Zima w Dubrowniku? Czy warto, pogoda, temperatury

, Tagi , , , ,

Z pewnością świetnie zdajemy sobie sprawę z tego, że wyjazdy latem są jedną z największych atrakcji. To właśnie wtedy możemy beztrosko, w samym stroju kąpielowym czy też w krótkich spodenkach opalać się na plaży i korzystać z morskich kąpieli. Niemniej jednak nie każdy z nas jest szczęściarzem i może sobie pozwolić na to, by cieszyć się wymarzonym wolnym w jednym z najcieplejszych okresów w całym roku. Wobec tego niektórzy z nas będą musieli cieszyć się wolnym w sezonie zimowym, a to z pewnością nie napawa optymizmem. Okazuje się jednak, że wyjazdy w sezonie zimowym mogą przynieść nam o wiele więcej rozrywki i atrakcji, niż może się nam to wydawać! Wystarczy jedynie, że zdecydujemy się na podróż do odpowiedniego miejsca, a z całą pewnością jest nim Dubrownik. Co ma do zaoferowania Dubrownik zimą i jakie atrakcje będą tam na nas czekać?

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Dubrownik zimą – jaka pogoda panuje?

Dubrownik to jedno z najpopularniejszych miast Chorwacji. Leży on w historycznej krainie, jaką jest Dalmacja Południowa. Zwykle ta część Chorwacji zachęca nas do spędzenia tam wakacji w sezonie letnim, gdyż można spodziewać się prawdziwie tropikalnych temperatur. Niemniej jednak jak sytuacja przedstawia się zimą? Otóż Dubrownik leży w strefie łagodnego klimatu śródziemnomorskiego. To oznacza, że temperatury tam nawet w najzimniejszych miesiącach są wyjątkowo łagodne. Warto więc spojrzeć jak przedstawiają się one w konkretnych okresach:

  • styczeń – temperatury w Dubrowniku spadają do około 5 stopni Celsjusza, a co więcej pojawia się również większa ilość opadów.
  • w lutym z kolei w Dubrowniku termometry pokazują średnio około 6-7 stopni Celsjusza, jednak w dalszym ciągu temperatury nie spadają poniżej zera.
  • listopad w Dubrownik oferuje nieco cieplejszą pogodę wszystkim tym, którzy zdecydowali się go odwiedzić. Termometry w ciągu dnia mogą wskazywać nawet 10 stopni Celsjusza
  • w grudniu temperatury zaś nie przekroczą 6 stopni Celsjusza

Jak widać na powyższym przykładzie, nawet najzimniejsze miesiące w Dubrowniku, w dalszym ciągu są cieplejsze od tych, z którymi mamy do czynienia w naszym kraju.

Dlaczego warto odwiedzić Dubrownik zimą?

Zima spędzona w Dubrowniku może być naprawdę magiczna. Co więcej, z pewnością będzie to niesamowite przeżycie, które na długo utkwi w pamięci każdego, który się na taki zimowy wyjazd do Dubrownika zdecydują. Tak więc dlaczego warto odwiedzić to miasto w sezonie zimowym? Otóż przede wszystkim możemy poświęcić czas na odkrywanie tej bardziej autentycznej i bardziej realistycznej strony miasta. Nie oszukujmy się, większość z nas zna Dubrownik jedynie latem. Traktujemy to miasto jako swoistą atrakcję turystyczną. Jednak zimą na ulicach Dubrownika jest więcej mieszkańców, którzy wykorzystują niski sezon, aby cieszyć się własnym i cenionym miastem.

Co więcej, ludzie są bardziej zrelaksowani i otwarci, co z kolei tworzy bardziej autentyczną atmosferę i klimat. Zima w Dubrowniku jest tym, czym naprawdę jest miasto samo w sobie. Możemy poznać je od bardziej realnej strony, co z pewnością nie jest możliwe w okresie letnim, kiedy ulice są zatłoczone turystami.

Zwiedzanie Dubrownika zimą to duża oszczędność

Ważną kwestią jest również to, że wybierając się zimą do Dubrownika, możemy…oszczędzić pieniądze! Nie oszukujmy się, to właśnie pieniądze są niezbędnym aspektem każdej podróży. Jeśli możesz uniknąć wydawania ich więcej, to z pewnością jest to wystarczający powód do tego, by odwiedzić Dubrownik zimą. Co więcej, możemy również korzystać z dobrodziejstw restauracji, które nie pobierają już od klientów tak zwanej „dopłaty letniej”. Nie sposób również pominąć tego, że zimą ceny noclegów spadają około o połowę, podobnie zresztą jak ceny parkingów! Czy więc nie jest to wystarczający powód do tego, by wybrać się do Dubrownika zimą?

Niemniej jednak jeśli chcecie poznać jeszcze jeden, niezwykle istotny powód zimowego wyjazdu do Dubrownika, to warto wskazać na to, że możecie zwiedzać piękne zabytki i fotografować je bez obaw, że w kadr wejdzie Wam kolejka turystów. Z pewnością dzięki temu wykreujecie prawdziwie magiczne i zjawiskowe pamiątki z wakacji, a także zwiedzicie najpiękniejsze miejsca Dubrownika, bez tłumu i ścisku, a co najważniejsze bez pośpiechu.

Dubrownik zimą – co można robić?

Wydaje się Wam, że Dubrownik nie ma nic do zaoferowania w sezonie zimowym? Otóż jesteście w ogromnym błędzie! Miasto to ma wiele atrakcji i jest świetnie zorganizowane dla turystów bez względu na to, kiedy zdecydują się do niego przyjechać. Zatem co możemy robić w Dubrowniku zimą?

Zimowy Festiwal w Dubrowniku

Wiele osób z pewnością słyszało już o niezwykle popularnym Summer Festival w Dubrowniku. Mało kto zdaje sobie jednak sprawę z tego, że miasto to ma również swój Winter Festival. To całkiem nowe i innowacyjne wydarzenie w kalendarzu zimowych imprez Dubrownika. Jest to jednak świetna zabawa zarówno dla dzieci, jak i dorosłych.
Winter Festival Dubrovnik odbywa się od początku świat Bożego Narodzenia i trwa do Nowego Roku, czyli ciągnie się on początku grudnia do początku stycznia. To święto kultury, podczas którego na całym Starym Mieście i w innych częściach miasta odbywają się różne imprezy i rozrywki. Możesz spodziewać się takich rzeczy jak koncerty bożonarodzeniowe, występy Dubrownickiej Orkiestry Symfonicznej, krzepiąca muzyka i obfite, komfortowe jedzenie, a także imprezy sylwestrowe dla dzieci i dorosłych.

Świąteczne markety w Dubrowniku

Kolejną atrakcją w sezonie zimowym w Dubrowniku są świąteczne jarmarki. To prawdziwa i niesamowita zarazem atrakcja miasta. Można tam nie tylko spróbować oryginalnych, świątecznych wypieków, ale także zagłębić się w stragany z rękodziełem i lokalnymi wyrobami. Każdy z całą pewnością znajdzie tam coś dla siebie!

Noworoczne zwyczaje w Dubrowniku

Jeśli nigdy nie spędziliście jeszcze zimy w Chorwacji, to wybierzcie się do Dubrownika w Nowym Roku. Będziecie świadkami magicznego pokazu fajerwerków, a także skosztujcie tradycyjnej, noworocznej nalewki. Z pewnością noworoczne zwyczaje mieszkańców Dubrownika i sposób, w jaki żegnają oni Stary Rok, są jedną z największych atrakcji miasta.

Kolejka linowa w Dubrowniku

Kolejki linowe są największą atrakcją naszych, polskich gór. Niemniej jednak jeśli zależy Wam na tym, by podziwiać prawdziwie magiczne widoki, a także krajobrazy, to zdecydujcie się na wyjazd zimowy do Dubrownika i skorzystajcie z tamtejszej kolejki linowej. Latem jest ona zatłoczona, a turyści w jej wnętrzu nie mają nawet czym oddychać. Zimą być może uda się Wam zdobyć wagonik jedynie dla siebie i rozmarzyć się nad przepiękną zimową scenerią miasta. Dubrownik zimą jest prawdziwie magiczny i z pewnością warto go odwiedzić. Żaden turysta nie pożałuje tej decyzji.

Poprzedni

Najpiękniejsze plaże w Splicie i okolicach

Gdzie zjeść na Wyspie Hvar? Najlepsze restauracje

Następny

Dodaj komentarz