Wioska Dol na wyspie Brač – zwiedzanie

Tagi , , , , ,

Chorwacja to jeden z najpopularniejszych zagranicznych kierunków wakacyjnych dla osób z Polski. Wynika to z kilku czynników: podróż tam jest stosunkowo krótka, a kraj zachwyca architekturą, pogodą i dostępem do pięknego wybrzeża. Dlatego jest idealna dla miłośników wylegiwania się na plażach i ciepłych morskich kąpieli. Również odkrywcy i miłośnicy odkrywania bogactwa innych kultur znajdą coś dla siebie – szczególnie jeśli skierują się na wyspę Brač, gdzie znajduje się miasto Dol.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Wyspa Brač – czym przyciąga turystów?

Wyspa Brač to największa wyspa należąca do regionu Dalmacji. Została niegdyś okrzyknięta wyspą z najpiękniejszą plażą, która otrzymała nawet nazwę Złoty Przylądek. Przepiękna plaża to nie jest jedyna zaleta całej wyspy. Jest to miejsce, które będzie odpowiadało naprawdę wielu osobom o zupełnie różnych podejściach do podróżowania. Za dnia w miastach wyspy można natknąć się na wysmakowane i ciekawe imprezy kulturalne. Z kolei po zmroku rozrywkę bez trudu znajdą wielbiciele imprez i klubów. Ciekawym przerywnikiem dla każdego, kto spędza czas na wyspie, jest odwiedzenie wioski Dol.

Dol na wyspie Brač – maleńka, pełna uroku miejscowość

Nie ma przesady we wszelkich przymiotnikach, które za każdym razem można spotkać w opisach tej miejscowości. Dol to wieś w gminie Postira, który nie liczy więcej niż 130 mieszkańców. To bynajmniej nie sprawia, by miała być niewarta odwiedzin.

Miasto, które leży najbliżej Dol to Postira. Spacer stamtąd do wyjątkowej wioseczki trwałby zaledwie 45 minut. Natomiast są przyjemniejsze i bardziej wakacyjne sposoby przedostania się tam. Zdarza się, że ośrodki wypoczynkowe lub niezależne przedsiębiorstwa w pobliskich miastach oferują możliwość wynajęcia rowerów.

Niewykluczona jest też możliwość skorzystania z auta. Jeśli dojechałeś do Chorwacji kontynentalnej autem lub poleciałeś tam i wynająłeś samochód na miejscu – możesz na wyspę przepłynąć codziennym promem samochodowym. Wtedy wycieczka z pobliskiej Postiry będzie trwała raptem kilka minut, ale tak naprawdę z każdego zakątka małej wyspy będziesz mógł się bezproblemowo przedostać do Dol.

Dol, jak można się domyślić, nie dysponuje bardzo dużą bazą noclegową. Czasami zdarza się możliwość rezerwacji pojedynczych miejsc. Zdarzają się też nieliczne okazje noclegowe w okolicy. Nocleg natomiast najlepiej jest rezerwować w miastach z dużą bazą turystyczną.

Jeśli będziesz w Postira, koniecznie sprawdź nasz wpis o zwiedzaniu fabryki sardynek na wyspie Brač w Postira!

Atrakcje w Dol na wyspie Brač

Przede wszystkim warto pamiętać, by zwiedzając wieś, starać się jak najmniej zakłócać codzienne życie mieszkańców, których najpopularniejszym zajęciem jest uprawa oliwek. A co trzeba zobaczyć?

Zamek Gospodnetić – czyli kilkusetletni budynek fortyfikacyjny. W przeszłości jego zadaniem była obrona zamieszkującej dolinę ludności. Obecnie można go zwiedzać jego wnętrza – znajdują się w nim starodawne sypialnie, imponujące salony oraz biblioteczki.

Miłośnicy architektury sakralnej na pewno zechcą zapoznać się bliżej z budynkiem Kościoła Dziewicy Maryi. Choć na pierwszy rzut oka może wydawać się stosunkowo niepozorny, to po bliższym przyjrzeniu się może zachwycić i wystrojem wnętrza, i charakterystyczną dla architektury śródziemnomorskiej fasadą. Samo jego położenie, wśród rozłożystych drzew może zrobić duże wrażenie.

Obie te budowle jednak mogą chwilowo popaść w zapomnienie, gdy zwróci się uwagę na nic innego, jak naturę, która otacza to niezwykłe miejsce. Jest ono bowiem bardzo charakterystyczne. W okolicach Dol znajdują się liczne, imponujące krasowe formacje, obecnie porośnięte bujną roślinnością. Naturalnemu połączeniu jasnych, wapiennych kolorów z żywą zielenią trudno jest odmówić fotogeniczności. Co więcej, bliższe zapoznanie się z terenami pozwoli na odkrycie pozostałości po jaskiniach, które wiele lat temu stanowiły schronienie dla ludności.

Trudno jest się rozczarować odwiedzinami w Dol. Jest to świetna sceneria na krótki, niewymagający spacer, który otwiera drzwi do historii i jednocześnie pozwala zachwycić się zupełnie zwykłym życiem normalnych ludzi.

Najlepsze hotele na wyspie Brač

Poprzedni

Zwiedzanie klasztoru benedyktynów na wysepce Sveta Marija

Włoska Wenecja w Splicie, czyli Trg Republike

Następny

Dodaj komentarz