Wyspa Hvar, lawendowa wyspa – gdzie kupić lawendę?

, Tagi , , , , , , ,

Przepięknie kwitnąca lawenda kojarzy nam się zazwyczaj z francuską Prowansją. Kiedy chcemy zobaczyć na żywo pola, tej jakże urokliwej rośliny, zazwyczaj decydujemy się na krótszy, bądź też dłuższy wyjazd właśnie do tej, znajdującej się w południowo-wschodniej części Francji, malowniczej krainy. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę, że te, zapierające dech w piersiach, fioletowe pola, podziwiać możemy również w Chorwacji. Czy rzeczywiście warto wybrać się na Wyspę Hvar, znaną jako lawendowa wyspa?

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Chorwacja – raj dla turystów

To, że Chorwacja od wielu lat , należy do jednego z najczęściej obleganych kierunków europejskich, nie ulega wątpliwości. Lazurowe morze, słoneczne dni i piękne zachody słońca, połączenie morza z górami czy też wreszcie dojrzewające w słońcu pomarańcze i inne słodkie owoce, sprawiają, że chętnie tam wracamy, chcąc skorzystać z tych wszystkich uroków tego miejsca. O ile wielu z nas słyszało o Dubrowniku, Zagrzebiu czy też o Splicie, o tyle już Wyspa Hvar, wydaje się być tą mniej popularną. Warto to jednak zmienić.

Lawendowa Wyspa Hvar

Okazuje się, że będąc w popularnym turystycznie Splicie, wystarczy udać się na prom i dopłynąć do miejscowości Stari Grad. Stanowi jeden z najważniejszych portów na Wyspie Hvar. Rejs zajmie nam około 2 godzin. 

Na wyspie znajdziemy oczywiście przedmiotowy port, najstarszy w Europie teatr, zabytkowy rynek, ale również różnego rodzaju bary, kafejki czy też miejsca spacerowe. Ta, mająca około 300m2 powierzchni, mała wyspa, to gratka dla fanów, zarówno pasywnego odpoczynku nad basenem i morzem (mamy tutaj duże, złociste plaże i urokliwe zatoczki), jak również dla zwolenników aktywnego zwiedzania.

Co, jednak najważniejsze, niewielka wyspa Hvar słynie z ogromnych pól lawendy, którą sadzi się tam w naprawdę olbrzymich ilościach. Roślina ta jest nawet jednym z podstawowych źródeł utrzymania mieszkańców wyspy, stąd jej przydomek: lawendowa wyspa.

Lawenda – symbol Chorwacji

Mało kto zdaje sobie sprawę, że głównym symbolem Chorwacji jest właśnie lawenda. Oprócz jej podziwiania w postaci niesamowitych, intensywnie fioletowych pól, można ją nabyć niemal w każdej postaci. Od wód perfumowanych i relaksacyjnych olejków eterycznych, po miód, kosmetyki, a nawet suszone kwiaty. Po pobycie na Wyspie Hvar już na zawsze zapach lawendy będzie przywoływał beztroskie wakacje, spędzone nad Adriatykiem.

Tak naprawdę, cała kraina Dalmacji, która poza Chorwacją, obejmuje również Bośnię i Hercegowinę oraz Czarnogórę, daje nam sposobność przywiezienia ze sobą lawendy, w wybranej przez nas postaci.

Velo Grablje – lawendowe serce Hvaru

Warto wspomnieć o wiosce Velo Grablje, która przez długi okres czasu produkowała najwięcej oleju lawendowego w całej Dalmacji. Mówi się nawet o tym, że zarobione dzięki lawendzie pieniądze, były zaczątkiem do utworzenia działalności turystycznej funkcjonującej tam do dziś.

Malownicza wioska Velo Grablje to również coroczne miejsce organizowania festiwalu lawendy. Wydarzenie to ma miejsce na przełomie czerwca i lipca (właśnie wtedy kwitnie lawenda). To możliwość zobaczenia lawendowego muzeum oraz wzięcia udziału w festiwalach i nabycia jej dla siebie.

Warto tutaj nadmienić, że lawenda to nie tylko niesamowity efekt wizualny. Ma ona także wiele aspektów leczniczych. Olejek z jej dodatkiem działa bakteriobójczo i antyseptycznie. Może się też sprawdzić w leczeniu grypy, zapalenia oskrzeli, zapalenia gardła i chorych migdałków. Borykając się z zapaleniem zatok, warto również rozważyć inhalację z dodatkiem olejku lawendowego. Pomoże ona pozbyć się zalegającej wydzieliny, na którą nie chcą pomóc żadne inne sposoby.

Będąc w Chorwacji, zdecydowanie nie można odpuścić sobie zobaczenia lawendowej Wyspy Hvar. Poza niesamowitymi wspomnieniami odniesiemy także szereg korzyści zdrowotnych. Sprawdź też wpis o Brusje, mieście lawendy na wyspie Hvar!

Poprzedni

Promy samochodowe z Makarskiej na wyspę Brač (Sumartin)

Ceny w restauracjach na wyspie Brač – najlepsze lokale

Następny

Dodaj komentarz