Wypożyczalnie samochodów w Dubrowniku – co warto wiedzieć?

, Tagi , , , , , ,

Wypożyczalnie samochodów w Dubrowniku mnożą się jak grzyby po deszczu. Nic w tym dziwnego, ponieważ Dubrownik jest jednym z najpopularniejszych kierunków wakacyjnych, zwłaszcza na Bałkanach. Polacy od lat jeżdżą do Chorwacji, chwaląc sobie nie tylko piękne widoki, ale również przystępne ceny, dobre jedzenie i miłą obsługę. Niegdyś popularnym wyborem było przejechanie całej trasy z kraju do Dubrownika i dalsze poruszanie się po kraju własnym samochodem. Dziś jednak, gdy ceny lotów są wyjątkowo dobre, popularniejsze staje się wynajmowanie samochodów już na miejscu. 

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Jak wygląda wypożyczenie samochodu w Dubrowniku?

Wypożyczenie samochodu daje swobodę i gwarantuje komfortowe zwiedzanie. Ciekawe jest samo miasto, ale również okoliczne atrakcje, które warto zobaczyć chociaż raz. Jeśli hotel jest nieco oddalony od plaży, auto pozwala na szybkie i przyjemne przemieszczenie się. Nie trzeba się bać podróżowania w ten sposób; Chorwacja to kraj, który może pochwalić się wyjątkowo dobrym stanem drug oraz wysoką kulturą jazdy. Polacy nie powinni mieć żadnych problemów z odnalezieniem się w tych warunkach. Warunki pogodowe również są bezproblemowe – należy jedynie pamiętać o sprawnej klimatyzacji, ponieważ wysoka temperatura w sezonie letnim to codzienność. Korki rzadko się zdarzają, nie ma więc ryzyka na spędzenie cennego czasu w zamkniętym samochodzie w kakofonii klaksonów. 

Warto zastanowić się nad wyborem samochodu oraz wypożyczalni jeszcze przed samym wylotem, ponieważ lotnisko Clipi Airport Dubrovnik znajduje się ponad 20 km od miasta. Zamiast przepłacać za taksówki lub liczyć na transport busikiem, możemy od razu wsiąść do samochodu i na własnych warunkach dotrzeć do hotelu. Wypożyczalnie mają swoje siedziby na lotnisku, niedaleko głównego parkingu. Można o tym pomyśleć dopiero po przylocie, jednak musimy się wtedy liczyć z wyższymi cenami – może się też okazać, że preferowana wypożyczalnia nie ma już dostępnych aut. 

Dubrownik – koszt wypożyczenia samochodu

Średnia cena wypożyczenia samochodu to 89 PLN za dobę; wszystko zależy od długości umowy i oczywiście rodzaju samochodu. Ważna jest również pora roku. W okresie zimowym trzeba liczyć się również z tzw. opłatą zimową, ale ze względu na mniejszą ilość turystów cena i tak będzie bardzo przystępna. Niewielkie samochody np. Volkswagen Up! czy Nissan Micra można wynająć za ok. 59-67 PLN za dobę. Większe auto takie jak Nissan Qashqai to koszt ok. 85-90 PLN. Jeśli nie podróżujemy dużą grupą, warto zdecydować się na mniejsze auto, ponieważ zabytkowe miasteczka Chorwacji nierzadko składają się z labiryntów wąskich uliczek, gdzie duże auto może napotkać prawdziwe wyzwanie. Również samo nabrzeże wygodnie jest zwiedzać mniejszym pojazdem. 

Latem np. w lipcu możemy się spodziewać wyższych cen. Małe samochody możemy wypożyczyć za ok. 115-190 PLN za dobę. Najrozsądniejszym wyjściem jest skorzystanie ze specjalnej wyszukiwarki, która porówna oferty wielu wypożyczalni. Do wyboru mamy ich kilka, między innymi AddCar, Carwiz, czy Green Motion. Porównywarka podpowie, jak kształtuje się jakość samochodu do ceny, pokaże opinie użytkowników i poinformuje o zastanym stanie auta np. jego czystości. Warto spokojnie się temu przyjrzeć, zanim zdecydujemy się na konkretny model i wypożyczalnię. 

Dobre rady o wypożyczaniu samochodów

Wypożyczalnie samochodów w Dubrowniku posiadają dość podobną ofertę, ale nierzadko różne ceny. Wpływ na to ma rodzaj umowy, stan samochodów, ale również popularność samych wypożyczalni. Porównywarka to najlepsza pomóc w optymalnym wyborze. 

W Dubrowniku możemy się poruszać maksymalnie 50 km na godzinę, a w wielu częściach miastach ok. 30 km. Warto się nad tym zastanowić wybierając samochód. Dubrownik posiada kilka stref parkowania, a w każdej z nich obowiązują inne ceny. Mamy do wyboru również kilka dużych, znanych parkingów, usytuowanych w wygodnych odległościach od atrakcji. 

Na drogach dojazdowych do miasta rozlokowane są radary, a w samym centrum prędkość kontroluje policja. W Dubrowniku możemy się spodziewać bardzo dużej ilości pieszych – pochodzą z różnych krajów, dlatego trzeba zachować wyjątkową ostrożność. Tam, gdzie przepisy różnią się od znanych Polakom, możemy spotkać się z niecodziennym zachowaniem turystów. Wbieganie prosto pod maskę nie jest rzadkością. Można się do tego jednak przyzwyczaić. 

Jeśli od początku wiemy, że chcemy wypożyczyć samochód, dobrym pomysłem jest uprzedzenie hotelu lub hostelu o takiej decyzji. W zależności od wybranego miejsca możemy liczyć na pewne miejsce parkingowe. W innych przypadkach będzie trzeba zastanowić się nad tym, gdzie zostawiać samochód. Bezwzględnie nie powinniśmy zostawiać wartościowych rzeczy ani dokumentów w wynajmowanych samochodach. Odpowiednie ubezpieczenie pokryje ewentualne koszty kradzieży, jednak nie ma co liczyć na zwrot pieniędzy za wartościowe przedmioty pozostawione w aucie. Dużym kłopotem jest również utrata dokumentów, ponieważ bez nich nie będzie można przejść odprawy na lotnisku – trzeba się skontaktować z Polską ambasadą na miejscu. 

Jeśli masz już samochód, rozpocznij zwiedzanie! Sprawdź nasz tekst o wycieczce na Wyspę Lokrum w Dubrowniku!

Poprzedni

Katedra św. Anastazji w Zadarze – zwiedzanie

Kościół św. Chryzogona (Chrysogonusa) w Zadarze

Następny

Dodaj komentarz