Wczasy w Dalmacji – z biurem podróży czy na własną rękę?

Tagi , , , , , , , , , ,

Kiedy ktoś mówi o wakacjach all inclusive, zazwyczaj odruchowo pomyślimy o niebotycznych kwotach, wydanych na tego rodzaju wyjazd. Czy jednak zawsze skorzystanie z oferty biura podróży będzie tą droższą opcją? Zdanie się na biuro podróży nie tylko w kwestii transportu i zakwaterowania, ma wiele zalet, zwłaszcza dla osób, które nie lubią planowania, lub czują się nim zbyt obciążone na co dzień. Wakacje tego typu pozwalają poczuć się po prostu dobrze, przez pewien czas żyć nieco w oderwaniu od codziennych dylematów. Kojarzą się z błogością, komfortem, luksusem. Czy wczasy w Dalmacji na własną rękę faktycznie byłoby tańsze? Porównajmy kilka najważniejszych kwestii, takich jak ceny produktów żywnościowych, w restauracjach, ceny hoteli oraz lotów.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Wakacje all inclusive w Dalmacji

Można powiedzieć, że wszystko zależy od biura podróży, które wybierzemy oraz regionu. Dalmacja Południowa jest na ogół droższa od Dalmacji Północnej. Przykładowo, powszechnie znana Itaka zaoferuje nam wyjazd na południe tej krainy, mieszczący się w przedziale cenowym ok. 4500 – 3800 zł za osobę, oczywiście w opcji all inclusive. Są to wyjazdy na ogół tygodniowe, z uwzględnionym transportem liniami lotniczymi. Wyjazdy możliwe są z różnych polskich miast, dominują Warszawa oraz Wrocław.

Dalmacja Północna kosztować może natomiast o wiele mniej, bo 2400 – 1900 zł za osobę, także za 7 dni. Jeśli obierzemy za kierunek Północ, łatwiej upolować okazje last minute. W tych ofertach tkwi jednak pewien haczyk – enigmatyczne hasło „dojazd własny”, oznaczający po prostu tyle, że sami musimy zaplanować dojazd i powrót z miejsca wypoczynku. I oczywiście – za ten transport zapłacić. Po sprawdzeniu cen lotów oferty wyglądają już mniej optymistycznie.

Jeśli wybierzemy polskiego przewoźnika LOT, podróż w obie strony to ok. 1600 zł za osobę. Gwarantuje nam to komfort lotu bez przesiadki. Jeśli rozważymy dłuższą podróż, nieco tańszym wyborem będzie Lufthansa lub Austrian. Podróż tymi liniami kosztować nas będzie nieco powyżej 900 zł za dwie osoby, w obie strony. Okazuje się więc, że za wczasy all inclusive nie zapłacimy mniej, niż trzy tysiące złotych za osobę, niezależnie od regionu. A co gdybyśmy sami zaplanowali wyjazd?

Planowanie wczasów w Dalmacji – od czego zacząć?

Najlepiej od ustalenia naszych oczekiwań. Czy interesują nas wygodne hotele, luksusowe restauracje, bliskość plaż i pewnego rodzaju odcięcie od świata, podobne do tego, co oferują wakacje z biura podróży? Czy raczej wolimy rzucić się w wir życia bliżej tubylców i liczymy się z nocowaniem w może mniej widowiskowym, ale być może pełniejszym wrażeń miejscu? Bez podjęcia tego rodzaju decyzji, trudno oszacować, ile mogłyby nas kosztować wakacje.

Na potrzeby tego artykułu załóżmy, że lubimy komfort. Wybierzemy więc lot samolotem i hotel, który ma nie mniej, niż trzy gwiazdki. Chcemy także poznać lokalny koloryt, więc planujemy jeść „na mieście”, korzystając z uroków regionalnej kuchni, serwowanej w okolicznych restauracjach. Widokami ujął nas Split i to właśnie tam chcemy wypoczywać.

Transport, czyli ceny lotów do Dalmacji

Z krótkiej analizy, poczynionej na potrzeby zastanowienia się nad atrakcyjnością wycieczki all inclusive z biura podróży, wiemy już, że lot do Splitu i z powrotem kosztować będzie nas między 900 a 1600 zł za osobę. Podobnie jak w przypadku ofert z dojazdem na własną rękę, tutaj także powinniśmy wziąć pod uwagę, że nasz hotel zapewne nie znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie lotniska. Powinniśmy więc doliczyć do kwoty, jaką zapłacimy za transport, cenę taksówki lub lokalnego autobusu w opcji mniej komfortowej. Transfer taksówką pomiędzy lotniskiem Split a samym Splitem wyniesie nas około 40 euro. Jeśli zaryzykujemy dojazd autobusem, w zależności od tego, czy zdecydujemy się na prywatnego, turystycznego przewoźnika, czy transport bardziej lokalny, ceny będą się wahały od zaledwie 11 zł do niespełna 80 zł.

Ceny hoteli w Dalmacji

Ile kosztuje nocleg w Dalmacji, w Splicie? Nawet 10 tysięcy za tydzień! Oczywiście mówimy tu o obiektach naprawdę luksusowych, nierzadko umiejscowionych w budynkach, którym bliżej do przepięknych pałaców, niż hoteli. Jeśli zdecydujemy się na tańszy hotel pięciogwiazdkowy, nadal jednak bardzo pozytywnie oceniany przez wczasowiczów, możemy zapłacić średnio 784 zł za noc. Tygodniowy pobyt kosztowałby 5489 zł. Przyjemnym bonusem byłoby bezpłatne śniadanie. Miejsca posiadające mniej gwiazdek to ceny rzędu 500-600 zł za noc, czyli około 3700 zł za siedem dni. Tutaj także otrzymamy darmowe śniadanie.

Najtańsze hotele z tych cieszących się dobrymi opiniami, kosztowałyby nas około 1000 zł za tydzień pobytu. Ich atrakcyjność jest różna – jedne nie będą zbytnio różniły się od trzygwiazdkowych hoteli, w innych napotkamy wyraźnie starsze meble i bardziej domowy klimat.

Hotele w Dalmacji – jak znaleźć najlepszy?

W poszukiwaniach spełniającego nasze oczekiwania noclegu pomogą nam powszechnie dostępne, znane wyszukiwarki, takie jak Booking czy Trivago. Strony te mają własną politykę zabezpieczeń, chroniących nas przed nieuczciwymi ogłoszeniami. Oczywiście, nadal należy mieć się na baczności, i, przede wszystkim, czytać uważnie, co oferuje nam dany hotel i czy poza główną ceną, nie odnajdziemy w ofercie jakichś ukrytych opłat, które niekoniecznie by nam odpowiadały.

Inną opcją szukania noclegów jest przejrzenie interesującej nas okolicy za pomocą Google Maps. Jest to sposób o tyle wartościowy, że umożliwia nam poznanie faktycznego umiejscowienia obiektu, wraz z podejrzeniem okolicy hotelu na street view. Minusem jest natomiast brak zabezpieczeń przed nieuczciwymi ofertami. Jest to więc opcja dla bardziej doświadczonych turystów lub takich, którzy nie boją się zaryzykować w imię przygody.

Jak znaleźć hotel przez Google Maps? Wystarczy, że po odnalezieniu regionu – w naszym wypadku będzie to Split – wybierzesz opcję wyszukiwania w pobliżu, a następnie wpiszesz „hotel”. Otrzymasz wyniki w postaci etykiet z cenami noclegów w poszczególnych miejscach. Możesz też zawęzić wyniki do kwoty, jaką chcesz przeznaczyć na hotel. O ile większość wyszukanych w ten sposób ofert będzie odpowiadała ogłoszeniom z dużych serwisów noclegowych, o tyle przy odrobinie cierpliwości, można natrafić na miejsca w nich nieujęte, bardziej lokalne, o zupełnie innym kolorycie.

Noclegi w Dalmacji – kwatery prywatne

Załóżmy, że chcemy jednak przetestować inne opcje, niż hotel. Jakie mamy możliwości? Przede wszystkim, kwatery prywatne. W Internecie odnajdziemy niezliczone oferty krótkotrwałego najmu pokojów i całych domków, o różnym standardzie i cenie. Choć może brzmieć to mniej bezpiecznie, niż renomowana marka hotelarska, daje możliwość bliższego kontaktu z miejscowymi, a często także bardziej kameralną okolicę. Prawdopodobnie nie będziemy musieli przejmować się porami śniadań, lunchu i kolacji – wiele lokali oferuje kuchnie na użytek gości. Dla osób spragnionych wrażeń i bliższego kontaktu z naturą, interesującym rozwiązaniem może być zatrzymanie się na campingu. W samym mieście znajdziemy trzy, wszystkie o międzynarodowym standardzie.

Gdzie zjeść w Dalmacji?

Rozważaliśmy wcześniej jedzenie posiłków w restauracjach. Split, podobnie jak wiele innych miast, oferuje nam niemal nieograniczone możliwości rozsmakowywania się w kuchni regionalnej oraz międzynarodowej. Znajdziemy tu zarówno ekskluzywne restauracje, jak i kameralne bary. Zanim przejdziemy do konkretnych kwot, ważne, żebyśmy zdawali sobie sprawę z waluty, jaka obowiązuje w Dalmacji. Jeśli korzystamy z porównywarek cen, a te pokazują nam kwoty w kunach, musimy wiedzieć, że są to dane nieaktualne. Obecnie w Chorwacji, a więc i w Splicie, zapłacimy w euro.

Najtańsze restauracje, to, według aktualnych danych, ceny poniżej 10 euro za posiłek, co w przeliczeniu daje nam kwoty oscylujące wokół 40-50 zł. Musimy się jednak liczyć z niższym standardem lokalu (co, oczywiście, nie musi wcale przekładać się na smak potraw). Jeśli chcemy postawić na restaurację średniej klasy, za kolację dla dwóch osób zapłacimy w przeliczeniu już ok. 200 zł.

Zwiedzanie Dalmacji – atrakcje i zabytki

Jeśli jesteśmy bardziej aktywnymi turystami, oprócz transportu, noclegów i jedzenia, powinniśmy uwzględnić także zwiedzanie ciekawych miejsc. To co prawda dodatkowe koszty i więcej planowania, ale wrażenia z takiego wypadu mogą być niezapomniane. Do najbardziej znanych atrakcji dowiozą nas taksówki i turystyczne busy. W przeciwieństwie do wczasów wykupionych w biurze podróży, w przypadku samodzielnie planowanego wyjazdu, mamy nieograniczone możliwości. To od nas zależy, czy zechcemy cały dzień poświęcić na zwiedzanie, czy urządzić sobie jedynie krótki wypad w jedno miejsce.

Przy tak wielkiej różnorodności, nie sposób podać wiarygodnych kwot. Pomocne w planowaniu konkretnej wycieczki mogą okazać się wyszukiwarki takie jak Transfer Croatia, zbierające w jednym miejscu oferty różnych przewoźników. Wystarczy, że wybierzemy miejsce, z którego chcemy wyruszyć oraz punkt docelowy. Zaletą takiego sposobu szukania transportu jest to, że możemy zobaczyć mapę obrazującą naszą trasę podróży i sprawdzić, jakie atrakcje turystyczne znajdują się po drodze. Być może w pobliżu roi się od niesamowitych miejsc, o których istnieniu dotąd nie mieliśmy pojęcia?

Wczasy w Dalmacji: all inclusive, czy planowane samodzielnie?

Przeanalizowaliśmy już najważniejsze wakacyjne wydatki. Wróćmy więc do zasadniczego pytania. Jeśli weźmiemy pod uwagę wyłącznie aspekt ceny, korzystniejszy może okazać się wyjazd all inclusive. Wynika to z tego, że biura podróży nierzadko mają specjalne zniżki w wyniku podpisanych z właścicielami hoteli umów. Warto z tego skorzystać, jeśli lubimy poczucie bezpieczeństwa i brak niespodzianek, gdy chodzi o finanse.
Jeśli jednak jesteśmy gotowi na pewną elastyczność, wakacje planowane samodzielnie nie muszą być opcją droższą. Dzieje się tak tylko wówczas, gdy stawiamy na luksus i miejsca oblegane przez turystów. Jeżeli zależy nam, by nasz wyjazd nie różnił się od takiego oferowanego przez biuro podróży, zapłacimy więcej.

Jeśli jednak nie zależy nam na drogich restauracjach i pięciogwiazdkowych hotelach, a do atrakcji turystycznych zdecydujemy się dotrzeć lokalnym transportem, zamiast tym dedykowanym zagranicznym turystom, nagle okaże się, że jesteśmy w stanie zaplanować wczasy taniej. Tak naprawdę, wszystko zależy od naszych oczekiwań, decyzji i, w pewnym zakresie, od wprawy. Im więcej wyjazdów planujemy samodzielnie, tym większego nabieramy drygu do wyszukiwania tych najciekawszych miejsc i najbardziej opłacalnych ofert. Zdobyte doświadczenie pozostanie z nami już na zawsze, niezależnie od tego, czy ponownie zdecydujemy się udać do słonecznej Dalmacji, czy w zupełnie inną część świata.

Sprawdź także nasz artykuł na temat wakacji na jachcie – najpiękniejsze mariny w Dalmacji!

Najlepsze hotele w Dalmacji

Poprzedni

Wycieczka z Dubrownika na półwysep Pelješac i wyspę Korčula

Czy Dalmacja jest droga?

Następny

Dodaj komentarz