Sibenik (Szybenik) – jedno z miast chorwackiego wybrzeża położone w północnej części Dalmacji nad Morzem Adriatyckim. Miasto uchodzi za jedno z piękniejszych w Chorwacji. Jako turystyczne i kulturalne centrum regionu zapewnia mnóstwo atrakcji, wiele pięknych plaż i jeszcze więcej zabytków. Wszystko to otulone jest zapachem morskiej bryzy, oliwek i lawendy. Mimo rosnącej popularności wciąż nie ma tu tłumów i można spędzić spokojne wakacje nawet w szczycie sezonu.
Skorzystaj z Booking.com gdzie znajdziesz najlepsze hotele i apartamenty
Potrzebujesz samochodu podczas wakacji, zarezerwuj z Booking.com lub przez discovercars.com
Wyszukaj najlepsze Kempingi z Suncamp.pl
Promy zarezerwujesz z DirectFerries.com
Najlepsze oferty na bilety lotnicze znajdziesz tutaj
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!
Sibenik – najstarsze miasto chorwackiego wybrzeża
Sibenik zawdzięcza swoją popularność przede wszystkim doskonałym położeniu. Sąsiaduje z wodami Morza Adriatyckiego i leży pomiędzy dwoma najpopularniejszymi lotniskami w Chorwacji. Z jednej strony jest to port lotniczy w Zadarze, z drugiej w Splicie. Poza śródziemnomorskim klimatem miasto posiada też bogatą historię i słynie z pięknej starej zabudowy. Pośród wąskich, brukowanych uliczek skrywa się wiele zabytków i budowli przesiąkniętych historią, które aż proszą się o zdjęcie. Sibenik nie jest na pewno miejscem na weekendowy wypad. Aby nie poczuć niedosytu, warto zatrzymać się tu na dłużej.
Miasto nie zawsze było częścią Chorwacji, ale jest pierwszym chorwackim miastem założonym przez rodowitych Chorwatów. Tuż po powstaniu był grodem chorwackiego króla Piotra Krzesimira IV. Pierwsze zapiski dotyczące miasta pochodzą z 1066 roku. Dwa wieki później Sibenik otrzymał prawa miejskie, w tym czasie miejscowość zamieszkiwali templariusze. W średniowieczu rejon z uwagi na swoje położenie był najeżdżany przez Wenecjan, ale mimo wielu walk przez długi czas nie udało im się zdobyć miasta. Ich zwierzchnictwo zostało przyjęte dopiero na początku XV wieku. Miasto było wtedy regularnie najeżdżane przez Turków.
W późniejszych latach miastem rządzili Francuzi, po nich Austriacy, a pod koniec XX wieku Sibenik wrócił w ręce Chorwatów. Podczas licznych ataków w czasach II wojny światowej miasto było wielokrotnie ostrzelane, a historia go nie oszczędzała. Mimo wielu zniszczeń Sibenik odradza się jednak i z roku na rok odzyskuje swój dawny kształt. Dziś jest już nie tylko ważnym miastem portowym, ale przede wszystkim miejscem z ogromnym potencjałem turystycznym.
Co warto zwiedzić podczas wakacji w Sibeniku?
Sibenik jest miastem z imponującą liczbą zabytków – 24 kościołami, sześcioma klasztorami, czterema fortecami i wieloma zabytkowymi budowlami. W końcu jego historyczne centrum nie bez powodu wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Znakiem rozpoznawczym miasta, widocznym nawet z lotu ptaka, jest piękna Katedra Świętego Jakuba łącząca gotyk z renesansem. To zabytek z listy UNESCO, zbudowany w całości z kamienia na przełomie XV i XVI wieku i ozdobiony rzeźbami twarzy – prawdopodobnie dawnych mieszkańców. Wśród najciekawszych zabytków miasta znajduje się również Sanktuarium Świętego Mikołaja Taveli, a zaraz za nim dwie imponujące fortyfikacje strzegące miasta: nieco zapomniana Twierdza Świętego Mikołaja położona przy ujściu rzeki Krka i odnowiona, XVII-wieczna Twierdza Barone wznosząca się w centrum miasta.
Sibenik pełen jest pięknych pałaców
Kolejną atrakcją miasta jest Zamek Świętego Michała stojący na stromym wzgórzu ponad miastem. Jego mury są doskonałym punktem widokowym, ponieważ roztacza się z nich wspaniały widok na całe miasto i wybrzeże. Następnymi interesującymi zabytkami są franciszkański klasztor i Kościół Świętego Wawrzyńca z drugiej połowy XVIII wieku otoczony niewielkim, ale pięknym ogrodem pełnym śródziemnomorskiej roślinności (na miejscu znajduje się mała, przytulna kawiarnia) oraz mały kościółek Świętej Barbary ukryty w zaułku, z zegarem i dzwonnicą wybijającą każdą godzinę.
Na uwagę zasługują także Plac Chorwacki (główny plac starego miasta) z Pałacem Rektorów wzniesionym na początku XVI wieku i pełniącym funkcję ratusza oraz Pałac Książęcy stojący na wybrzeżu w centrum starego miasta, w którym dawniej rezydował przedstawiciel weneckich władz. Zabytkowe budynki i fasady pełne zdobień można tu odnaleźć na rogu każdej ulicy. Jednym z najładniejszych i najlepiej zachowanych przykładów miejskiej architektury mieszkalnej sprzed lat jest wspaniały Pałac Foscolo.
Historię Sibenika można poznać zwiedzając muzea
Aby nieco lepiej poznać historię miasta, warto wybrać się do jednego z muzeów na terenie miasta. Do wyboru jest np. Interaktywne Muzeum Historii stworzone we wnętrzu katedry Świętego Jakuba. Druga opcja to miejskie muzeum znajdujące się w budynku wspomnianego wcześniej Pałacu Książęcego stojącego nad samym wybrzeżem, w zachodniej części promenady. W przerwie między zwiedzaniem kolejnych zabytków miasta warto też przespacerować się jego wąskimi, brukowanymi ulicami. Są one otoczone starymi kamienicami i na każdym kroku dostarczają pocztówkowych widoków. Spacer ulicami miasta będzie szczególnie atrakcyjny dla fanów serialu „Gra o tron”. Sibenik wystąpił w nim jako kupieckie miasto Bravos, w którym rozgrywało się wiele scen serialu.
W samym sercu starego miasta i rzut beretem od wybrzeża mieści się niewielkie akwarium, miejsce na pewno docenią najmłodsi podróżnicy. Można tu zobaczyć wiele gatunków morskich stworzeń oraz podwodnych mieszkańców pobliskich rzek i jezior, a podczas wycieczki z przewodnikiem nawet nakarmić niektóre z nich.
Sibenik – największe atrakcje miasta
Sibenik to nie tylko bogactwo zabytków, ale również malownicze widoki i wiele wspaniałych terenów spacerowych. Jednym z takich miejsc jest nadmorska promenada portowa, rozciągająca się wzdłuż wybrzeża. Łączy się ona też z deptakiem prowadzącym do centrum miasta. Na spacer można się wybrać także na kilkukilometrowy szlak pieszy biegnący wzdłuż wybrzeży zatoki i Kanału Świętego Antoniego. Z miejskiego portu można z kolei wyruszyć w rejs i na chwilę uciec od zgiełku miasta oraz zwiedzić pobliskie wysepki. Archipelag wysp sąsiadujących z miastem jest najliczniejszym łańcuchem w basenie śródziemnomorskim i liczy sobie około 300 wysp, w większości niezamieszkanych.
Jedną z zalet miasta jest niewielka odległość od dwóch dużych parków, do których bez problemu można dopłynąć z tutejszego portu. Mowa o pięknym Parku Narodowym Kornati oraz Parku Narodowym Krka, który jest jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc w Chorwacji. Słynie z przepięknych wodospadów i również trafił na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Poza rejsami i żeglowaniem dostępne są też inne sporty wodne, między innymi windsurfing, narty wodne, kitesurfing czy nurkowanie.
Plażowanie w Sibeniku
Mimo licznych zabytków, główną atrakcją nadmorskiego miasta jest jednak korzystanie z uroków wybrzeża i plażowanie. W mieście można odwiedzić jedną z dwóch niewielkich plaż. Pierwsza to plaża Solaris na terenie resortu o tej samej nazwie. Jest nieco oddalona od centrum miasta, ale dzięki temu zapewnia ciszę, spokój i wspaniałe widoki. Na 4-kilometrowym odcinku wybrzeża znajduje się 5 tematycznych plaż pokrytych żwirem lub piaskiem: Solaris Sand Beach, Solaris Club Beach, Solaris SPA Beach, Solaris Family Beach oraz Solaris Camping Beach. Drugim miejscem jest żwirowa plaża Banj położona bliżej centrum, na północ od historycznej części miasta. Wiele kameralnych, a czasami wręcz dzikich plaż można odnaleźć wzdłuż wybrzeży Kanału Świętego Antoniego łączącego zatokę z Adriatykiem. Są to ustronne miejsca, ale pozbawione jakiejkolwiek infrastruktury plażowej. W poszukiwaniu dłuższych i większych warto się wybrać do sąsiednich miejscowości, np. Brodarica, Žaborić, Grebaštica lub Primošten.
Imprezy i festiwale w Sibeniku
Dodatkowymi atrakcjami miasta są tutejsze imprezy kulturalne, wiele z nich odbywa się właśnie w sezonie wakacyjnym. Każdego roku na początku września, w przeddzień obchodów dnia Świętego Michała, w mieście organizowany jest „Targ średniowiecznego Šibenika”, a na nim między innymi pokazy starego rzemiosła, występy w średniowiecznych strojach oraz degustacje lokalnych specjałów. Sibenik jest również znany jako miasto festiwali. Latem w mieście organizowane jest kilka popularnych muzycznych festiwali. Wśród tych najciekawszych jest między innymi Seasplash Festival odbywający się w połowie lipca na półwyspie Srim i przy wejściu do portu. Miesiąc później odbywa się festiwal muzyki dalmatyńskiej pod nazwą „Wieczory Dalmatyńskiej Szansony”. W tym czasie miasto rozbrzmiewa niepowtarzalną, regionalną muzyką, której nie da się usłyszeć w żadnym innym miejscu na świecie.
Planując urlop poza sezonem, szczególnie późną wiosną, można trafić na Dubrownik FestiWine, czyli popularny festiwal wina. To idealny czas na poznanie i degustację wspaniałego, regionalnego wina. Okres festiwalowego tygodnia to czas wystaw, spotkań i targów, w których uczestniczą nie tylko smakosze tego szlachetnego trunku, ale także najlepsi winiarze, sommelierzy i promotorzy wina z Chorwacji i Europy.
Osoby wybierające Sibenik na rodzinne wakacje z pewnością ucieszy fakt, że na terenie miasta znajduje się duży i kolorowy park wodny ze zjeżdżalniami, fontannami, wodospadami i leniwą rzeką oraz basenami i wieloma innymi atrakcjami dla dzieci i dorosłych. Aquapark Dalmatia mieści się na terenie ośrodka Solaris Beach w kompleksie turystycznym Amadria Park (adres: Hoteli Solaris 86, Šibenik).
Sibenik – TOP 5 najlepszych hoteli
Sibenik nie jest małym miastem, jest zamieszkane przez ponad 30 tysięcy mieszkańców i każdego roku odwiedzane przez tysiące turystów. Baza noclegowa jest bogata i można bez większego problemu znaleźć nocleg, nawet bez wcześniejszej rezerwacji. W mieście znajdują się liczne hotele, wakacyjne domy i apartamenty, ale można też znaleźć kempingi z miejscami do biwakowania. Poniżej te najlepiej oceniane:
Amadria Park Jure
Czterogwiazdkowy hotel oddalony zaledwie kilkaset metrów od plaży i około 6 kilometrów od centrum miasta, obiekt mieści się w sąsiedztwie Parku Wodnego Solaris. Na miejscu na gości czekają dwa baseny, bar, restauracja z tarasem, centrum SPA oraz korty tenisowe i pole do gry w minigolfa. Na jeden nocleg w dwuosobowym apartamencie trzeba przeznaczyć od 500 do 1700 złotych, w zależności od terminu pobytu i rodzaju pokoju (adres: Hoteli Solaris 86, Szybenik).
Bellevue Superior City Hotel
Czterogwiazdkowy hotel położony w samym centrum miasta, od plaży dzieli go jedynie kilkanaście minut spacerem. Do dyspozycji gości są komfortowe, klimatyzowane apartamenty z widokiem na morze, a także bar, centrum fitness oraz centrum SPA z niewielkim basenem, sauną fińską i łaźnią turecką. Jednodniowy pobyt w dwuosobowym apartamencie to koszt od 500 do 1100 złotych, w zależności od sezonu (adres: Obala hrvatske mornarice 1, Szybenik).
Armerun Heritage Hotel
Restauracja w Armerun Heritage Hotel , fot. booking.com Pokój w Armerun Heritage Hotel , fot. booking.com Jacuzzi w Armerun Heritage Hotel , fot. booking.com
Czterogwiazdkowy hotel usytuowany w ścisłym centrum miasta w pobliżu historycznych murów miejskich. Poza klimatyzowanymi pokojami z widokiem na zatokę obiekt posiada bar i restaurację z tarasem. Za jedną noc w dwuosobowym apartamencie trzeba tutaj zapłacić od 700 do 1400 złotych. Cena różni się w zależności od sezonu i typu pokoju (adres: Obala palih omladinaca 6, Szybenik).
D-Resort Šibenik
Pokój w D-Resort Šibenik fot. booking.com Restauracja w D-Resort Šibenik , fot. booking.com Basen w D-Resort Šibenik , fot. booking.com
Czterogwiazdkowy hotel położony nieopodal miejskiej przystani. Swoim gościom oferuje stylowe pokoje, nowoczesne centrum SPA, restaurację z widokiem na Adriatyk i stare miasto, dwa baseny i aż cztery bary. Obok hotelu znajduje się również centrum spa z dwiema saunami i łaźnią turecką oraz centrum fitness. Cena jednodniowego pobytu dla dwóch osób waha się między 600, a 1600 złotych i zależy głównie od terminu pobytu. Adres: Obala Jerka Šižgorića 1, Szybenik.
Hotel Jadran Šibenik
Trzygwiazdkowy hotel stojący w centrum miasta tuż obok przystani i oddalony od plaży jedynie kilka minut spacerem. Na miejscu znajduje się bar, restauracja oraz kawiarnia z tarasem, na którym organizowane są wieczory muzyczne. Z okien hotelowych pokoi roztacza się widok na wybrzeże. Jednodniowy pobyt w dwuosobowym pokoju to wydatek rzędu 300-500 złotych (adres: Franje Tuđmana 52, Szybenik).
Restauracja w Hotel Jadran Šibenik , fot. booking.com Pokój w Hotel Jadran Šibenik , fot. booking.com
Oprócz bogatej oferty hotelowej w Sibeniku istnieje również możliwość pobytu na kempingu. Jednym z takich miejsc jest Kemping Solaris Mobile Homes uznawany za najlepszy kemping w Szybeniku. Leży w spokojnej okolicy tuż przy plaży i jest otoczony sosnowym lasem. Poza wygodnymi, klimatyzowanymi domkami i przyczepami mieszkalnymi na terenie obiektu znajduje się między innymi duży park wodny. Goście mają do dyspozycji również pole do minigolfa, korty tenisowe, boiska do piłki nożnej i koszykówki oraz centrum odnowy biologicznej z basenem, saunami i solarium. Cena jednodniowego pobytu wynosi około 500-700 złotych, w zależności od terminu, a w domki i przyczepy są przeznaczone dla maksymalnie 7 osób. Adres: Hoteli Solaris 86, Szybenik.
Sibenik – najlepsze restauracje w mieście
Sibenik to jedno z tych miejsc na mapie Chorwacji, w którym znakiem rozpoznawczym jest doskonała kuchnia. Pełna świeżych ryb i owoców morza, aromatycznych mięs i wina. Aby jej spróbować wystarczy udać się do jakiejkolwiek restauracji. Poniżej lista tych najczęściej polecanych:
- Pelegrini – klimatyczna restauracja w centrum miasta, ze stolikami pod gołym niebem i wspaniałym menu pełnym kreatywnych potraw na bazie regionalnych produktów od lokalnych producentów. Miejsce wielokrotnie wyróżnione prestiżową nagrodą Michelin (adres: Jurja Dalmatinca 1, Szybenik).
- Antin Gušt Restaurant – restauracja z prostą i smaczną regionalną kuchnią oraz piwem z lokalnego browaru (adres: Velimira Škorpika 18, Szybenik).
- Konoba Nostalgija – niewielka, przytulna karczma serwująca wszystkie popularne dania kuchni chorwackiej (adres: Biskupa Fosca 11, Szybenik).
- Restoran Pjat – smaczna restauracja w centrum miasta, ze stolikami pod arkadami Ratusza. W menu dania regionalnej kuchni i domowe wina (adres: Trg Pavla Šubića I 3, Szybenik).
- Konoba Marenda – mała restauracja ukryta w jednej z bocznych uliczek Starego Miasta. Wyróżnia się prostym i smacznym, domowym menu (adres: Nove crkve 9, Szybenik).
W poszukiwaniu kulinarnych doznań warto odwiedzić także Dalmatian Ethno Village na obrzeżach miasta, czyli skansen w formie chorwackiej wioski. To miejsce pełne rękodzieła i rzemieślniczych wyrobów, w którym można zobaczyć dziedzictwo kulinarne regionu i poznać lokalne tradycje kulinarne w prawdziwej wiejskiej atmosferze. Smak lokalnego wina można poznać, odwiedzając jedną z pobliskich winnic, najbliższa to Rak Winery (adres: Rakovo Selo 98, Šibenik).
Sibenik – pogoda i temperatura
Wakacje w Sibeniku to gwarancja smacznej kuchni, licznych atrakcji, pięknych plaż z dostępem do krystalicznie czystego morza i słonecznej pogody. Jest tu ona dużo bardziej przewidywalna niż w Polsce. Łagodny i umiarkowanie ciepły klimat Dalmacji zapewnia doskonałą pogodę przez całe wakacje. Kąpiele w morzu i opalanie można więc śmiało zaplanować nawet w terminie poza ścisłym sezonem wakacyjnym. W szczycie sezonu, czyli w lipcu i sierpniu, można się spodziewać 28 słonecznych dni w miesiącu z temperaturą na poziomie 26-28 stopni i wysokim prawdopodobieństwem upałów. Poza sezonem, w czerwcu i wrześniu, średnia temperatura to wciąż 22-23 stopnie i ponad 20 słonecznych dni w miesiącu. Woda Adriatyku od późnej wiosny aż do jesieni osiąga temperaturę od 17 do nawet 24 stopni. Wiosną i jesienią pogoda nie zachęca do plażowania, ale termometry pokazują nawet 15 stopni, stwarzając idealne warunki do zwiedzania miasta.