osobom, które uwielbiają stare przedmioty i zabytki, a także historię dawnych miejsc. Zobacz nasz tekst o Pustelni Blaca na wyspie Brač w Dalmacji!

Poprzedni

Gdzie zrobić zakupy i wymienić walutę na wyspie Hvar?

Jak dotrzeć na wyspę Brač? – przeprawy samochodem

Następny

Dodaj komentarz