Tučepi to niewielka, turystyczna miejscowość w sercu słonecznej Dalmacji, znana z jednej z najdłuższych plaż na chorwackiej Riwierze Makarskiej. Jakie atrakcje oferuje miasteczko poza pięknym wybrzeżem?
Skorzystaj z Booking.com gdzie znajdziesz najlepsze hotele i apartamenty
Potrzebujesz samochodu podczas wakacji, zarezerwuj z Booking.com lub przez discovercars.com
Wyszukaj najlepsze Kempingi z Suncamp.pl
Promy zarezerwujesz z DirectFerries.com
Najlepsze oferty na bilety lotnicze znajdziesz tutaj
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!
Tučepi – wakacje w sercu Dalmacji
Tučepi jest niewielką, nadmorską miejscowością, zamieszkiwaną obecnie przez niespełna 2 tysiące mieszkańców, których głównym źródłem utrzymania jest branża turystyczna. Turystyka istnieje tu od lat 60. ubiegłego wieku i z roku na rok rozwija się coraz bardziej. Początkowo na wybrzeżu stało jedynie kilka letnich rezydencji, parę osad rybackich i jeden hotel. W 1962 roku wybrzeże nawiedziło trzęsienie ziemi, przynosząc spore zniszczenia. Jednak miasteczko zaczęło się powoli odradzać, a ponieważ jego mieszkańcy nie mieli zbyt wielkich możliwości pracy poza rybołówstwem, zaczęli inwestować właśnie w turystykę.
Bardzo szybko powstawały kolejne hotele i pensjonaty, obecnie jest ich już kilkanaście. Rozwinęła się też branża gastronomiczna. Mimo wszystko Tučepi to wciąż kameralny kurort, szczególnie polecany na rodzinne wakacje oraz jako cel wakacyjnych podróży dla osób ceniących ciszę i spokój.
Położenie Tučepi
Miasteczko jest położone na słonecznym, chorwackim wybrzeżu Adriatyku, w samym centrum turystycznej Riwiery Makarskiej. Dodatkowo u podnóża malowniczego pasma górskiego Biokovo (fragmentu Gór Dynarskich) i szczytu o nazwie Sveti Jure. Jest to najwyższy szczyt na terenie Dalmacji wznoszący się na wysokość 1762 metrów n.p.m. Najbliższą większą miejscowością w sąsiedztwie Tučepi jest miasto Makarska, jedno z najpopularniejszych kurortów w tej części Chorwacji, a nieco dalej leży Split. Pierwsze wzmianki o Tučepi pochodzą z początku XV wieku, jednak jest to miejsce z dużo dłuższą historią, sięgającą czasów rzymskich.
Kiedy najlepiej wybrać się na wakacje w Tučepi?
Oczywiście latem. Letnie miesiące potrafią tutaj być naprawdę gorące, w szczycie sezonu temperatury nie spadają poniżej 25 stopni, a czasami potrafią przekroczyć nawet 30 stopni. To otoczenie gór i morza oraz przyjemny, łagodny śródziemnomorski klimat sprawiają, że upały nie są tak odczuwalne. Dodatkowo kąpiąc się w wodach ciepłego i przejrzystego Morza Adriatyckiego, można podziwiać górskie widoki i majaczące w oddali wyspy, a rosnące wokół lasy piniowe zapewniają przyjemny cień na plażach. Woda w morzu w lecie jest wyjątkowo ciepła, z temperaturą powyżej 20 stopni.
Zwiedzanie: największe atrakcje miasta Tučepi
W Tucepi nie ma typowej, miejskiej starówki, a jego centrum rozciąga się wzdłuż wybrzeża, w pobliżu zatoki zamkniętej falochronem, z przystanią i portem. Znajduje się tu większość lokali rozrywkowych i restauracji oraz zadbany deptak, przy którym regularnie swoje koncerty dają uliczni muzycy. Po zachodzie słońca, gdy plaże pustoszeją, to właśnie tutaj toczy się życie, a w pobliżu nadmorskiej promenady odbywają się często wydarzenia kulturalno-rozrywkowe. Nieopodal rozrywkowej części jest kilka historycznych budowli, wśród nich między innymi zabytkowy, romański kościół Świętego Jerzego zbudowany w XIII wieku na fundamentach jednej z rzymskich willi – najstarszy budynek sakralny na Riwerze Makarskiej. Dodatkowo kawałek dalej jest także barokowy kościół Świętego Jana, nieco młodszy, bo pochodzący z XVII wieku.
Tučepi z jednej strony graniczy z morzem, a z pozostałych jest otoczone górami. Jego nazwa jest tłumaczona jako „wioska przy źródle”, prawdopodobnie właśnie dlatego dawniej tak chętnie osiedlali się tu Rzymianie, co nie trudno dostrzec w starych zabudowaniach. Na obrzeżach miasta można z kolei zobaczyć pamiątkę z czasów najazdów tureckich w XVIII wieku w postaci pozostałości murów i trzech wież obronnych – Sarića, Buselića i Lalića. Ich ruiny wznoszą się w pobliskim Gornji Tučepi. Tam też znajduje się kilka winnic, w których można skosztować regionalnych win.
Przyroda wokół Tučepi
Tučepi leży na terenie Parku Przyrody Biokovo, a przy wjeździe do miasteczka można dostrzec interesujący punkt widokowy Skywalk Biokovo, nazywany też „niebiańską promenadą”. To półokrągły taras o średnicy 8,5 metra z oszkloną podłogą, który wystaje poza krawędź klifu na około 11 metrów, dając wspaniały widok na morze i całe wybrzeże. Podobną perspektywę i jeszcze więcej wrażeń zapewnia pobliska kolejka linowa ZIP LINE Tučepi, której trasa biegnie pośród lasów, nad górskim kanionem. Tyrolka jest podzielona na 6 oddzielnych fragmentów, po ok. 1000 metrów każdy i jest odpowiednia dla każdej grupy wiekowej.
Życie nocne Tučepi
Tučepi nie jest tak oblegane przez turystów, jak większe resorty na wybrzeżu, jest dość spokojnym miastem, ale może być świetnym miejscem wypadowym do pozostałych miejscowości Riwiery Makarskiej. Życie nocne kończy się tu na kilku beach barach, w poszukiwaniu wieczornych atrakcji warto odwiedzić sąsiednią Makarską oddaloną o zaledwie 5 kilometrów. Dla urozmaicenia pobytu można się również wybrać na całodniową wycieczkę na jedną z pobliskich wysp np. Hvar ze słynnymi polami lawendy lub Brač znaną z pięknej, piaszczystej plaży.
Statki cumujące w porcie Tučepi każdego dnia zapraszają chętnych na rejs nazywany „Fish Picnic”, czyli całodniową wyprawę w morze połączoną z degustacją ryb i lokalnych trunków. Wzdłuż plaży jest również wiele miejsc umożliwiających uprawianie sportów wodnych, między innymi wypożyczalnie skuterów wodnych, czy motorówek, a nawet kursy nurkowania. Dla wielbicieli aktywności istnieją także przyjemne ścieżki rowerowe i trasy spacerowe np. przez pobliski park leśny Osejava rozciągający się wzdłuż wybrzeża między Tučepi a Makarską, ze wspaniałymi widokami na morze.
Wydarzenia kulturalne w Tučepi
Dodatkową atrakcją mogą być tutejsze wydarzenia kulturalne. Tuż po wystartowaniu sezonu wakacyjnego, 13 czerwca, obchodzony jest dzień miasta i święto jego patrona, a nieco później odbywają się spotkania dalmatyńskich klap. W języku chorwackim to nazwa określająca zespół wykonujący muzykę „a capella”, czyli bez udziału jakiegokolwiek akompaniamentu instrumentów muzycznych. Prawdopodobnie nie do usłyszenia w żadnym innym miejscu na świecie. Festiwal dalmatyńskich klap odbywa się każdego roku kilkadziesiąt kilometrów dalej, w nadmorskim mieście Omiš i trwa przez cały lipiec.
Plażowanie: najpiękniejsze plaże w Tučepi
Większość plaż w Tučepi to miejsca wysypane drobnym żwirkiem lub kamieniami i przyjemnie zacienione drzewami. Największą zaletą jest jednak płytka i krystalicznie czysta woda oraz widok na górskie szczyty lub sąsiadujące z miastem wyspy. Najbardziej popularnym miejscem do plażowania jest długa, kilkukilometrowa plaża Dracevac położona w malowniczej zatoce na granicy z sąsiednią miejscowością Podgora. Miejsce znajduje się wzdłuż promenady, w otoczeniu sosnowych drzew, jest też niewielki fragment odwiedzany dla naturystów.
Kilka kilometrów dalej idąc w głąb Tučepi, można znaleźć plażę o podobnej nazwie Dracevice, bardziej obleganą, ale równie piękną. Na północnych obrzeżach miejscowości, nieopodal Makarskiej, są dwie kolejne – szeroka Plaža Slatina leżąca na skraju lasu, a zaraz obok zaciszna Plaža Kraljev gaj ukryta w zatoce między lasem a wapiennymi skałami. W środkowej części wybrzeża znajduje się niewielka Plaža Kamena, a zaraz obok niej się kamienista plaża Lučica, obie z niesamowitym widokiem na góry.
Gdzie smacznie zjeść? Najlepsze restauracje w Tučepi
Jedną z niezaprzeczalnych atrakcji chorwackiego wybrzeża jest możliwość zapoznania się ze smakami lokalnej kuchni. Poza znakomitym winem Chorwacja słynie z doskonałych mięs, świeżych ryb i owoców morza, które tutaj są serwowane w każdej, nawet najmniejszej knajpce. Dlatego właśnie większość restauracji mieści się przy nadmorskiej promenadzie, zaraz obok plaży. Które z nich warto odwiedzić?
- Bistro Rosos – restauracja z doskonałymi owocami morza i smacznymi daniami kuchni chorwackiej oraz dobrym, lokalnym winem (adres: Kraj 74, Tučepi);
- Restoran Mala Barka – restauracja z dużym ogródkiem i najpopularniejszymi daniami kuchni śródziemnomorskiej w menu (adres: Kamena 4, Tučepi);
- Restoran Gusari – klimatyczna restauracja z dużym tarasem otoczonym zielenią, serwująca wszystkie popularne dania i trunki chorwackie (adres: Dračevice 38, Tučepi);
- Gajeta – duża restauracja obok przystani, specjalizująca się w daniach na bazie ryb i owoców morza (adres: Kraj 40, Tučepi);
- Bistro La Strada – lokal z bogatym menu z potrawami kuchni międzynarodowej (adres: Kraj 43, Tučepi);
- Bistro Olea – przytulna knajpka we włoskim stylu, w której można zjeść pizzę oraz dania kuchni śródziemnomorskiej (adres: Kraj 118-123, Tučepi);
- Konoba Postup – niewielka karczma z ogródkiem piwnym i bogatym menu ze wszystkimi popularnymi, chorwackimi specjałami (adres: Kraj 56, Tučepi);
- Restoran Dupin – nadmorska knajpa z zimnym piwem i śródziemnomorskim, smacznym menu (adres: Donji ratac 7, Tučepi);
- Tucepi Deptak Tomaris – niewielki lokal typu fast-food z pizzą, daniami z grilla, deserami i koktajlami (adres: Donji ratac 8b,Tučepi);
- Ranč – karczma z ogromnym, zielonym ogródkiem specjalizująca się w potrawach mięsnych i daniach z rusztu (adres: Kamena 62, Tučepi).
Gdzie się zatrzymać? TOP5 hoteli w Tučepi
Tučepi jest od lat popularnym celem wakacyjnych podróży, a baza noclegowa jest tu bardzo bogata. Dlatego właśnie można wybierać spośród kilkuset obiektów – poniżej te najczęściej polecane przez odwiedzających.
Hotel Tamaris
Czterogwiazdkowy hotel apartamentowy tuż przy plaży, z odkrytym basenem, tarasem i widokiem na morze oraz przestronnymi apartamentami, barem restauracja i centrum SPA. Jedna noc w dwuosobowym apartamencie kosztuje tu od 360 do nawet 1100 złotych, cena różni się w zależności od rodzaju noclegu i terminu pobytu (adres: Slatina 2, Tučepi);
Aparthotel Flora
Niewielki, czterogwiazdkowy hotel w pobliżu plaży, z wygodnymi pokojami, odkrytym basenem, tarasem oraz barem. Dodatkowo na miejscu znajduje się wypożyczalnia samochodów. Koszt jednodniowego pobytu w dwuosobowym pokoju to od 400 do ok. 800 złotych, w zależności od sezonu (adres: Dračevice 31A,Tučepi);
Hotel Villa Marija
Czterogwiazdkowy hotel położony w zielonej, zacisznej okolicy kilkadziesiąt metrów od plaży. Oferuje wygodne pokoje z balkonami i widokiem na ogród lub morze. Na miejscu jest też kryty basen, centrum fitness, bufet i bar. Za jedną noc w pokoju dwuosobowym trzeba zapłacić od 370 do 750 złotych, w zależności od terminu i rodzaju noclegu (adres: Donji ratac 24, Tučepi);
Bluesun Hotel Alga
Duży, czterogwiazdkowy kompleks hotelowy z nowoczesnymi apartamentami, barem, restauracją i centrum SPA oraz dwoma zewnętrznymi basenami i widokiem na morze. Jedna noc w dwuosobowym pokoju to koszt od 240 do ok. 800 złotych, najtaniej jest poza sezonem (adres: Dračevice 35, Tučepi);
TUI BLUE Jadran
Pięciogwiazdkowy, luksusowy hotel na wybrzeżu. Na miejscu poza komfortowymi apartamentami dostępne są trzy odkryte baseny w tym jeden z panoramicznym widokiem na morze, bar, restauracje i strefa SPA. Cena jednodniowego pobytu dla dwóch osób to od 400 do 1400 złotych, w zależności od terminu pobytu i pokoju (adres: Slatina 1, Tučepi).
Tańszą alternatywą dla hoteli mogą być pensjonaty lub prywatne kwatery – pokoje i apartamenty oferuje w swoich domach większość mieszkańców Tučepi. Właśnie dlatego bez problemu można tutaj znaleźć miejsce noclegowe nawet bez wcześniejszej rezerwacji. W poszukiwaniach bardzo pomagają tabliczki umieszczane na budynkach, warto też odwiedzić punkt informacji turystycznej posiadający bazę dostępnych apartamentów.
Dojazd: jak się dostać do Tučepi?
Najwygodniejszym sposobem na dotarcie do Chorwacji jest oczywiście przelot samolotem. Najbliższe lotnisko znajduje się w Splicie, do Tučepi jest stamtąd ok. 80 kilometrów, ale na lotnisku bez problemu można wypożyczyć samochód. Dłuższa opcja to podróż z Polski drogą lądową. Wybierając się w taką trasę własnym samochodem, najlepiej wybrać drogę przez Ostrawę, Brno, Wiedeń, Graz i dalej przez Słowenię do Chorwacji, a tam drogą nr 8 nazywaną potocznie Jadranką, a oficjalnie magistralą Adriatycką – najdłuższą w Chorwacji i biegnącą przez niezwykle malownicze tereny, tuż przy brzegu morza. Na sam koniec z autostrady należy zjechać zjazdem nr 29 w kierunku Zagvozd, który przez tunel prowadzi wprost na wybrzeże.