Wycieczka na wyspę Lokrum (Otok Lokrum) w Dubrowniku

, Tagi , , , , , , , ,

Wyspa Lokrum to mała wysepka, znajdująca się na Morzu Adriatyckim. Z roku na rok, staje się coraz bardziej obleganym miejscem przez turystów z całego świata. Bez wątpienia jest idealną lokacją na wymarzone wakacje nad morzem, które oferuje ciekawe obiekty do zwiedzania. Jest zachwycającym miejscem, pełnym zieleni, słońca i turkusowej wody wokół. Miejscowi nazywają ją wyspą miłości. Według starych legend, nad tą ziemią krąży klątwa benedyktynów, dlaczego czasem potocznie nazywa się ją wyspą przeklętą. W dzisiejszym tekście opowiemy sobie o tym ile trwa wycieczka do Lokrum, jak się tam dostać oraz o innych ważnych kwestiach!

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Ile trwa wycieczka do Lokrum z Polski?

Wszystko jest zależne od tego, jaki lot wybierzemy. Biorąc pod uwagę bezpośredni wylot z Warszawy, cała podróż do Dubrownika trwa około 2 godzin. Jeśli jednak zapada decyzja o locie przesiadkowym, cała podróż trwać może nawet do 10 godzin zależnie od czasu wylotu i oczekiwania na kolejny samolot. Wyspa Lokrum znajduje się zaledwie 600 m od miejscowości Dubrownik. 

Jak dostać się na wyspę Lokrum?

Na wyspę Lokrum można dostać się jedynie promem. Sam rejs trwa zaledwie około 10 minut, a wypływy są z częstotliwością co 30 minut. Dzięki temu nie ma żadnego problemu z dostaniem się na wyspę.

Skąd w Dubrowniku wypływają promy na Lokrum?

Promy na wyspę Lokrum, wypływają ze starego portu w Dubrowniku, znajdującego się na Starym Mieście. W średniowieczu był to port handlowy, dzisiaj jednak pływają tam jedynie Łodzie turystyczne, zabierając przyjezdnych na rozmaite wycieczki po okolicznych wyspach i Morzu Adriatyckim. Sprawdź również nasz wpis o Starym Porcie w Dubrowniku – jak wygląda zwiedzanie?

Zwiedzanie wyspy Lokrum – Ile trwa?

Sama wyspa Lokrum jest dość mała. Dzięki dużej ilości ścieżek, skrótów i szlaków turystycznych, jej obejście dookoła zajmie około 2 godzin. Ile czasu jednak będzie trwać zwiedzanie? Wszystko zależy od tego, co dokładnie chcemy zobaczyć. Miejsc do zobaczenia jest dużo, więc trzeba wziąć pod uwagę, ile czasu możemy spędzić w każdym z nich. Patrząc z perspektywy odwiedzenia wszystkich wartych uwagi punktów i przystanków, zwiedzanie wyspy Lokrum powinno trwać cały dzień.

Ile kosztuje zwiedzanie i prom na wyspę Lokrum?

Bilet w dwie strony z Dubrownika na wyspę Lokrum, będzie nas kosztować 150 HRK. Jest to chorwacka waluta, która po przeliczeniu na złotówki wynosi 100 zł. Tutaj warto również nadmienić, iż w wypadku posiadania Karty Dubrownika, należy nam się zniżka w wysokości 20% od całej kwoty biletu.

Ruiny Klasztoru benedyktynów na wyspie Lokrum

Pierwsze wzmianki w historii o wyspie Lokrum, pochodzą z 1023 roku, gdzie benedyktyni wybudowali swój własny klasztor i zasiedlili cały teren. W 1667 roku jednak miało miejsce trzęsienie ziemi, które spowodowało ogromne szkody na całej wyspie. Po tych wydarzeniach zakonnicy zdecydowali się na opuszczenie wyspy, pozostawiając klasztor niezamieszkały. Stąd wzięła się legenda, która mówi, że wyspa Lokrum jest miejscem przeklętym. Zakonnicy opuszczający wyspę mieli rzucić klątwę na każdego, kto będzie chciał przygarnąć sobie wyspę Lokrum na własność. Dzisiaj wyżej wspomniany klasztor jest tylko punktem turystycznym i prawdziwą gratką dla fanów kultowego serialu. Bowiem w ruinach zniszczonego opactwa była kręcona „Gra o Tron” – serial, który podbił miliony serc na całym świecie. Miejsce dzisiaj cieszy się ogromną popularnością dzięki fanom serialowych wydarzeń. Na wyspie Lokrum powstało nawet miniaturowe muzeum, które upamiętnia przebieg reżyserii scenografii.

Co jeszcze warto zobaczyć na wyspie Lokrum?

Jednym z piękniejszych miejsc, które można zobaczyć na wyspie Lokrum jest na pewno słone jeziorko, zwane Martwym Morzem. Jest to wewnętrzne jezioro na wysepce, które łączy się z morzem. Z racji tego, iż jego powierzchnia jest mała, a woda płytka – stanowi świetne miejsce do rodzinnej zabawy z dziećmi. Kolejnym wartym zobaczenia miejscem, jest bez dwóch zdań twierdza Fort Royal. Została wzniesiona przez Francuzów pod koniec XIX wieku, podczas gdy po wyprowadzce mnichów Francuzi przejęli wyspę w 1806 roku.

Pięknym, klimatycznym miejscem jest również Cliff Beach. Jak sama nazwa wskazuje, jest to piękna plaża otoczona wysokimi klifami, a nieopodal znajduje się plaża nudystów. Jest to piękne miejsce na wypoczynek, pełne słońca, złotego piasku i przejrzystej wody. Wartym zobaczenia punktem jest bez wątpienia również ogród botaniczny z 1959 roku. Znajduje się tam nie tylko roślinność śródziemnomorska, ale również gatunki sprowadzane z innych kontynentów – co sprawia naprawdę piorunujące wrażenie.

Historia na Otok Lokrum w Dubrowniku

Na wyspie Lokrum znajduje się jednak również spory kawał historii, pozostały po Austriackich osiedleńcach. po Wyniesieniu się Francuzów, wyspę zasiedlili Austriacy. Jedną z kilku atrakcji pozostałych po ich obecności jest Dom Lugara. Został on zbudowany za rządów Habsburgów, na którego fasadzie do dziś widnieje herb Meksyku pozostały po Księciu Maksymilianie. Znajduje się tam również Krzyż Trytona, który wzniesiono na część zmarłych marynarzy rozbitego Austriackiego statku zwanego „Trytonem”. Na wyspie Lokrum znajduje się również Lazaret, który miał chronić funkcję ochrony przed chorobami zakaźnymi w Republice Dubrownika. Kiedy powstał, dokładnie nie wiadomo, na pewno działo się to pomiędzy 1534 a 1557 rokiem, jednak z przyczyn strategicznych, budowy nigdy nie ukończono.

Wyspa Lokrum jest cudownym miejscem wartym obejrzenia. Warto tutaj dodać, że wakacje w Chorwacji są jednym z lepszych rozwiązań dla Polaków pod względem finansowym. Mocne słońce, złocisty piasek, piękna plaża, klify, zabytkowe ruiny i piękne Morze Adriatyckie to powody, dla których każdy powinien choć raz w życiu zobaczyć to cudowne miejsce. Dotyczy to również fanów Gry o Tron, którzy na pewno po przeżyciu serialowych wydarzeń, będą zaszczyceni podczas siedzenia na znanym Żelaznym Tronie. Warto wybrać się na zorganizowaną wycieczkę śladem serialu Gry o Tron w Dalmacji.

Poprzedni

Czy na półwyspie Pelješac jest drogo?

Rejs gondolą w Zadarze – co warto wiedzieć?

Następny

Dodaj komentarz