Zadar czy Split? co wybrać na wymarzone wakacje w Chorwacji?

, , Tagi , , , , ,

Nie da się ukryć, że już niedługo każdy z nas będzie mógł cieszyć się malowniczymi i wymarzonymi wakacjami. Wakacje są dla nas jednym z najważniejszych momentów, w których możemy na chwilę zapomnieć o obowiązkach związanych z pracą lub ze szkołą. Nie da się ukryć, że turyści z naszego kraju w wyjątkowy sposób pokochali Chorwację. To właśnie ona stała się ich głównym celem podróży w okresach wakacyjnych. Niemniej jednak cały kraj ma do zaoferowania tak wiele, a turyści zwykle nie mogą zdecydować się odnośnie tego, czy lepiej jest wybrać malowniczą północ, czy rozrywkowe południe Chorwacji. Z jednej strony swoją magicznością kusi nas Zadar, z drugiej zaś Split, który praktycznie nigdy nie zasypia. Wobec tego, gdzie udać się na wakacje – do Zadaru czy Splitu?

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Split czy Zadar – dwie magiczne skrajności w Chorwacji

Nie oszukujmy się, cała Chorwacja jest magiczna i wyjątkowo piękna. Każda z jej części ma bowiem do zaoferowania coś innego. Zarówno północ, jak i południe kraju, to jednak dwie skrajności, które mają swoje specyficzne wyróżniki. Nie jest tajemnicą, że zwykle ci z podróżnych, którzy cenią sobie przede wszystkim zwiedzanie, zabytki i poznawanie historii, wybierają Zadar. To właśnie to miasto można nazwać największym skupiskiem majestatycznych i okazałych budowli, które są wdzięcznymi reprezentantami wielu różnych stylów architektonicznych.

Z drugiej zaś strony nie można zapomnieć również o tym, że niektórzy podróżni wybierają Chorwację ze względu na jej piękne plaże i rozrywkowość. Wówczas ich kroki skierowane są w stronę Splitu, który wielokrotnie już zyskał sobie miano miasta, które nigdy nie śpi. Tak więc turyści często zastanawiają się, czy jechać do Splitu czy Zadaru? Jest to w pełni zrozumiałe. Kraj ten jest pełen wspaniałych miejsc, od parków narodowych i regionów winiarskich po fotogeniczne nadmorskie miasta i światowej klasy plaże. Nie jest wykluczone, że po prostu nie masz wystarczająco dużo czasu, aby odwiedzić wszystkie najważniejsze punkty w Chorwacji, a co za tym idzie, musimy dokonać pewnego wyboru.

Okazuje się, że nie da się jednoznacznie ocenić czy to Split, czy może jednak Zadar będą lepszym wyborem. Wszystko zależy bowiem od preferencji turystów i ich zainteresowań. Muszą więc przekonać się oni o tym sami, na własnej skórze.

Split czy Zadar – porównanie popularności miast

Split jest prawdopodobnie bardziej znanym i bardziej docenianym miastem niż Zadar. Zwykle podróżni wskazują na to, że Split jest po prostu większy i posiada więcej połączeń lotniczych, a także i transportowych. Co więcej, w mieście zwykle jest również o wiele więcej atrakcji, które z pewnością docenią w szczególności ci podróżni, którzy stawiają przede wszystkim na błogie lenistwo na plaży, czy chociażby na zabawę do białego rana w modnych klubach nocnych.

Z drugiej strony Zadar zdecydowanie zasługuje na to, by podróżni poświęcili mu o wiele więcej uwagi niż dotychczas. Miasto z pewnością jest mniej popularnie od Splitu, jednak ze względu na jego historyczność i starożytność, również zasługuje na uznanie i znacznie większych rozgłos. Szanse są całkiem spore, odnośnie tego, że podróżni zakochają się w Zadarze, jeśli tylko zdecydują się go odwiedzić. Łączy on w sobie zarówno wielowiekową architekturę, jak i nowoczesne atrakcje turystyczne, oferując dostęp do wspaniałych plaż i zabawne wycieczki po wyspach. Wobec tego Split jest bardziej znany i rozsławiony, jednak Zadar depcze mu po piętach i z roku na rok staje się on pierwszorzędnym celem podróży.

Co można robić w Zadarze? – powody, dla których warto odwiedzić to miasto

Zadar to z pewnością miasto o niezwykle bogatej i interesującej historii. Założone zostało ono jako osada iliryjska w IX wieku przed naszą erą i jednocześnie sprawia to, że to właśnie Zadar jest najstarszym stale zamieszkałym miastem w Chorwacji. Jego Stare Miasto położone jest na prostokątnym półwyspie, a to czyni je również najbardziej wysuniętym na północ nadmorskim miastem na całym, malowniczym i fantazyjnym wybrzeżu Dalmacji. Co więcej, Zadar znajduje się dokładnie pośrodku wspomnianego już chorwackiego wybrzeża. Warto wiedzieć, że w I wieku przed naszą erą Zadar stał się kolonią rzymską i pozostawał pod panowaniem rzymskim aż do upadku Cesarstwa Zachodniorzymskiego, które nastąpiło dopiero w V wieku naszej ery.

Współcześnie w mieście można napotkać wiele widocznych śladów okresu rzymskiego. Na większą uwagę zasługuje z całą pewnością Forum Romanum, które jest największe na całym wschodnim wybrzeżu Morza Adriatyckiego. Zadar to również miasto, które dołożyło swoją cegiełkę do średniowiecznej architektury. Dość dobrze uwidacznia się ona w katedrach i różnorodnych kościołach, które są symbolem miasta. Bogata jest również architektura pochodząca z okresu weneckiego. Świetnym tego przykładem są masywne mury miejskie, wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Dodatkowo z Zadaru turyści mają niezwykle prosty dostęp do wielu wysp Morza Adriatyckiego, a także do wielu wspaniałych plaż.

Największe atrakcje Zadaru – czyli czego turysta pominąć nie może?

Z całą pewnością można stwierdzić, że turyści w Zadarze nie będą mogli narzekać na brak atrakcji, bądź będą musieli stawić czoło wyjątkowej nudzie. Zadar pomimo tego, że jest miastem starożytnym i w pełni historycznym, w dalszym ciągu nie pozwoli nikomu poznać, co oznacza nuda. Tak więc jakie są największe i najlepsze atrakcje tego miasta?

Morskie organy

To nic innego jak wyjątkowa, muzyczna instalacja artystyczna wzdłuż nadmorskiej promenady. Odtwarza ona muzykę, gdy fale przepychają powietrze przez zainstalowane pod wodą rury.

Greeting to the Sun, czyli powitanie słońca

To atrakcja, która znajduje się w pobliżu Organów Morskich i stworzona została przez dokładnie tego samego artystę. Greetings to the Sun to nic innego jak wyjątkowy pokaz świetlny.

Katedra Anastazji

Prawdopodobnie najbardziej znaczące arcydzieło architektury w Zadarze. Ta masywna i prawdziwie monumentalna katedra pochodzi z XII i XIII wieku i ma dzwonnicę, na którą można się wspiąć, by podziwiać malowniczą panoramę miasta.

Kościół Donata

To chyba jedna z najbardziej charakterystycznych atrakcji w całym mieście. Kościół św. Donata to monumentalny, przepiękny i majestatyczny okrągły budynek, który pochodzi z IX wieku.

Forum Romanum

Główne miejsce, które jest śladem rzymskiej obecności w Zadarze. Znajduje się ono w pobliżu wspomnianego już kościoła św. Donata. Forum Romanum zostało założone przez cesarza rzymskiego Augusta w III wieku naszej ery.

Narodni Trg czyli Plac Ludowy

Jest to swoiste serce miasta. To właśnie tam odbywa się całe życie publiczne. Znajduje się tam również wiele barów, kawiarenek, sklepów oraz restauracji.

Muzeum Starożytnego Szkła

Niezwykle interesujące i edukacyjne miejsce na mapie Zadaru.

Muzeum Iluzji

Jeśli macie ochotę na to, by poświęcić chwilę na trening mózgu, to muzeum to daje ku temu wszystkie możliwości.

Oprócz wyżej wymienionych atrakcji nie można pominąć również tego, że Zadar jest świetnym punktem wypadowym do dalszych wycieczek. W jego pobliżu znajduje się wiele parków narodowych, a także wysp i wysepek, na które można wybrać się rejsem z portu miejskiego.

Split – największe miasto południowej Dalmacji

Split to największe miasto południowej Dalmacji i drugie pod względem wielkości – zaraz po Zagrzebiu – miasto w Chorwacji. Zamieszkuje je ponad 200 tysięcy osób, a to z pewnością jest dla niektórych turystów swoistym wyznacznikiem atrakcyjności. Split słynie przede wszystkim z tego, że miasto to nigdy nie zasypia. Znajduje się tam niezwykle pokaźna baza nocnych klubów, drogich i modnych restauracji, a także luksusowych butików. Miasto to było niegdyś grecką kolonią, a można to podziwiać w momencie, kiedy wybierzemy się na spacer niezwykle ciasnymi i pełnymi uroku uliczkami starego miasta. Split tak naprawdę ma turystom do zaoferowania niezwykle wiele. Choć nie znajdziemy tam tak wielu zabytków i przykładów różnorodnych stylów w architekturze co w samym Zadarze, to Split w dalszym ciągu ma wiele do zaoferowania.

Jakie są największe atrakcje Splitu i co można robić w mieście?

Wydawać by się mogło, że Split to miasto rozrywkowe, w którym nocą na ulicach nie gasną światła, a muzyka wcale nie kończy rozbrzmiewać wraz z ciszą nocną. Jednak Split to również wiele atrakcji dla turystów, którzy pomiędzy odpoczynkiem na plaży, chcą również „coś” pozwiedzać. Oto lista największych atrakcji miasta, których z pewnością nie można pominąć:

Pałac Dioklecjana

To bez wątpienia największa atrakcja turystyczna w całym Splicie. Pałac Dioklecjana jest wpisany również na zaszczytną Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO i zawiera kilka interesujących miejsc. Sieć piwnic czy zaawansowane i świetnie zachowane mury obronne to tylko niektóre z nich.

Średniowieczne Stare Miasto

Obok Pałacu Dioklecjana, Stare Miasto jest w zasadzie jednym z najpiękniejszych miejsc w całym Splicie. Podróżni mogą dać się wciągnąć w wir wąskich i krętych uliczek, a także udać się na obiad od licznych barów i restauracji.

Riva

To z pewnością jedna z najbardziej niecodziennych, a jednocześnie wyjątkowych atrakcji miasta. Riva to nic innego jak wysokie palmy, które rozciągają się wzdłuż nabrzeża Splitu, znanego jako Riva właśnie. Znajduje się tam również wiele klubów nocnych i innych atrakcji.

Galeria Ivana Mestrovica

Jest to szczególne miejsce dla każdego mieszkańca Splitu. Galeria ta poświęcona jest bowiem najsłynniejszemu chorwackiemu rzeźbiarzowi – Ivanowi Mestrovicowi. Jest to obowiązkowe miejsce dla każdego miłośnika sztuki.

Muzeum Archeologiczne w Splicie

To z kolei najstarsze muzeum w całej Chorwacji. Warto je odwiedzić i poznać niezwykle ciekawe artefakty.

Rzymskie ruiny Solin

Co prawda znajdują się one na północny wschód od Splitu, jednak warto je odwiedzić, gdyż jest to miejsce narodzin Dioklecjana i pierwsza stolica rzymskiej prowincji Dalmacji.

Split jest również miastem, z którego można udać się również do innych, ciekawych miejscowości w okolicy jak np. Makarska. Ma on świetne połączenia drogowe z praktycznie każdym miastem południowej Dalmacji.

Split czy Zadar – gdzie jechać?

Przejdźmy teraz do prostego podsumowania. Gdzie lepiej się udać na wymarzone wakacje? Do Zadaru? Czy może jednak do Splitu? Otóż w tej sytuacji podróżni nie mają innego wyjścia jak jedynie zadecydować samodzielnie. Oba miasta mają bowiem wiele do zaoferowania i z pewnością w obu z nich podróżni znajdą coś dla siebie. Warto dokonać wyboru uwzględniając swoje preferencje i zainteresowania. Jeśli zależy nam na rozrywce, a na zwiedzanie przeznaczymy znacznie mniej czasu, to Split będzie z pewnością o wiele lepszym wyborem. Z kolej jeśli fascynuje nas starożytność i średniowiecze, zarówno w sztuce, jak i w architekturze, to Zadar z całą pewnością nie zawiedzie Waszych oczekiwań.

Turyści powinni pamiętać, że wakacje są co roku, a do Chorwacji zawsze warto powrócić. Może więc uda się Wam odwiedzić oba miasta? Zarówno Split, jak i Zadar przez cały rok czekają na turystów i pozwalają im korzystać z największych atrakcji. Choć decyzja na początku nie musi być zbyt prosta, to jednak warto w tym wypadku iść za głosem swojego serca. Być może w tym roku macie ochotę na szaleństwo w nocnych klubach, a dopiero w następnym roku będziecie chętni na intensywne spotkanie z historią? Wszystko zależy od Was i od tego, na co aktualnie macie ochotę. Bez względu na to, czy udacie się w pierwszej kolejności do Splitu, a dopiero później do Zadaru, czy odwrotnie, z pewnością nie pożałujecie swojej decyzji.

Najlepsze hotele w Dalmacji

Poprzedni

Jeden dzień w Splicie, jak zaplanować zwiedzanie?

Najpiękniejsze plaże na Wyspie Brač

Następny

Dodaj komentarz