Wycieczka ze Splitu do Twierdzy Klis – poznaj szczegóły

, Tagi , , , , , , , ,

Wakacje to czas, w którym każdy chce odpocząć, zapomnieć o pracy i obowiązkach. Idealnym sposobem na odcięcie się od normalnego życia są wyjazdy wakacyjne. Coraz więcej Polaków decyduje się na wycieczki zagraniczne. Piękne plaże, morze i ciepło niemal każdego dnia, to wszystko to, co przyciąga. Jednym z bardzo popularnych kierunków w ostatnich latach jest Chorwacja. To piękny kraj, w którym można nie tylko relaksować się na plaży, ale też zwiedzać piękne miejsca. Sprawdź, dlaczego warto wybrać się do chorwackiego Splitu i poznać ciekawą atrakcję turystyczną, jaką jest Twierdza Klis. 

Kempingi Chorwacja
Zaplanuj swoją podróż

Skorzystaj z Booking.com gdzie znajdziesz najlepsze hotele i apartamenty

Potrzebujesz samochodu podczas wakacji, zarezerwuj z Booking.com

Wyszukaj najlepsze Kempingi z Suncamp.pl

Promy zarezerwujesz z DirectFerries.com

Najlepsze oferty na bilety lotnicze znajdziesz tutaj

Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Chorwacja – kilka podstawowych wiadomości

Dlaczego Chorwacja tak bardzo przyciąga turystów z całego Świata? Ponieważ to kraj, który leży nad Morzem Adriatyckim i może się pochwalić długą i atrakcyjną linią brzegową. Chorwacja ma również ogromną liczbę wysp, które dodatkowo potęgują jej wyjątkowość. Odpoczynkowi i zwiedzaniu sprzyja również klimat śródziemnomorski, który jest łagodny i ciepły. Średnie temperatury w Chorwacji wynoszą 20-30 stopni. Kraj ten to prawdziwy raj dla smakoszy. Na wybrzeżu można zjeść popularne potrawy włoskie takie jak pizza czy makarony, ale też owoce morza i ryby. W Chorwacji obowiązującą walutą jest EUR, a językiem urzędowym język chorwacki.

Split – jedno z najchętniej odwiedzanych miast w Chorwacji

Split jest drugim co do wielkości miastem w Chorwacji i jednocześnie jednym z najchętniej odwiedzanych. To prawdziwa gratka dla miłośników historii i architektury. Miasto zostało założone przez Greków, a następnie przejęte przez Rzymian. Jednak na tym bogata historia Splitu się nie kończy. Miasto później znalazło się pod wpływem Bizancjum, swój wkład w jego rozwój mieli również Węgrowie, Wenecjanie, Austro-Węgry, Królestwo Serbii, Chorwatów i Słoweńców, a także Jugosławia.

Jednak ostatecznie Split w 1991 roku trafił do Chorwacji. Tak duża ilość wpływów spowodowała, że w mieście można podziwiać różnego rodzaju zabytki. A są to: pałac cesarza Dioklecjana, katedra św. Dujama, Muzeum Etnograficzne, a także port i promenada. Idealnym punktem widokowym jest natomiast wzgórze Marjan, z którego rozpościera się widok na całe miasto.

Twierdza Klis – krótki city break za miasto

Zwiedzanie Splitu z pewnością zajmie kilka dni. Jednak dla osób, które lubią spędzać czas aktywnie idealnym rozwiązaniem jest wycieczka do Twierdzy Klis. To miejsce położone tylko 15 kilometrów od Splitu. Do twierdzy można się dostać zarówno autem, jak i autobusem, a przed zabytkiem znajduje się darmowy parking. Twierdza jest otwarta dla zwiedzających przez cały tydzień w godzinach od 09:00 do 17:00. Ile kosztuje wejście? Bilet dla osoby dorosłej to koszt około 37 złotych. Natomiast bilety dla dzieci są o połowę tańsze. 

Twierdza Klis – historia 

Położenie Twierdzy Klis nie jest przypadkowe. Znajduje się ona między dwoma górami – Mosor i Kozjak – na wysokości 360 m n.p.m. Jest więc idealnym miejscem obserwacyjnym, które miało chronić mieszkańców Dalmacji przed wrogimi najazdami. Nazwa zabytku pochodzi od greckiego słowa „Kleisa”, który oznacza klucz. Twierdza została tak nazwana, ponieważ strzegła jedynej drogi z wybrzeża Adriatyku w głąb lądu. Historia Twierdzy Klis jest długa i skomplikowana. Obecnie wiemy, że na jej miejscu wcześniej, bo już w II wieku przed naszą erą, został wybudowany fort.

Jednak w IX wieku na tereny Dalmacji przybyli Chorwaci i Klis stało się rezydencją księcia. W średniowieczu Twierdza Klis była wielokrotnie najeżdżana przez Gotów i Awarów. W późniejszym wieku średnim twierdza przeszła w ręce Wenecjan. Następnie Klis zostało zdobyte przez Imperium Osmańskie, a sto lat później twierdza wróciła we władanie Wenecjan. Jednak to nie koniec podbojów. W XIX wieku twierdzą zarządzał Napoleon, by ostatecznie stać się własnością Chorwacji. 

Twierdza Klis – budowa 

Klis to potężna chorwacka twierdza, która jest uważana za jeden z najważniejszych zabytków tego państwa. Jej długość wynosi ponad 200 metrów, a podczas zwiedzania można dostrzec, że budowla była często przebudowywana. Każdy, kto władał twierdzą Klis, starał się dostosować ją do własnych potrzeb. Jednak najwięcej fortyfikacji pochodzi z czasów, kiedy Twierdza Klis należała do Austriaków i Wenecjan.

Mimo upływu lat fortyfikacje są w bardzo dobrym stanie i zwiedzając to piękne miejsce, można dostrzec zabudowania charakterystyczne dla średniowiecza. Godne uwagi są przede wszystkim piękne bramy, wieże i działo. Punktem, który koniecznie trzeba również zobaczyć w zabudowaniach Twierdzy Klis jest meczet, który w późniejszych czasach został przekształcony w kościół św. Wita.

Twierdza Klis – ciekawostki

Fani serialu „Gry o Tron”, zwiedzając Twierdzę Split, z pewnością rozpoznają w niej scenerię z serialu. Właśnie tam zostały nakręcone sceny z serialowego miasta Meereen. Wpłynęło to oczywiście na zwiększenie popularności twierdzy. To nie jedyne ciekawe wydarzenie, które miało miejsce w twierdzy. W Klis co roku odbywa się również festiwal Uskočki boj za Klis. Impreza odbywa się pod koniec lipca, a podczas niej można obejrzeć rekonstrukcję bitwy Uskoków z wojskami Imperium Osmańskiego. Turyści mają również możliwość spróbowania regionalnej kuchni i przyjrzenia się walce na miecze. Większość atrakcji jest darmowa, jedynie za obejrzenie rekonstrukcji bitwy trzeba dodatkowo zapłacić. 

Chorwacja to piękny kraj, który oferuje nie tylko relaks na plaży, ale też wiele ciekawych i historycznych miejsc do zwiedzenia. Niewątpliwie jednym z nich jest Twierdza Klis. To konieczny element każdych wakacji spędzanych w okolicy. Sprawdź również nasz wpis o TOP 15 atrakcji w Splicie!

Poprzedni

Szlakiem Marco Polo po wyspie Korčula

Najpopularniejsze kurorty wakacyjne w Dalmacji

Następny

Dodaj komentarz