Wakacje w Orebić – hotele, atrakcje, co zwiedzić?

, Tagi , , , , , , , ,

Orebić – niewielki, nadmorski kurort położony na słonecznym chorwackim wybrzeżu, w samym sercu półwyspu Pelješac. Miasto słynie z wielu pięknych plaż otoczonych krystalicznie czystą wodą Adriatyku, malowniczych krajobrazów pełnych wzgórz z winnicami i gajami oliwnymi oraz urokliwego centrum pełnego zabytkowej zabudowy. Jakie zabytki skrywa Orebić i które miejsca są warte odwiedzenia? Wakacje w Orebić mogą być niezapomniane!

Kempingi Chorwacja
Kempingi Chorwacja
Zaplanuj swoją podróż

Skorzystaj z Booking.com gdzie znajdziesz najlepsze hotele i apartamenty

Potrzebujesz samochodu podczas wakacji, zarezerwuj z Booking.com lub przez discovercars.com

Wyszukaj najlepsze Kempingi z Suncamp.pl

Promy zarezerwujesz z DirectFerries.com

Najlepsze oferty na bilety lotnicze znajdziesz tutaj

Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Co warto zobaczyć w Orebić?

Orebić to miejscowość o żeglarskich tradycjach i historii sięgającej czasów średniowiecza. Miasto leży na południowym wybrzeżu Dalmacji, na skraju chorwackiego półwyspu Pelješac, u podnóża góry. Zostało założone na przełomie XV i XVI wieku. Okolica byłą zamieszkana już w casach starożytnych, o czym świadczą ruiny rzymskich willi i fortyfikacji odkryte na terenie miasta. Początkowo miejscowość nosiła nazwę Trstenica, dopiero w XVI wieku zmieniła nazwę na Orebić. Nową nazwę nadano miastu na cześć żeglarskiej rodziny, która wzniosła tutejszą twierdzę obronną.

Przez wiele lat miasto było ważnym ośrodkiem portowym, a z czasem stało się jednym z najchętniej odwiedzanych kurortów w tej części kraju. Każdego roku Orebić przyciąga tłumy turystów, głównie za sprawą urokliwego centrum, licznych zabytków i malowniczego wybrzeża z kilometrami pięknych plaż. Orebić jest idealnym kierunkiem na spokojne, rodzinne wakacje. Jest też świetnym miejscem na jednodniową wycieczkę np. podczas pobytu w Dubrowniku czy wakacji na Korčuli.

Zabytki w Orebić na Półwyspie Pelješac

Mimo niewielkich rozmiarów miasteczko jest największą oraz najpopularniejszą miejscowością turystyczną na Półwyspie Pelješac i ma całkiem sporo do zaoferowania. Jedną z największych atrakcji jest centrum miasta z uroczą starówką. Podczas przechadzki ciasnymi, brukowanymi ulicami można odwiedzić restauracje serwujące lokalne specjały oraz podziwiać wiele zabytkowych budynków. Centralnym placem i zarazem sercem historycznego centrum miasta jest Trg Mimbeli. Najbardziej znanymi budowlami są Pałac Sądu i Pałac Stowarzyszenia Marynarzy. Pozostałe miejsca warte uwagi to Dom Kapitański, Pałac Rektora i Cmentarz Kapitański.

Orebić jest miastem portowym o długiej tradycji żeglarskiej. Aby poznać nieco jego dzieje, warto odwiedzić również Museo Marittimo di Sabbioncello, czyli Muzeum Morskie. Mieści się w budynku ratuszu i prezentowane są w nim liczne pamiątki przybliżające żeglarską historię miasta. Uwagę przykuwają także kamienne domy i okazałe wille otoczone egzotyczną roślinnością, które przed laty należały do kapitanów dubrownickiej floty. Dziś są jedną z głównych atrakcji miasta i dowodem na to, jak ważnym ośrodkiem morskim było niegdyś to małe miasteczko.

Co robić w Orebić na Półwyspie Pelješac?

Kolejnym charakterystycznym miejscem w Orebic jest górujący nad miastem szczyt Sveti Ilijao (Świętego Eljasza). Na wzgórzu o wysokości 961 m.n.p.m. stoi zabytkowy XV-wieczny kościół Gospa od Angela oraz gotycki klasztor franciszkanów z 1470 roku. Wewnątrz można podziwiać między innymi kolekcję dzieł sztuki. Szczyt wzgórza jest też doskonałym punktem widokowym, roztacza się stąd piękny widok na panoramę miasta i Morze Adriatyckie.

Najbardziej atrakcyjnym i zarazem najpopularniejszym miejscem na spacery jest nadmorska promenada, która biegnie wzdłuż całej linii brzegowej miasta. Przy deptaku, w cieniu rozłożystych palm można znaleźć między innymi malowniczą przystań morską. Znajdują się tu też liczne kawiarnie i restauracje, a także kramy z pamiątkami, pomosty oraz większość miejskich plaż.

Orebic jest miejscem, które z pewnością zachwyci wielbicieli aktywnego wypoczynku. W mieście nie brakuje tras spacerowych, a warunki na wybrzeżu sprzyjają uprawianiu sportów wodnych. Można tu pływać, surfować, żeglować, wiosłować i nurkować, a także uprawiać turystykę pieszą. Wzdłuż promenady, bezpośrednio przy plażach, bez problemu można znaleźć wiele miejsc oferujących wypożyczenie sprzętu. Miłośnicy pieszych wycieczek mogą wspiąć się na szczyt wzgórza Sveti Ilijao, a fani mocniejszych wrażeń skorzystać z opcji lotu paralotnią.

Półwysep Pelješac jest regionem, w którym powstają najlepsze chorwackie wina, dlatego warto wybrać się też na wycieczkę do którejś z lokalnych winnic. Wizyta w winiarni to niepowtarzalna okazja do skosztowania lokalnych win i zwiedzenia winnicy. Można poznać sekrety sposobów produkcji tego szlachetnego trunku oraz historii winiarstwa, która liczy sobie setki lat. W samym Orebić można odwiedzić między innymi winiarnię Korta Katarina (Bana Josipa Jelačića 3) czy Milo (Bana Josipa Jelačića 19).

Odwiedzając Orebić latem, można liczyć na sporo dodatkowych atrakcji. W sezonie wakacyjnym w mieście odbywa się wiele uroczystości i imprez kulturalnych, takich jak „Wieczory Folkloru” czy „Wieczór Żeglarski Peliška”. 

Najpiękniejsze plaże w Orebić

Ogromną zaletą wybrzeża Orebić jest to, że zarówno w pobliżu centrum, jak i na obrzeżach można znaleźć miejsce do plażowania. Plaże w Orebić gwarantują doskonałe warunki do plażowania i przy okazji zapewniają wspaniałe widoki wybrzeże leżącej po sąsiedzku wyspy Korčula. Na kilkukilometrowym wybrzeżu miasteczka można znaleźć kilka pięknych plaż. Są wśród nich zarówno te popularne, tłumnie oblegane przez turystów, jak i te mniej tłoczne, spokojne i zaciszne.

Wzdłuż wybrzeża miejscowości rozciągają się głównie plaże żwirowe, kamieniste i betonowe. Jest wśród nich również jedna perełka – plaża Trstenica, która leży tuż przy wjeździe do miasta. Jest uznawana za najpiękniejszą plażę nie tylko w Orebić, ale i w całej Chorwacji. Trstenica to długa i szeroka plaża żwirowa, która w pewnym momencie zmienia się w piaszczystą. Na całej długości łagodnie opada w stronę krystalicznie czystego Morza Adriatyckiego. Jest zlokalizowana na początku miasteczka, ukryta w spokojnej zatoce i zacieniona drzewami.

Kolejne plaże, jakie można odnaleźć na wybrzeżu Orebić, to Škvar i Vrgorac – nieco mniejsze, ale równie urokliwe. Plaża Škvar jest plażą kamienno-żwirową, jest spokojna i osłoniętą zboczami gór. Vrgorac to niewielka plaża żwirowa z łagodnym zejściem do morza, podzielona kilkoma pomostami i zacieniona drzewami. Idealnym miejscem do odpoczynku w odosobnieniu są małe, dzikie plaże ukryte w skalnych zatokach na obrzeżach miasta. W poszukiwaniu miejsc do plażowania można wybrać się też na Korčulę, która obfituje w piękne plaże. Warto też odwiedzić którąś z sąsiednich miejscowości. Sprawdź nasz wpis, w którym szczegółowo opisaliśmy najpiękniejsze plaże na Półwyspie Pelješac!

Najlepsze restauracje w Orebić na Półwyspie Pelješac

Wakacje w Orebić uprzyjemniają tutejsze restauracje, w których można poznać wyjątkowe smaki Chorwacji i posmakować kuchni śródziemnomorskiej w najlepszym wydaniu. Lokalna kuchnia bazuje na owocach morza i rybach, a do najlepszych lokali można zaliczyć:

  • Old Captains Restaurant (Šetalište Kneza Domagoja 8, 20250, Orebic) – nadmorska restauracja z wystrojem stylizowanym na starą łajbę, w której serwowane są wyśmienite dania na bazie owoców morza.
  • Restaurant Amfora (kap. Joze Šunje 7, 20250, Orebic) – restauracja zlokalizowana na wybrzeżu, zapewniająca widok na morze i wyśmienite menu z rybami i owocami morza w roli głównej.
  • Konoba Babilon (Đivovićeva 2, 20250, Orebic) – karczma położona przy głównym deptaku i serwująca wszystkie popularne dania kuchni chorwackiej.
  • Dalmatinac (Bana Josipa Jelačića 53, 20250, Orebic) – restauracja z widokiem na morze i smacznym menu, zlokalizowana przy jednej z głównych ulic miasta.
  •  Konoba Andiamo (Šetalište Kneza Domagoja 28, 20250, Orebic) – tawerna z tradycyjnym, chorwackim menu i przystępnymi cenami, położona tuż przy brzegu morza.

TOP 3 najlepsze hotele w Orebić

Oferta noclegów na półwyspie Pelješac i w samym Orebic jest bardzo zróżnicowana. Na odwiedzających miasto czekają zarówno wygodne hotele, jak i przutulne pensjonaty, są też kameralne, prywatne kwatery. Bez względu na rodzaj wybranego zakwaterowania widoki zawsze są zachwycające. Okna mogą być skierowane na Morze Adriatyckie lub skalisty szczyt góry Eliasza. Wśród najchętniej wybieranych hoteli w Orebic są:

  • Aminess Grand Azur Hotel (Petra Kresimira IV 107, 20250 Orebic) – czterogwiazdkowy hotel usytuowany przy samej plaży i gwarantujący panoramiczne widoki na morze oraz liczne udogodnienia. Są to basen, restauracja z barem, słoneczny taras czy siłownia.
  • Hotel Indijan (Skvar 2, 20250 Orebic) – czterogwiazdkowy hotel z restauracją położony w spokojnej okolicy nieopodal centrum miasta i wybrzeża, w otoczeniu sosnowego lasu.
  • Heritage Boutique Hotel Adriatic (Šetalište Kneza Domagoja 8, 20250 Orebic) – czterogwiazdkowy hotel dla dorosłych stworzony w zabytkowym budynku zlokalizowanym w centrum miasta.

Jak dojechać do Orebić?

Do Orebić można się dostać zarówno drogą lądową, jak i morską. W pierwszym przypadku trasa prowadzi przez miejscowość Ston, drugą opcją jest prom łączący Ploče z Trpanj na półwyspie. Najbliższe lotnisko znajduje się w Dubrowniku, w odległości około 100 kilometrów. Można stąd wypożyczyć samochód i wyruszyć do Orebić albo dostać się na półwysep autobusem.

Kiedy najlepiej pojechać do Orebić?

Na całym Półwyspie Pelješac panuje łagodny, śródziemnomorski klimat, a miasteczko Orebić należy do najcieplejszych miejsc na Adriatyku. Wczasy w Orebić najlepiej zaplanować w okresie wakacyjnym, wówczas warunki pogodowe są najlepsze do relaksu na plaży. Latem temperatury sięgają nawet 28-30 stopni, ale przyjemny, śródziemnomorski klimat nieco je łagodzi, a sąsiedztwo morza pomaga przetrwać upały.

W pozostałych miesiącach pogoda w Orebić może nie zachęcać do plażowania czy kąpieli morskich, ale będzie idealna do zwiedzania. Poza sezonem, wiosną i jesienią, termometry pokazują od do stopni, woda w morza nadal jest przyjemnie ciepła, do odwiedzin zachęcają również mniejsze tłumy. Położenie i klimat Chorwacji sprawia, że zima w Orebić również nie jest mroźna, ale maksymalne temperatury, na jakie można liczyć to około 9-10 stopni.

Najlepsze hotele w Dalmacji

Poprzedni

Szlakami Kościołów na wyspie Korčula – Kościół Najświętszej Marii Panny i kościół Św. Piotra

Zwiedzanie Galerii Meštrović w Splicie – bilety, godziny otwarcia

Następny

Dodaj komentarz