Wiosna w Dalmacji, jaka pogoda w marcu, kwietniu i maju

, Tagi , , ,

Krajobraz Dalmacji – regionu w południowej Chorwacji nad brzegiem Morza Adriatyckiego – jest bardzo malowniczy. Uroku dodają mu także urozmaicone formy skalne oraz liczne wyspy. Odnajdziemy tu także stare gaje oliwne, plantacje cytrusów oraz winorośli. Wspaniała przyroda i bogactwo kulturowe od wielu dziesięcioleci przyciągają rzesze turystów z całego świata. Krystalicznie czyste i ciepłe wody Adriatyku oraz pogoda w Dalmacji stwarzają doskonałe warunki do uprawiania różnych sportów wodnych tj. nurkowania, windsurfingu czy kitesurfingu. Z kolei malownicze, zaciszne zatoki są doskonałym miejscem do odpoczynku wśród  malowniczych krajobrazów i roślinności śródziemnomorskiej. 

Kempingi Chorwacja
Zaplanuj swoją podróż

Skorzystaj z Booking.com gdzie znajdziesz najlepsze hotele i apartamenty

Potrzebujesz samochodu podczas wakacji, zarezerwuj z Booking.com

Wyszukaj najlepsze Kempingi z Suncamp.pl

Promy zarezerwujesz z DirectFerries.com

Najlepsze oferty na bilety lotnicze znajdziesz tutaj

Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Wybrzeże Dalmacji

Wybrzeże Dalmacji jest bardzo malownicze i atrakcyjne zarówno dla aktywnych ceniących ciszę i spokój, jak i dla rodzin z dziećmi. Plaże w Dalmacji są w większości żwirowe i kamieniste, dlatego planując wypoczynek nad morzem, warto zabrać ze sobą ochronne obuwie. Piaszczyste i szerokie wybrzeże znajduje się w miejscowości Nin koło Zadaru. Najbardziej popularne miejscowości wypoczynkowe w Dalmacji wśród naszych rodaków to Zadar, Makarska, Split, Dubrownik oraz miejscowości na Półwyspie Pelješac.

Kiedy jechać do Dalmacji?

Jeśli chcesz, żeby w trakcie Twoich wakacji temperatura była jak najwyższa, zdecyduj się na urlop w takich miesiącach jak sierpień, lipiec, czerwiec. Wtedy w Dalmacji Środkowej jest najcieplej. Dla tych, którym żadna temperatura niestraszna, byle woda była ciepła i nadawała się do kąpieli, polecamy zaplanować wczasy na sierpień. Warto też rozważyć urlop w następujących miesiącach: maj, czerwiec, lipiec. Wtedy jest największa szansa na dobrą pogodę, ponieważ to w tym okresie statystycznie jest w Dalmacji Środkowej najwięcej godzin słonecznych w ciągu dnia. Równie piękna pogoda w Dalmacji jest wczesną wiosną. Jaka jest pogoda i jakie są temperatury Morza Adriatyckiego na wiosnę w Dalmacji?

Temperatury i pogoda w Dalmacji na wiosnę

Warto wiedzieć, że na południu Dalmacji, np. w Dubrowniku czy na wyspie Hvar temperatury są nieco wyższe niż na przykład w Zadarze, czy na wyspie Ugljan. Dlatego też planując wyjazd wiosną do Dalmacji, warto uwzględnić te różnice temperatur powietrza oraz Morza Adriatyckiego.

Pogoda i temperatury w Dalmacji w marcu

Średnie temperatury w marcu w Dalmacji wahają się od około 11 do nawet 20 st. Celsjusza. W marcu średnio przez ok. 11 dni pada zazwyczaj deszcz, jednak pozostałe dni zazwyczaj są bardzo pogodne. W promieniach wiosennego, marcowego słońca możemy zwiedzać atrakcje w okolicy naszego noclegu.

Pogoda i temperatury w Dalmacji w kwietniu

Temperatury w Dalmacji w kwietniu są nieco wyższe niż w marcu. Wahają się od ok. 14 do nawet 21 st. Celsjusza. W kwietniu występuje także ok. 13 dni deszczowych, natomiast liczba godzin słonecznych w ciągu dnia wynosi 13 h. Temperatura morza także wzrasta do 14 – 15 stopni.

Pogoda i temperatury w Dalmacji w maju

W maju w Polsce bywa temperatura letnia, jednak w większości przypadków występuje chłodna i deszczowa wiosna. W Dalmacji natomiast panują już bardzo przyjemne temperatury od średnio 18 st. do nawet 25 st. oraz przez około 20 dni w miesiącu świeci piękne słońce. Woda w morzu jest jeszcze nieco chłodna, bo jej temperatura wynosi 17 st. Celsjusza, jednak da się już kąpać, szczególnie na południu Dalmacji. Zazwyczaj w maju występuje około 11 dni deszczowych z sumą opadów 86l/m2.

Temperatury wody w Dalmacji na wiosnę

Wiosną, w miesiącach takich jak na przykład: marzec, kwiecień oraz maj temperatury Adriatyku w Dalmacji wahają się od 14 do 17 stopni Celsjusza. Wszystko zależy od pogody oraz od prądów morskich występujących w danym czasie na morzu. Oczywiście im dalej na południe Chorwacji, tym morze bywa cieplejsze.

Czy warto jechać do Dalmacji na wiosnę?

Dalmacja wiosną to bardzo dobry pomysł. Pogoda jest wtedy idealna na zwiedzanie oraz nie ma tłumów turystów w najpopularniejszych miastach Dalmacji takich jak: Zadar, Šibenik, Trogir, Split czy Dubrownik. Temperatura morza wiosną jest jeszcze niska, jednak na plaży można spokojnie zażyć kąpieli słonecznych i kontemplować krajobrazy dookoła. 

Autor: Magdalena Łydka

Najlepsze hotele w Dalmacji

Poprzedni

Wakacje w Seget Donji – co zobaczyć, zwiedzanie, hotele, plaże

Wakacje w Vinisce – co zobaczyć, atrakcje, hotele, noclegi, plaże

Następny

Dodaj komentarz