Winiety, zasady ruchu drogowego i ceny autostrad w Chorwacji – co warto wiedzieć?

Tagi , , , , , ,

Piękna Chorwacja zachwyca turystów i sprawia, że Ci spragnieni kolejnych podróży, chcą do niej wracać. Ponieważ piękne rejony oferują wiele możliwości, często pojawia się pytanie, czym najlepiej dojechać do Chorwacji oraz z jakimi kosztami warto się przy tym liczyć. Zebraliśmy najważniejsze informacje w jednym miejscu, by rozwiać wszelkie wątpliwości. Jakie są ceny autostrad w Chorwacji i zasady ruchu?

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Chorwacja jednym z faworytów wśród zwiedzających

Chorwacja to piękny kraj. Pełna jest średniowiecznych miasteczek z zabytkami, malowniczych wybrzeży, słonecznych plaż i pięknych morskich okolic, gdzie można spędzić wiele godziny. Do tego możliwość nurkowania w krystalicznie czystej wodzie, góry i innego typu aktywności, które zachwycą osoby lubiące podczas urlopu łączyć przyjemność odpoczywania z aktywnością. Nic dziwnego, że według statystyk w 2021 roku do Chorwacji przyjechało 13,8 miliona turystów, co daje wynik o 77% lepszy niż rok wcześniej.

Ten kuszący kierunek to prawdziwa gratka dla turystów. Dlatego planując wyjazd do Chorwacji, warto pamiętać, że wakacje w tak niezapomnianych warunkach będą wspaniałe tylko wtedy, jeśli dobrze zaplanuje się podróż. Oto najważniejsze kwestie dotyczące przemieszczania się po Chorwacji.

Jak dotrzeć do Chorwacji bez własnego samochodu?

Sposobów na dotarcie do Chorwacji jest kilka. Można oczywiście skorzystać z linii samolotowych (istnieje aż siedem międzynarodowych lotnisk w Chorwacji), jednak istnieją alternatywy, które często w pierwszej kolejności biorą pod uwagę osoby chcące wygenerować oszczędności już na starcie, a dodatkowo przeżyć świetną przygodę. Jedną z takich opcji jest wybór autokaru czy promu.

Ciekawą opcją są m.in. promy Jadrolinija, będące jednym z najlepszych sposobów na podróże morskie. Jadrolinija to przedsiębiorstwo państwowe, cieszące się renomą. Jego głównym zadaniem jest połączenie chorwackich wysp z lądem. Firma przewozi zarówno pasażerów, jak i transportuje towary. Połączenia dostępne są wzdłuż własnego wybrzeża, jednak posiada też połączenia międzynarodowe do Włoch. Pomiędzy chorwackimi wyspami kursują katamarany, które zabierają osoby bez pojazdów, jak i te z pojazdami o małych gabarytach.

Czy warto pojechać do Chorwacji autokarem?

Ogromną popularnością cieszą się także przejazdy busami. Flixbus oferuje kilkadziesiąt miast, do których można dojechać dzięki jego usługom. Wśród oferty Flixbusa, poza Splitem i Pulą, w siatce połączeń nie brakuje takich zakątków, jak Rijeka, Zadar i Szybenik. Dzięki linii z Warszawy do Monachium bezpośrednio dojedziesz do Ingolstadt i Norymbergii.

Znacznie mniejszą i mniej atrakcyjną ofertę oferują takie firmy jak Arriva, gdzie na stronie nie można znaleźć połączenia, trzeba przejść na zagraniczną stronę przewoźnika, by zacząć wyszukiwanie. Niestety, trudno znaleźć połączenia nawet do stolicy, co sprawia, że nie jest to opcja, którą warto brać pod uwagę w pierwszej kolejności.

Istnieją za to mniejsze, mniej popularne, ale wcale nie gorsze firmy, które oferują wysokiej jakości przejazdy do Chorwacji, np. firma Punt, która reklamuje przejazdy w cenie wynoszącej około 650 zł.

Ponieważ z wielu powodów można nie chcieć polecieć do Chorwacji samolotem (np. ze względu na stres przed lataniem), autokar jest opcją kuszącą i atrakcyjną. Szczególnie jeśli zostaną zapewnione odpowiednie warunki, komfortowe siedzenia, klimatyzacja i poczęstunek, turyści na pewno będą zadowoleni. Jedyne, z czym trzeba liczyć się w takiej sytuacji, jest czas. Dojazd na miejsce to zazwyczaj kilkanaście godzin ciągłej jazdy.

Jak podróżować po Chorwacji bez własnego samochodu?

Wielu turystów nie planuje zwiedzania Chorwacji autem i myślą, że muszą przez to obejść się smakiem. Nic bardziej mylnego. W Chorwacji jest bardzo dobre rozwinięta komunikacja miejska i podmiejska. To najtańszy sposób na poruszanie się po turystycznych miastach. W Chorwacji nie ma problemu z zakupem biletu od kierowcy czy w kasach, gdzie można z łatwością porozumieć się po angielsku. Ponadto autobusy cieszą się popularnością ze względu na klimatyzację i wygodne siedzenia.

Poradnik dla kierowców. Czy w Chorwacji kupuje się winiety?

Wielu podróżujących interesuje fakt, czy w Chorwacji kupuje się winiety. Te niepozorne przedmioty często potrafią utrudnić podróż osobom, które wcześniej nie miały z nimi do czynienia. Winieta to nic innego jak nalepka, naklejana najczęściej na szybę samochodu, gdzie jest dobrze widoczna i stanowi dowód wniesienia opłaty, np. autostradowej. W Chorwacji winiety nie obowiązują, jednak autostrady są płatne.

W Chorwacji znajduje się trzynaście autostrad, będące nowymi inwestycjami lub niedawno odnowionymi. Zadbano o jakość każdej trasy ze względu na to, że Chorwacja w dużej mierze utrzymuje się z turystyki. Dzięki temu można być pewnym, że przejazdy będą bezpieczne.

Ceny autostrad w Chorwacji

Oprócz tego, czy w Chorwacji kupuje się winiety, podróżujący zastanawiają się też nad cenami autostrad. Warto pamiętać, że wiele zależy od tego, z której strony przekracza się granice. Oto przykład. Przekraczając granicę słoweńsko-chorwacką w Gornji Macelj i jadąc w kierunku środkowej Dalmacji, będzie trzeba ponieść opłatę na trasach: Bregana-Zagrzeb, Zagrzeb-Benkovac, Zagrzeb-Šibenik. Całość powinna wynieść nie więcej niż 50 euro.

W punktach opłat można bez problemu płacić gotówką oraz kartami kredytowymi. Co więcej, przyjmowane są opłaty w obcych walutach, według kursu PBZ obowiązującego w dniu zapłaty. Niestety, w czasach inflacji, która dotyczy wielu krajów, warto kontrolować na bieżąco cenniki. Oficjalna strona hac.hr to miejsce, gdzie można sprawdzić ceny na konkretnej trasie. To dla kierowców ogromne ułatwienie. 

Jak zmniejszyć ceny autostrad w Chorwacji? 

To, o czym warto pamiętać to możliwość pomniejszenia ceny. Nie da się ukryć, że Chorwacja do tanich krajów nie należy. Osoby, które decydują się tam pojechać, raczej liczą się z tym, że nie jest to kategoria cenowa porównywalna np. do Grecji czy Bułgarii. Z tego powodu warto pomyśleć o usłudze ENC, będącej odpowiednikiem polskiego viaAuto. Urządzenie ENC kupuje się przy bramkach na autostradzie (wybranych) i doładowuje na stacjach paliw lub online. Dzięki temu koszt przejazdu jest niższy o ponad 21% i korzysta się ze swobodnego przejazdu bramkami z oznaczeniem ENC. Do dyspozycji są aż trzy różne pakiety, zależne od potrzeb. Ceny autostrad w Chorwacji można więc znacząco zmniejszyć.

Pakiet S kosztuje 60 euro, M 90, a L 120. Polecamy sprawdzenie kalkulatorów online, które pomogą wyliczyć, która opcja jest najlepsza dla Ciebie. Z tego świetnego rozwiązania korzystają zarówno turyści, jak i mieszkańcy.

Co warto wiedzieć, jeśli planuje się wjechać samochodem do Chorwacji?

Ceny autostrad w Chorwacji nie muszą być bardzo wysokie, jeśli dobrze podejdziesz do organizacji. Przemyślenie decyzji jest ważne również podczas pakowania na wyjazd. W Chorwacji należy mieć dowód osobisty lub paszport, a także polskie prawo jazdy, jeśli wjeżdża się na jej teren autem. Poza tym przyda się polisa OC oraz dowód rejestracyjny auta z ważnym badaniem technicznym.

Zasady ruchu drogowego na terenie Chorwacji

Zasady ruchu drogowego w Chorwacji uspokoją wieloletnich kierowców. Chorwacja podpisała konwencję wiedeńską, czyli międzynarodową umowę określającą m.in. zasady obowiązkowego wyposażenia samochodów zagranicznych. Według przepisów, auto zarejestrowane w innym kraju musi być wyposażone zgodnie z wykazem rodzimego prawa. Co to oznacza? Chorwacka policja nie ma prawa ukarać Cię mandatem, jeśli nie masz wyposażenia wymaganego w Chorwacji! To bardzo ważne!

Zasady ruchu drogowego na terenie Chorwacji są bardzo podobne do naszych. To kolejna kwestia, która bardzo uspokoi kierowców. Nie zaskoczą Cię zakazy lub nakazy. Zgodnie z przepisami, wszystkie typy pojazdów na terenie zabudowanym mogą poruszać się z prędkością do 50 km/h, poza tym terenem osobowe auta mają ograniczenie do 90 km/h, a z przyczepą (lub powyżej 3,5 t) 80 km/h. 

Autostrada to miejsce, gdzie można zaszaleć. 130 k/h to ograniczenie dla kierowców samochodów osobowych, a pozostałe auta – 90 km/h.

Te informacje powinny być wystarczające na początek! Niech podróż, którą zaplanujesz, będzie bezpieczna i przyjemna, a co za tym idzie – niech dzięki niej powstaną niezapomniane wspomnienia, które będą cieszyć przez wiele, wiele lat. Sprawdź również nasz artykuł o drogach na wyspie Korcula – na co trzeba uważać?

Najlepsze hotele w Dalamcji

Poprzedni

Zwiedzanie Pałacu Rektorów (Knežev Dvor) w Dubrowniku

TOP 10 najpiękniejszych plaż Dalmacji

Następny

Dodaj komentarz