Wielka Fontanna Onufrego w Dubrowniku – miejsce spełnienia marzeń

, Tagi , , , , , , ,

Perła Adriatyku, bo tak właśnie okrzyknięty został Dubrownik, uznawany za najpiękniejsze miasto znajdujące się w Chorwacji. Jest otoczone morzem. Miasto przez wiele tysięcy lat odgrywało istotną rolę w europejskiej żegludze handlowej. Było tak głównie ze względu na jego położenie, a także na znajdujący się tam port. Dubrownik obfituje w atrakcje, które warto odwiedzić podczas swojego pobytu w Chorwacji. Mnogość zabytków, które warto zobaczyć w Chorwacji, czyni ją prawdziwą gratką dla turystów i miłośników fotografii. Są tam zapierające dech w piersiach miejsca jak np. słynna plaża Banje. Ułatwieniem dla zwiedzających Dubrownik jest to, że całe miasto można przejść na pieszo. Sprawia to, że nic nie umknie uwadze turystów.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Wielka Fontanna Onufrego – gdzie się znajduje?

Jednym z najbardziej popularnych miejsc na mapie Dubrownika jest budowla leżąca niedaleko Bramy Pile zaraz pod kościołem św. Zbawiciela (Crkva sv Spasa). Zwie się ją Wielką Fontanną Onufrego (Velika Onofrijeva česma) lub także Wielką Studnią Onufrego. Pokaźnych rozmiarów Wielka Fontanna Onufrego znajduje się w centralnym miejscu placu Luža, który ma swoje miejsce na ulicy Stradun.

Jej nazwa pochodzi nazwiska jej architekta (Onofrio della Cava). Zaprojektował ją w taki sposób, że całość ma kształt walca, a na górze znajduje się kopuła urozmaicona kamiennymi maskami. Maszkarony zdobiące kopułę w swoich ustach mają krany, z których wydobywa się woda. Wybudowano ją w latach 1438-1444 w XV wieku. Celem jej powstania było zaopatrzenie mieszkańców miasta w wodę zdatną do picia.

Zabytek przez dziesiątki lat cieszył się bogatymi zdobieniami, lecz trzęsienie ziemi mające miejsce w 1667 roku uszkodziło Wielką Fontannę. Ze wspomnianych zdobień ostały się tylko rzeźbione kamienne maszkarony. Sama budowla nie przypomina już fontanny, ponieważ jest to niewielka okrągła budowla z półokrągłą kopułą.

Mała Fontanna Onofria w Dubrowniku

Z racji faktu, iż najbliższe ujęcie pitnej wody znajdowało się daleko od Dubrownika, bo w odległości 12 kilometrów (w miejscowości Rijeca Dubrovačka) zaistniała konieczność zbudowania akweduktu, który za zadanie miałby doprowadzanie pitnej wodę do fontanny. Po przeciwnej stronie ulicy Placa wybudowano jej młodszą siostrę, zwaną Mała Fontanna Onofria.

Ciekawostką jest to, że w czasach średniowiecznych wyznawcy różnych religii zamieszkujący Dubrownik, nie mogli dzielić pomiędzy siebie jednej fontanny a tym samym korzystać z jednego ujęcia wody. Musieli pozyskiwać słodką wodę z innego, odrębnego miejsca. To właśnie stało się przyczynkiem do wybudowania Małej Fontanny. Studnie dzieli niewielka odległość jednak dzięki powstaniu Małej Studnia Onofrii chrześcijanie mogli pozyskiwać z niej wodę, a woda z Wielkiej Fontanny Onufrego eksploatowana była przez żydów zamieszkałych w Dubrowniku, co wyeliminowało powstające konflikty. 

Wielka Fontanna Onufrego w Dubrowniku – spełnianie marzeń turystów

 W dzisiejszych czasach fontanny (zarówno mała, jak i wielka) z powodu swojego umiejscowienia stanowią miejsca spotkań i występów artystów nie tylko ulicznych, lecz także przybywających z różnych zakątków Europy. Popołudniami i wieczorami miejsce tętni życiem. Za dnia Mała i Wielka Fontanna stają się miejscami odpoczynku dla zmęczonych zwiedzaniem turystów.

O Wielkiej Fontannie mówi się, że spełnia marzenia. To enigmatyczne wyrażenie wzięło się z miejskich legend. Głoszą, że każdy, kto przybędzie do Chorwacji i obchodząc fontannę zgodnie z ruchem wskazówek zegara napije się wody z jednego z szesnastu strumieni wody (wypływającej z ust kamiennych masek zwieńczających kopułę fontanny) ma gwarancję spełnienia jednego marzenia. Druga wersja legendy o Wielkiej Fontannie spełniającej marzenia głosi, że wystarczy obmyć ręce wodą tryskającą z każdego z kranów fontanny. 

Dubrownik jest miejscem, które kryje w sobie wiele tajemnic. Miejskie legendy, wiekowe zabytki, bogata historia, piękno przyrody i morskiego krajobrazu. A także możliwość spróbowania swojego szczęścia w miejscu spełnienia marzeń! To wszystko sprawia, że warto odwiedzić Chorwację i zostać w niej na dłużej. Zapoznaj się również z naszym wpisem o zwiedzaniu Bramy Pile w Dubrowniku, która znajduje się w miejskich murach.

Najlepsze hotele w Dubrowniku

Poprzedni

Velo Grablje – miasto lawendy na wyspie Hvar

Jak dostać się z Makarskiej na wyspę Brač?

Następny

Dodaj komentarz