Wizyta w Babino Polje i zwiedzanie renesansowego dworu

Tagi , , , , ,

Chociaż Chorwacja jest stosunkowo niewielkim krajem, to jednak do zaoferowania turystycznie ma bardzo wiele. Warto jednak poświęcić nieco uwagi zaplanowaniu swojego wyjazdu. Wszystko to, by prócz najpopularniejszych i najłatwiej dostępnych atrakcji wyłowić również te ukryte perełki. Jedną z nich może być wizyta w miejscowości Babino Polje na wyspie Mljet! 

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Babino Polje – gdzie się znajduje?

Miejscowość Babino Polje leży na wyspie Mljet położonej na Morzu Adriatyckim. To region, który na przestrzeni wieków i epok ulegał wpływom różnych kultur i narodów. Od późnego średniowiecza aż do początków XIX wieku wyspa wchodziła w skład kupieckiego państwa znanego jako Republika Raguzy lub Republika Dubrownicka. To niewielkie państewko, które przez wiele wieków zdolne było zachować niepodległość w regionie zdominowanym przez osmańskie imperium, pozostawiło po sobie unikalną spuściznę materialną. Nie brakuje jej również w niewielkiej miejscowości Babino Polje, która mimo zaledwie 270 mieszkańców pozostaje największą osadą na wyspie. 

Co można zwiedzić w Babino Polje?

Tak jak św. Marek był patronem Republiki Weneckiej, tak nad Raguzą czuwał św. Błażej, którego relikwie przechowuje się dubrownickiej katedrze. Biorąc to pod uwagę nic dziwnego, że stojący w miejscowości kościół nosi wezwanie właśnie tego patrona. Świątynię zbudowano w XV wieku w stylu gotyckim. Drugim zabytkiem w Babino Polje jest renesansowy dwór powstały w XVI wieku. Jego budowa łączy się z objęciem panowania przez Republikę Raguzy w 1410 roku. Związana jest z zapewnieniem stabilności tych rządów. Dwór zbudowano w celu osadzenia w nim przysłanego z Dubrownika zarządcy wyspy w imieniu Republiki. 

Jak dostać się do miejscowości Babino Polje?

Nie da się ukryć, że wyspa Mljet nie jest najlepiej skomunikowana z resztą kraju. Znajduje się w części Chorwacji oddzielonej od reszty kraju wąskim fragmentem wybrzeża morskiego należącego do Bośni i Hercegowiny. Dopiero niedawno otwarto most, pozwalający dostać się w rejon Dubrownika z głównej części Chorwacji bez konieczności przekraczania bośniackiej granicy. Jednak dostanie się na samą wyspę nadal jest dość kłopotliwe, ponieważ możliwości mamy w zasadzie dwie. Pierwszą jest transport katamaranem z Dubrownika, Splitu, Hvaru, Korculi lub Bracu. Wadą tego rozwiązania jest fakt, że nie będziemy mieć mobilności – nie możemy zabrać ze sobą samochodu. Opcją, która to umożliwi jest skorzystanie z kilku połączeń promowych prowadzących na wyspę.

Zwiedzanie wyspy Mljet – co jeszcze zobaczyć?

Wyspa Mljet jest wysoce zalesionym obszarem (blisko 75% jej powierzchni pokrywają lasy) i mieszka na niej nieco ponad 1000 mieszkańców. Nie brak jednak na niej zabytków, które możemy odwiedzić. Oczywiście zacząć warto od walorów przyrodniczych i Parku Narodowego Mjet. Jednak na wyspie znajdziemy wiele obiektów, które sięgają nawet czasów antycznych! Są to np rzymskie ruiny w miejscowości Polače. Według niektórych to właśnie wyspa Mljet została opisana w Odysei przez Homera pod nazwą Ogygia! Była to wyspa, na której Odyseusz miał spędzić blisko 7 lat ze swojej dziesięcioletniej podróży do domu po wygranej przez Greków wojnie trojańskiej. Z tego właśnie powodu na wyspie można znaleźć Jaskinię Odyseusza, w której grecki heros miał mieszkać podczas swojego pobytu. Leży niedaleko Babino Polje, więc składając tam wizytę, warto zajrzeć również do tej jaskini. Chcesz wiedzieć więcej? Zobacz nasz tekst, w którym opisujemy zwiedzanie Jaskini Odyseusza na wyspie Mljet w Dalmacji!

Na wyspie znajdują się również dwa jeziora, nazywane Małym oraz Wielkim Jeziorem. Na drugim z nich znajduje się niewielka wysepka Świętej Marii. W średniowieczu wybudowany został tam klasztor benedyktynów, jedna z największych atrakcji Mljetu. Będąc na tym urokliwym skrawku Chorwacji, warto zdecydować się na zwiedzenie tej wysepki. 

Ci, którzy zmęczeni wielogodzinnym zwiedzaniem zapragną odpocząć nieco nad morskim wybrzeżem z powodzeniem znajdą miejsce dla siebie. Na wyspie znajduje się kilka plaż, zarówno tych mniejszych, pozbawionych udogodnień, ale jednocześnie mniej zatłoczonych i spokojniejszych, jak również wyposażonych w odpowiednią, turystyczną infrastrukturę. Z całą pewnością wyprawa na wyspę Mljet pozwoli zaliczyć chorwackie wakacje do udanych. 

Najlepsze hotele na wyspie Mljet

Poprzedni

Nocne życie w Dubrowniku, bary, lokale, co warto wiedzieć?

Zwiedzanie Pałacu Rektorów w Dubrowniku – co warto wiedzieć?

Następny

Dodaj komentarz