Wakacje w Slano – co zobaczyć, atrakcje, hotele, noclegi, plaże

Tagi , , ,

Slano to niewielka turystyczna miejscowość w Chorwacji położona u wybrzeża Morza Adriatyckiego nad zatoką o tej samej nazwie. To południowa część Chorwacji, Dalmacja. Niedaleko znajduje się znane turystom miasto Dubrownik. Slano jest z nim świetnie skomunikowane Właśnie dlatego jest doskonałym punktem wypadowym do zwiedzania południa Chorwacji. Mieszkańcy miasta żyją z turystyki, rybołówstwa i rolnictwa. Dodatkowo uprawia się tu głównie oliwki, winorośl i tytoń. Lotnisko w Dubrowniku oddalone jest od Slano o niecałe 40 km.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Historia i zabytki

Ta mała miejscowość zamieszkiwana była w czasach prehistorycznych. Świadczą o tym znaleziska archeologiczne. Można tutaj spotkać ruiny tumulusów (kurhanów) oraz pozostałości fortyfikacji. Na wzgórzach wokół Slano znajdują się zabytki greckie i rzymskie, m.in. rzymskie castrum, czyli pozostałości starożytnego rzymskiego obozu warownego. Można je odnaleźć na wzgórzu Gradina. Oczywiście obie kultury starożytne odcisnęły piętno na historii tych ziem i miały wpływ na ich rozwój. W przeszłości Slano było siedzibą Rektora oraz częścią Republiki Raguzy (Raguza to pierwotna nazwa Dubrownika).

Co warto zwiedzić w Slano?

Z pewnością Pałac Rektora znajdujący się w północno-wschodniej części osady. Oprócz domu Rektora mieścił się tam ośrodek administracyjny obszaru Dubrovacko Primorje. W pobliżu pałacu swoje domy wybudowali też przedstawiciele najbogatszych i najpotężniejszych rodów. Tam też znajdowały się letnie domy bogatych szlachciców. Niektóre z tych budowli przetrwały do dziś.

Inna interesująca budowla w Slano to Klasztor Franciszkanów św. Hieronima. Znajduje się w miejscu, skąd rozpościera się widok na całą zatokę. Klasztor został zbudowany na życzenie arystokratycznej rodziny Lizac, a kościół pochodzący z pierwszej połowy XV wieku, na życzenie rodziny Gradic. Świadczy o tym kamienna tablica, umieszczona na fasadzie kościoła. W trakcie prowadzenia wykopalisk archeologicznych w pobliżu kościoła na początku XX wieku, w ogrodzie zwanym „U dardinu” odkryto cztery sarkofagi z okresu wczesnego chrześcijaństwa oraz dwa groby. Są one wyeksponowane przed kościołem dla zwiedzających.

Wart obejrzenia jest Kościół św. Błażeja. Ten jednonawowy budynek ma absydę w kształcie prostokąta. Wnętrze nawy wykończono szklanym sklepieniem. Główna fasada zwieńczona jest portalem ozdobionym palmetami (element dekoracyjny). Na nadprożu portalu można zauważyć napis po łacinie oraz datę 1758.

Nie można zapomnieć też o dworze rodziny Ohmucevic. Rodziną ta była najstarszą, najbardziej wpływową i najbogatszą na tym terenie. Podobno zamieszkali w Slano około 1300 roku.

Atrakcje turystyczne w Slano i okolicy

Slano jest pięknie położone. Łagodne zbocza gór na horyzoncie, morze o barwie błękitu i turkusu, ciepła woda, dogodne zejścia na plażę – prawdziwy raj na ziemi! Bogata historia, interesujące zabytki w połączeniu ze śródziemnomorską przyrodą i wybrzeżem Adriatyku. Wszystko to sprawia, że Slano jest idealnym miejscem na wypoczynek w Chorwacji. To również wymarzone miejsce dla wszystkich, którzy lubią aktywny wypoczynek. Turysta odnajdzie tu interesujące trasy rowerowe i szlaki piesze. Można uprawiać sporty wodne: jeździć na nartach wodnych, żeglować, nurkować czy uprawiać wędkarstwo. Slano jest osadą rybacką, znajdują się tutaj dwa porty: Banja Cove i Cape Gornji. Można więc wybrać się tu na wakacje własnym jachtem.

Noclegi i gastronomia w Slano

W miejscowości znajduje się pięciogwiazdkowy hotel Admiral Grand Hotel z dwoma basenami: wewnętrznym i zewnętrznym. Miejsce to słynie również ze świetnej kuchni. W hotelu znajduje się pizzeria, tawerna, cukiernia, bar na plaży oraz bar, gdzie wieczorem można zrelaksować się przy drinku. Hotel dysponuje prywatną, piaszczysto – żwirową plażą. Tuż przy hotelu znajduje się przystanek autobusowy, skąd można dojechać do Dubrownika.

Inną opcją noclegową jet czterogwiazdkowy hotel Osmine, również posiadający dostęp do prywatnej plaży, basen, kort tenisowy.

W Slano można znaleźć nocleg również w licznych prywatnych obiektach noclegowych, m.in. Villa Riva (w centrum miejscowości), Vila Luka, Apartments Barbara i innych. W miejscowości sporo jest barów, klimatycznych restauracyjek. Dobrze zjeść można w okolicach nadmorskiej Rivy, gdzie życie zaczyna się wczesnym wieczorem. Są tam restauracje, które serwują tradycyjne dania kuchni dalmackiej, a także liczne bary i pizzerie. Koniecznie trzeba spróbować lokalnych oliwek i wina!

Plaże w Slano

Najbardziej znane plaże to:

  • Plaża Koceljevici – plaża czysta, wygodne zejście do morza, prysznic
  • Plaża Karmelska – czysta plaża ulubiona przez wielu turystów
  • Plaża Grguici – plaża czysta, kameralna

Parkowanie w Slano

To niewielka miejscowość, więc zaparkowanie nie stanowi problemu. Hotele i obiekty noclegowe posiadają własne, bezpłatne parkingi. W Dubrowniku natomiast są strefy płatnego parkowania, a w samym centrum trudno znaleźć wolne miejsce. Lepiej wybrać się tam autobusem.

Zwiedzanie okolic Slano

Amatorom zwiedzania nie zabraknie w tej części Chorwacji interesujących miejsc, które koniecznie trzeba zobaczyć. Przede wszystkim należy pojechać do Dubrownika, oddalonego zaledwie o 35 km. Można tam dojechać kursowym autobusem.

Dubrownik

Dubrownik to jedno z najpiękniejszych miast w Chorwacji, nazywane jest perłą Adriatyku. Miasto zawdzięcza swą nazwę dębowym lasom, które porastały wzgórze Srd górujące nad miastem. Z jego szczytu roztacza się najpiękniejszy widok na Dubrownik. Na szczycie wzgórza znajduje się fort Imperial, zbudowany przez Francuzów w 1810 roku na cześć cesarza Napoleona I. Schodząc ze wzgórza do miasta, na otwartej przestrzeni także widzimy przepiękną panoramę okolicy, a po drodze mijamy stacje drogi krzyżowej.

Stari Grad

Stari Grad, czyli Stare Miasto to miejsce, którego nie można pominąć, będąc w Dubrowniku. Jest ono wpisane na listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego UNESCO. Wygląda ono jak przeniesione ze średniowiecza. To tutaj nagrywane były sceny „Gry o tron”. Warto zagubić się w plątaninie małych uliczek, pospacerować i pooddychać atmosferą tego miejsca. Tutaj też znajdują się najważniejsze zabytki miasta.

Trzeba obejrzeć Bramę Pile, która jest najstarszą bramą prowadzącą do miasta. Właściwie bramy są dwie: wewnętrzna i zewnętrzna. Przez bramę wewnętrzną wchodzi się na kamienny most. Dawniej znajdował się nad fosą, dziś są tam ogrody. Dochodzi się do bramy zewnętrznej. Nad nią znajduje się posąg patrona Dubrownika, św. Błażeja.

Niedaleko bramy Pile dostrzec można Fontannę Onufrego wybudowaną w XV wieku. Fontanna ma kształt walca przykrytego wielką kopułą. To ulubione miejsce występów ulicznych artystów oraz spotkań mieszkańców. Ponoć fontanna spełnia marzenia. Trzeba jedynie spróbować wody z 16 kranów wychodzących z maszkaronów.

Interesującym zabytkiem jest średniowieczny klasztor i kościół franciszkanów. Unikatowe freski oraz ciekawy krużganek otaczający ogród na dziedzińcu klasztoru są naprawdę klimatyczne. W budynku znajduje się muzeum. Jedną z najciekawszych ulic w Dubrowniku jest Placa-Stradun o długości około 300 metrów. Rozciągająca się pomiędzy bramami Peskarija i Pile, jest główną ulicą miasta. Dawniej tędy przebiegał kanał, który w XIV wieku zasypano i wybrukowano. To ulica, na której życie tętni od rana do nocy, pełno tu restauracji, pizzerii, małych kawiarenek.

Innymi godnymi uwagi zabytkami Dubrownika są Pałac Rektorów, Stary Port, Fort Lovrijenac, zwany też Twierdzą Świętego Wawrzyńca, mury otaczające miasto.

Wynajem samochodu

Samochód warto wynająć wtedy, gdy planujemy przemieszczać się na większe odległości. Jeśli chcemy jedynie plażować i ewentualnie zwiedzić Dubrownik, nie ma takiej potrzeby, jest komunikacja lokalna. Można wypożyczyć auto w Dubrowniku. Można też załatwić sprawę przez Internet i odebrać samochód w Slano.

W okolicach Slano jest wiele miejsc wartych obejrzenia. Można do nich zaliczyć Arboretum w Trsteno, wyspy w okolicy Slano i Dubrownika

Kiedy jechać do Chorwacji?

Dla amatorów morskich kąpieli i plażowania najlepszy termin to miesiące letnie, od czerwca do października. Ale w Chorwacji przez cały rok jest pięknie.

Najlepsze hotele w Dalmacji

Poprzedni

Wakacje w Pirovac – co zobaczyć, atrakcje, hotele, noclegi, plaże

Jeden dzień w Splicie, jak zaplanować zwiedzanie?

Następny

Dodaj komentarz