Wycieczka na wyspę Proizd z Korčuli – zwiedzanie, jak się dostać?

, Tagi , , , , , ,

Jak wygląda wycieczka na wyspę Proizd z Korčuli? To pytanie zadaje sobie wbrew pozorom wielu turystów, którzy zamierzają odwiedzić wyspę. Nie ma w tym nic dziwnego, gdyż z jednej strony wyspa ta jest dosyć popularna wśród turystów. Z drugiej zaś strony wielu z nich nie wie, jak można dostać się na wyspę, ani na jakie atrakcje mogą na niej liczyć. Przyjrzyjmy się więc wspólnie na jakie atrakcje możemy liczyć na wyspie Proizd oraz w jaki sposób możemy się na nią dostać.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Promy z Vela Luka na Proizd

Jak się dostać na wyspę Proizd? W tym wypadku najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług, jakie oferują lokalne promy pływające z miejscowości Vela Luca na wyspie Korčula. Co prawda z innych miejscowości również kursują rejsy na wyspę Proizd. Jednak są one dużo rzadsze, a także znacznie droższe niż oferowane w Vela Luca. Wiele osób docenia to rozwiązanie z dwóch powodów, a mianowicie wygody, oraz widoków.

Promy bowiem na wyspę Proizd kursują regularnie, a co równie ważne jest ich dosyć sporo, a ceny stosunkowo niskie. Standardowy rejs promem nie kosztuje więcej niż kilka euro za osobę Ponadto osoby, które zdecydowały się na rejs z Vela Luca, często doceniają przepiękne widoki towarzyszące im w czasie rejsu. Zarówno bowiem wyspa Proizd, jak i jej okolica należy do najładniejszych części Adriatyku. Jeżeli zaś chodzi o czas trwania rejsu, to zazwyczaj trwa on około czterdziestu minut, w zależności od tego, czy zdecydujemy się na skorzystanie z jednej z wielu prywatnych promów, czy też wodnych taxi. Dzięki nim bez żadnego problemu sprawnie i szybko zarówno dostaniemy się na wyspę, jak i również z niej wrócimy. 

Atrakcje wysepki Proizd

Do głównych atrakcji znajdujących się na wyspie należą przepiękne plaże. Te z kolei w połączeniu z przepięknymi widokami oraz krystalicznym Adriatykiem przyciągają turystów lubiących zarówno kąpiele słoneczne, jak i również i morskie. Co ciekawe, plaża na wyspie Proizd w 2007 roku została uznana za najpiękniejszą plażę na Chorwackim wybrzeżu Adriatyku. Między innymi dlatego właśnie wyspa cieszy się stale rosnącą popularnością ze strony amatorów plażowania oraz kąpieli. Należy jednak mieć na uwadze to, że przy brzegu jest dosyć spora głębokość. Należy zachować odpowiednią ostrożność, zwłaszcza jeżeli jesteśmy z dziećmi.

Proizd to nie tylko jednak plaże, ale również dzika przyroda. Jest to możliwe w dużej mierze dzięki temu, że jest ona niezamieszkała na stałe. Wyspa charakteryzuje się między innymi zapachem sosen oraz pięknymi klifami. Między innymi dlatego właśnie jest ona bardzo często odwiedzana przez osoby, które chcą nieco bliżej poznać śródziemnomorską przyrodę. Co równie ważne, wyspa mimo swojej popularności, nie jest oblegana przez tłumy turystów, i nie ma większego problemu ze znalezieniem tutaj miejsca na plaży. Na uwagę zasługują również same plaże, które dzięki wygładzonym przez wodę morską kamieniom, nabierają zupełnie nowego, urzekającego wyglądu.

Wyspa stała się swoistym rajem dla fotografów przyrody śródziemnomorskiej. Inną, nieco mniej oczywistą atrakcją wyspy jest niewielka lokalna restauracja, w której możemy spróbować potraw kuchni chorwackiej. Wyspa jest również ceniona przez amatorów sportów wodnych, takich jak na przykład surfing, czy też kitesurfing, a nawet żeglarstwo. Jest to możliwe dzięki odpowiednim prądom morskim, dzięki którym powstają odpowiednie fale umożliwiające uprawianie sportów.

 Ile czasu trwa zwiedzanie wyspy Proizd

Wszystko w tej kwestii tak naprawdę zależy od tego, jak chcemy zwiedzać wyspę. Pamiętajmy jednak, że wyspa sama w sobie nie należy do największych. Bez trudu możemy ją w szybkim tempie zwiedzić w kilka godzin. Wiele promów umożliwia również zabranie na pokład roweru, co dodatkowo ułatwia poruszanie się po wyspie. Ułatwiają to między innymi specjalnie w tym celu wybudowane promenady, łączące ze sobą przeciwległe plaże.

Nieco inaczej sprawa wygląda, jeżeli zechcemy zgłębić się w przyrodę i piękno wyspy. Aby poznać wszystkie jej zakamarki, nie wystarczy bowiem kilka godzin, zwłaszcza jeżeli jesteśmy fanami dzikiej przyrody. Wówczas najlepszym rozwiązaniem może okazać się poświęcenie całego dnia na zwiedzanie. Podobnie jest w przypadku, gdy planujesz odpoczywanie na plaży. Największą popularnością cieszy się plaża Bili Boci, która znajduje się na północy wyspy. Na wyspie znajduje się restauracja, w której możemy spróbować specjałów lokalnej kuchni. Aby móc w pełni zwiedzić wyspę Proizd, należy poświęcić co najmniej kilka godzin, mimo jej pozornie niewielkich rozmiarów.

Sprawdź także nasz wpis o zwiedzaniu starego miasta w Korčuli!

Poprzedni

Plan wycieczki po Dalmacji

Szpitale na półwyspie Pelješac – sprawdź, gdzie szukać pomocy

Następny

Dodaj komentarz