Wioska Sreser, zwiedzanie, co warto zobaczyć?

Tagi , , , , , , , ,

Chorwacja to jeden z popularniejszych kierunków wakacyjnych obieranych przez Polaków. Nie ma się temu co dziwić, bo kusi pięknymi krajobrazami oraz atrakcyjnymi warunkami atmosferycznymi. Jednym z ciekawych miejsc, o których odwiedzeniu niewiele osób pomyśli jest niewielka rybacka wioska Sreser. Dobrze byłoby dowiedzieć się, na jakie konkretnie atrakcje możemy liczyć w tym miejscu i co koniecznie trzeba tam zobaczyć. 

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Wioska Sreser – najważniejsze informacje

Niewielka chorwacka miejscowość o nazwie Sreser położona jest w części północnej półwyspu Pelješac, nad tak zwanym Małym Morzem. Miejscowość nie należy do dużych i nie jest też licznie zamieszkana. Szacuje się, że może ją zamieszkiwać około dwustu mieszkańców, trudniących się na co dzień przede wszystkim rybołówstwem. Niespełna trzy kilometry dzielą Sreser od miasteczka Janjina, które stanowi siedzibę władz lokalnej gminy. Co ciekawe, wioska rybacka nie jest nawiedzana przez setki turystów, dlatego może przypaść do gustu osobom, które poszukują błogiej ciszy i spokoju. 

Cisza, spokój i piękna przyroda

Jeżeli zamierzamy odpocząć w południowej Dalmacji, śmiało możemy pomyśleć o odwiedzeniu miejscowości Sreser. Kto wie, może to właśnie tam znajdziemy zakwaterowanie? Wielu mieszkańców oferuje bowiem możliwość skorzystania z pokojów gościnnych. Jedną z największych zalet nadmorskiej wioski rybackiej jest możliwość kontaktu z niemal nienaruszoną ingerencją człowieka przyrodą. Możemy zatem liczyć na czyste wody błękitnego Adriatyku, a także na spacer w pobliżu licznych winnic.

Niezaprzeczalnym atutem pobytu w miejscowości Sreser jest możliwość skosztowania dań lokalnej kuchni oraz dobrej jakości win, których smak może nam mocno zawrócić w głowie. Warto przede wszystkim skorzystać z możliwości wypróbowania dań na bazie ryb oraz owoców morza, które w rejonie Dalmacji są wyjątkowo świeże. Jeżeli jeszcze nigdy nie kosztowaliśmy krewetek, dobrze byłoby to zrobić, będąc właśnie w Chorwacji. Wypoczynek w rybackiej osadzie Sreser może przypaść do gustu nie tylko samotnikom, ale również rodzinom z dziećmi czy osobom starszym, które stronią od hałaśliwych i pełnych rozrywek miejscowości turystycznych. 

Wycieczka łodzią na urocze wysepki

W pobliżu miejscowości Sreser zlokalizowane są trzy urocze wysepki. Mowa tu oczywiście o Goljak, Srednjak oraz o Gospin Školj. Możemy podziwiać je na horyzoncie podczas leniwego odpoczynku na wybrzeżu, ale równie dobrze możemy zdecydować o przyjrzeniu się im z bliska. Mieszkańcy wioski rybackiej bardzo często oferują bowiem możliwość przepłynięcia się łodzią dookoła półwyspu, na którym znajduje się Sreser. Na tym oczywiście nie koniec.

Przy pomocy łódki turyści będą mogli dostać się także na wspomniane powyżej wysepki. Jakie można odnieść z tego korzyści? Otóż przede wszystkim, będzie można liczyć na kontakt z nieskażoną ingerencją ludzką śródziemnomorską przyrodą. Jeśli chcemy przyglądać się faunie i florze wysp z łodzi, warto będzie zabrać ze sobą lornetkę. Jeżeli zdecydujemy się zaś na spacer po wysepkach, nie zapomnijmy o wygodnych butach, najlepiej sportowych. Na wakacjach lepiej unikać urazów. 

Piękne plaże dla miłośników leniwego i aktywnego wypoczynku

Wypoczynek w Dalmacji, dla zdecydowanej większości turystów powiązany jest z chęcią plażowania. Na szczęście, rybacka miejscowość Sreser oferuje nam taką możliwość. Jeżeli zdecydujemy się na zakwaterowanie w tej wiosce, będziemy mogli liczyć zarówno na aktywny, jak i na leniwy wypoczynek. Plaże wokół całego półwyspu Pelješac prezentują się niezwykle atrakcyjnie. Oblewają je czyste i błękitne wody Adriatyku, które zachęcają do kąpieli. Jeśli lubimy pływać, jak najbardziej będziemy mogli oddać się takiej aktywności. Jeżeli jednak za pływaniem nie przepadamy, śmiało możemy poopalać się na leżaku lub po prostu oddać się lekturze ulubionej książki. Wiele osób może być także zainteresowanych joggingiem bądź spacerami wzdłuż wybrzeża. Najważniejsze jest oczywiście to, aby dostosować formę rekreacji do swoich osobistych preferencji. 

Poprzedni

Vransko jezero – zwiedzanie, co warto wiedzieć

Wakacje all inclusive na półwyspie Pelješac i w miejscowości Orebić

Następny

Dodaj komentarz