Wycieczka na górę Sveti Jure (góra Świętego Jerzego) – Makarska, Chorwacja

, Tagi , , , , , , ,

Niewątpliwą zaletą wczasów w Chorwacji jest możliwość połączenia wycieczek górskich i plażowania. Spędzając wakacje na Riwierze Makarskiej, warto zorganizować we własnym zakresie wjazd na szczyt Góry Świętego Jerzego.

Druga co do wielkości góra Chorwacji nosi nazwę Sveti Jure, w tłumaczeniu – Góra Świętego Jerzego. Mierzący 1762 metry n.p.m szczyt Gór Dynarskich jest o tyle atrakcyjny, że zdobyć go można nie tylko pieszo, ale i samochodem. Dla mniej wytrawnych piechurów to prawdziwa okazja, by dojechać na wzniesienie, z którego rozciąga się imponujący widok na Rivierę Makarską. Ze Świętego Jerzego dobrze widać popularne, chorwackie wyspy: Hvar i Brač.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Jak dojechać na Górę Świętego Jerzego – Sveti Jure na Riwierze Makarskiej?

Najszybciej dotrą na szczyt Świętego Jerzego osoby posiadające zakwaterowanie w okolicach Mararskiej, Breli czy Omis. Najpierw trzeba dojechać do Parku Krajobrazowego Boikovo. To właśnie na tym chronionym terenie wznosi się masyw Sveti Jure. Jadąc z centrum Makarskiej, należy kierować się do drogi nr 512, która dochodzi do głównego wjazdu Parku Boikovo. Tu przy bramkach wymagana jest opłata za wstęp i wjazd. Od momentu uiszczenia opłaty, rozpoczyna się droga w górę.

Boikovska cesta – Bojkowska droga, która ciągnie się ku górze przez 23 km. To spory kawałek i warto pamiętać o zatankowaniu auta. Po drodze są co prawda nieliczne punkty noclegowe, lecz lepiej wyruszyć na Sveti Jure z pełnym bakiem, zapasem wody i z drobną przekąską. Średni czas wjazdu na szczyt z miasta Makarska to ok. 1 godzina. Jeśli planujemy wyjazd z odleglejszych stron, pamiętajmy o prowiancie i by wyruszyć odpowiednio wcześnie. Park otwarty jest do późnych godzin wieczornych (do 22.00), lecz ostatnie auta wpuszczane są o 20.00.

Taras widokowy, czyli ścieżka w chmurach Boikovo Skywalk

Po drodze na szczyt Sveti Jure nie brakuje dodatkowych atrakcji dla turystów. Mniej więcej w połowie drogi, gdy kończą się najbardziej strome podjazdy i ostre zakręty, pojawia się Skywalk Boikovo. To bardzo nowoczesna platforma widokowa złożona z przeszklonych pomostów betonowych. Przewieszone nad przepaścią mosty pozwalają obserwować panoramę Riwiery Makarskiej i przepiękną przyrodę Parku Boikovo.

Co ważniejsze, Skywalk Boikovo dostosowany jest dla osób niepełnosprawnych (płaskie powierzchnie i dźwig dla wózków) oraz dla rodzin z dziećmi. Dlatego osoby, które nie zdecydują się dotrzeć na sam szczyt góry Sveti Juri, mają możliwość zrobienia zdjęć i podziwiania widoków właśnie z Boikovo Skywalk.  Na naszej stronie znajdziesz cały post o tym miejscu: Zwiedzanie Parku przyrody Boikovo i Skywalk Boikovo.

Spacer po wierzchołku Sveti Jure – Góra św. Jerzego

Najodważniejsi turyści, którzy dotrą na Sveti Jure mogą poruszać się szczycie góry tylko w wyznaczonych miejscach. Ścieżki dla pieszych są ogrodzone. Wzniesienie jest skaliste i kamieniste. Brak tu bujnej roślinności, za to można zobaczyć konie pasące się na mniej stromych zboczach. Z góry roztacza się imponujący widok na morze, Riwierę Makarską i wiele wysp u wybrzeży Adriatyku. To właśnie niesamowite widoki przyciągają w sezonie tłumy turystów. Na wierzchołku znajduje się wysoki maszt – wieża telewizyjna oraz niewielki kościółek, kaplica poświęcona św. Jerzemu – patronowi góry. Nieco poniżej szczytu jest też kilka miejsc noclegowych, w tym schronisko górskie.

Plusem wycieczki na Sveti Jure są znacznie niższe temperatury niż na lądzie. Jeśli zmęczą nas chorwackie upały, które zwykle przekraczają 30 stopni, to koniecznie musimy wybrać się do Parku Boikovo i odpocząć przy świeżym powiewie wiatru.

O czym warto pamiętać przed wycieczką na Sveti Jure?

Wycieczka na szczyt góry Sveti Jure to jedna z popularniejszych atrakcji Riwiery Makarskiej. Latem przyciąga tłumy turystów. Kręta, stroma i wąska droga wymaga niemałych umiejętności kierowania autem. Dystans 23 km od wjazdu do Parku Boikovo na sam szczyt pokonuje się w prawie godzinę. Podjazd pod górę wymaga cierpliwości i sprawnego auta. Upewnijmy się przed wyjazdem, że samochód posiada zapas benzyny i poziomy wszystkich płynów są odpowiednie. Przy górskiej trasie nie ma wielu punktów turystycznych, więc niezbędny okaże się własny prowiant. Na samej górze brak sklepów czy kiosków. Obiad najlepiej zaplanować w Makarskiej lub w mniejszych miejscowościach nad Adriatykiem.

Najlepsze hotele w Makarska

Poprzedni

Klasztor Franciszkański i Benedyktynów w mieście Hvar

Drogi na wyspie Hvar. Na co należy zwracać uwagę?

Następny

Dodaj komentarz