Na błękitnych wodach Adriatyku znajduje się Mljet. Wyspa utkana ze starożytnych legend i mitów, która nieodmiennie skrada serca tych, którzy na nią zawitają. Wyspa jest niewielka (długa na 37 kilometrów i szeroka na 3 kilometry) i zamieszkuje ją niewiele ponad tysiąc osób. Niemal trzy czwarte jej terenu porastają lasy, co czyni ją najbardziej zieloną wyspą Chorwacji. Na jej zachodniej części znajduje się utworzony w 1960 roku Park Narodowy Mljet, który zajmuje niemal trzecią część powierzchni wyspy. Słynie on przede wszystkim ze wspaniałego i unikalnego systemu dwóch jezior Wielkiego i Małego. Tworzą one fenomen na skalę światową i aż do początku czasów nowożytnych były jeziorami słodkowodnymi. Zobacz też nasz tekst o zwiedzaniu Jeziora Wielkiego i Małego na wyspie Mljet!
Skorzystaj z Booking.com gdzie znajdziesz najlepsze hotele i apartamenty
Potrzebujesz samochodu podczas wakacji, zarezerwuj z Booking.com lub przez discovercars.com
Wyszukaj najlepsze Kempingi z Suncamp.pl
Promy zarezerwujesz z DirectFerries.com
Najlepsze oferty na bilety lotnicze znajdziesz tutaj
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!
Historia Jaskinii Odyseusza na wyspie Mljet
Bogata historia wyspy sięga aż do czasów antycznych i, jak głosi legenda, to właśnie ją przedstawił Homer w swoim eposie „Odyseja”. Grecki pieśniarz opiewał w swoim dziele wyspę pod nazwą Ogygia, co po grecku oznacza zdrowie.Wielu badaczy opowiada się za tezą, że chodzi o współczesny Mljet. Wyspa kryje w sobie wiele urokliwych zakątków i zapierających dech w piersi miejsc. Jednym z wartych odwiedzenia punktów jest legendarna jaskinia Odyseusza.
To właśnie w tej jaskini, jak głosi słynny epos, nimfa Kalipso miała więzić mitycznego króla Itaki po tym, jak schronił się między skałami po katastrofie statku, którym płynął. Jak mówi Homer, podczas podróży Odyseusza rozpętał się wielki sztorm, który skierował okręt na ostre skały. Katastrofa pochłonęła życia całej załogi, ocalał tylko on. Ostatkiem sił dopłynął do położonej nieopodal wraku jaskini, a tam odnalazła go Kalipso, która roztoczyła nad nim czułą opiekę. Nie była to pomoc bezinteresowna, gdyż piękna nimfa zauroczyła się młodym królem i pragnęła, by został jej mężem.
Aby skusić go do pozostania z nią na wieki, w zamian obiecywała mu nieśmiertelność. Ten jednak pragnął wrócić do swej żony Penelope i syna Telemacha. Pogrążony w tęsknocie, spędził na wyspie aż siedem lat i dopiero wówczas, za sprawą Zeusa, który rozkazał nimfie uwolnienie mężczyzny, udało mu się powrócić do domu. Kalipso nakazała zbudowanie dla Odyseusza drewnianej tratwy i załadowania na nią wystarczającej ilości wina oraz pożywienia. Wszystko po to, by mógł odbyć wędrówkę do swojej rodzinnej Itaki i zjednoczyć się z rodziną. Piękna nimfa cierpiała jednak po stracie ukochanego tak bardzo, że ze smutku pękło jej serce i zmarła z tęsknoty za nim.
Zwiedzanie Jaskini Odyseusza na wyspie Mljet
Jaskinia Odyseusza to miejsce zapierające dech w piersiach i jedyne w swoim rodzaju. Swego czasu jej sklepienie zapadło się, nadając jej unikalny wygląd i sprawiając, że przypomina obecnie studnię czy jamę. Dzięki temu można ją także podziwiać nie tylko od środka, ale również z lądu. Jak rozpocząć zwiedzanie jaskini? Znajduje się ona w centralnej części wyspy i łatwo można tam dotrzeć z Babino Pole, czyli największej okolicznej miejscowości.
Z miasteczka możemy udać się spacerem przez urokliwą winnicę oraz gaj oliwny. Po około półgodzinnym spacerze krętą ścieżką podążającą w stronę błękitnej wody dotrzemy na miejsce. Inna trasa jest propozycją nieco ekstremalną i wymaga pewnej sprawności fizycznej. Stanowi bowiem około piętnastominutową wędrówkę w dół po stromym klifie. Najlepiej jednak dotrzeć do jaskini tak, jak zrobił to sam Odyseusz. Oczywiście od strony morza! Można podpłynąć w jej okolicę małym statkiem lub po prostu wpływając do środka o własnych siłach.
Wapienna jaskinia Odyseusza na wyspie Mljet to jaskinia krasowa. Jej sklepienie jest bardzo niskie, więc zaleca się zwiedzanie tylko przy ładnej pogodzie. W letnie miesiące jaskinia prezentuje się najpiękniej około południa, kiedy położone wysoko słońce mieni się w wodzie rozlicznymi odcieniami niebieskiego. Ogromne wrażenie wywierają nie tylko imponujące, ostre skały, ale i bogactwo flory i fauny. W jaskini możemy podziwiać wiele gatunków ryb, alg oraz koralowców. Inną ciekawostkę dotyczącą tego niezwykłego miejsca stanowi fakt, że przez wiele lat stanowiło ono także naturalne siedlisko rzadkiego drapieżnego ssaka z rodziny fokowatych, mniszki śródziemnomorskiej.