Wyspa Hvar – Brusje, stolica chorwackiej lawendy 

Tagi , , , , , ,

Zapierające dech w piersiach wschody i zachody słońca, Adriatyk, kamieniste plaże i gra o tron. Z tym większości wczasowiczów kojarzy się położona w Europie Południowej Chorwacja. Mimo ciepłych wizji o nurkowaniu, plażowaniu i sportach wodnych Chorwacja to kraj górzysto-wyżynny, a riwiera obfituje w blisko 1200 wysp. Jedną z większych, zamieszkałych wysp jest Hvar. Znajduje się tam Brusje – nazywane stolicą chorwackiej lawendy!

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Gdzie jest wyspa Hvar i jak na nią dotrzeć?

Wyspa Hvar leży w południowo-zachodniej części Dalmacji, którą uznaje się za najpiękniejszy region nad Adriatykiem. Prawie 300 km² rozprzestrzeniających się między  Bračem a Korčulą nasłonecznione jest prawie cały rok, powodując, że Hvar jest atrakcyjny nawet w okresie zimowym. Dotarcie na wyspę możliwe jest wyłącznie drogą morską. Jedną z opcji jest prom (zarówno dla aut, jak i pasażerów) startując z Drvenika do Sućuraju lub ze Splitu do Starego Gradu. Równie ciekawym rozwiązaniem jest podróż katamaranem pływającym na trasie Dubrownik – Korcula – Hvar – Bol – Split. Przed wyprawą zobacz nasz tekst o tym, jak dostać się z Dubrownika na wyspę Hvar, gdzie opisujemy to ze szczegółami!

Co zwiedzić na wyspie Hvar?

Krystalicznie turkusowa woda, piękna architektura i nieoczywistość to w wielkim skrócie podsumowanie dalmackiej wyspy. Już przez Platona była porównywana do mitycznej Atlantydy, która do dzisiaj jest obiektem badań wielu pasjonatów przygód oraz iluzorycznej historii. Pasjonaci nurkowania, kolarstwa i architektury z całą pewnością znajdą coś dla siebie. Rafa koralowa obfituje w piękne widoki i takie znaleziska jak koralowce madreporowe czy gorgonie, które prezentują się znakomicie w krystalicznie czystej wodzie. Naturalnie warto zwiedzić sam Hvar, czyli stolicę wyspy. Nie można ominąć Stari czy Jelsa. Wyspa zaskakuje pięknem również w małych miejscowościach i tutaj zdecydowanie warta uwagi jest wioska Brusje, czyli lawendowy raj.

Brusje w Hvar – lawendowy raj

Brusje zlokalizowane jest 6 km od miasta Hvar, niegdyś zostało okrzyknięte jego lawendową stolicą.  Dotarcie zajmuje dosłownie kilka minut samochodem. Brusje słynie z największych na wyspie skupisk pięknych upraw. Dawno temu stolica otoczona była polami lawendy z prawie każdej strony, co składało się na niezapomniane widoki. Zmienił to pożar upraw jednak Brusje jest jedną z głównych wiosek słynących z upraw lawendy do dzisiaj. Wioskę otaczają niebiesko — fioletowe pola tworząc piękne pejzaże. Rozciągające się pola najlepiej oglądać od czerwca do połowy lipca, kiedy lawenda zakwita.

Ten zakątek to taka Prowansja Chorwacji, więc koniecznie trzeba to zobaczyć. Stare zwyczaje upamiętnia festiwal lawendowy, który od lat organizuje się na przełomie czerwca i lipca. W trakcie wakacji, podczas festiwalu dostępne są lawendowe wyroby. Festiwal zachwyca różnorodnością dostępnych przedmiotów, można nawet kupić parasolkę z lawendy. Dla zwiedzających udostępnione jest muzeum, w którym dawniej destylowane były lawendowe olejki. Muzeum umożliwia obejrzenie maszyn, które dawniej służyły przy zbiorach, a także takie, które wykorzystywano przy obróbce lawendy i innych roślin leczniczych. 

Lawendowy festiwal w Brusje na wyspie Hvar

Festiwal jest jedną z głównych atrakcji wioski Brusje. W trakcie wydarzenia jedną z ciekawszych atrakcji jest destylacja olejku lawendowego i rozmarynowego, która trwa nawet kilka godzin. Mimo że zapach lawendy rozciąga się na wyspie przez cały rok to w trakcie festiwalu, a dokładnie w trakcie destylowania można poczuć prawdziwy i naturalny zapach lawendy. Olejek można powąchać prosto z destylatora.

W trakcie Festival Levande odbywa się także pokaz zbiorów, czyli zbieranie lawendowych kwiatów. Najmłodsi uczestnicy mogą liczyć na warsztaty wyrobu mydła czy lawendowego chleba. Dostępne są naturalnie lody o smaku i zapachu lawendy. Cały festiwal wspierają również lokalne zespoły muzyczne. Oprawa wydarzenia jest na wysokim poziomie i co rok ściąga spore tłumy turystów. Klimat, zapach oraz atmosferę wydarzenia warto odczuć na własnej skórze. Lawenda to też symbol Hvaru, który można ujrzeć na wszelkich pamiątkach z wyspy. 

Najlepsze hotele na wyspie Hvar

Poprzedni

Plaża Prapratno – najpiękniejsza plaża Półwyspu Pelješac

Jezioro Wielkie i Małe na wyspie Mljet – zwiedzanie

Następny

Dodaj komentarz