Wakacje w Omiš – co zobaczyć, zwiedzanie, hotele, noclegi, plaże

, , Tagi , , , ,

Ciekawym, a zarazem niejednoznacznym kierunkiem na wakacje, jest chorwackie miasteczko Omiš. To idealne miejsce dla wszystkich turystów, którzy z upragnieniem szukają chwili odpoczynku od wszelkich problemów, wiążących się ze współczesnym życiem. W tym krótkim przewodniku turystycznym weźmiemy sobie na „tapetę” właśnie miasteczko Omiš, aby dokładnie je prześwietlić i sprawdzić, co ma ono do zaoferowania dla polskiego turysty. Powiemy m.in.: jakie zabytki i miejscówki czekają na turystów w Omiš, a także jakie atrakcje oferuje to miejsce.

Poza tym wymienimy najlepsze plaże znajdujące się w okolicach miejscowości, odpowiemy na pytanie, odnoszące się do możliwości wynajęcia samochodu w Omiš, a także podpowiemy, gdzie można bez problemu zaparkować w mieście. Dodatkowo sprawdzimy, jaka pogoda i temperatura panuje w owej miejscowości w ciągu roku, a także gdzie można smacznie i stosunkowo tanio zjeść. Na koniec wymienimy miejsca, w których można przenocować w Omiš z podziałem na najlepsze hotele dla rodzin z dziećmi, z widokiem na morze oraz w przystępnej cenie.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Kilka słów o Omiš

To chorwackie miasteczko znajdujące się u ujścia rzeki Cetiny w żupanii splicko-dalmatyńskiej. Omiš zlokalizowane jest pomiędzy Splitem i Makarską. Liczba ludności miasteczka wynosi ponad 6 tys. osób. W dawnych czasach Omiš było siedliskiem piratów, natomiast obecnie jest to popularny kurort wakacyjny, do którego przyjeżdżają turyści z całego świata.

Wakacje w Omiš – pogoda i temperatura w ciągu roku

Omiš to chorwacka miejscowość, która położona jest w strefie klimatu umiarkowanie ciepłego, przez co zimy w tym klimacie są bardziej deszczowe niż lato. Średnia temperatura w ciągu roku nie schodzi w żadnym miesiącu poniżej 0. Najcieplejszy jest sierpień, gdyż wtedy średnia temperatura powietrza oscyluje w okolicach 23 stopni Celsjusza. Najzimniej jest natomiast w styczniu. Średnia temperatura powietrza nie przekracza w tym miesiącu 5 stopni Celsjusza. Bardzo ciepłymi miesiącami w Omiš są także lipiec oraz czerwiec. Średnia temperatura powietrza wynosi wtedy odpowiednio: 23,1 stopni Celsjusza oraz 20,6 stopni Celsjusza.

Średnia temperatura wody w ciągu roku w Omiš wynosi 17,9 stopni Celsjusza. Miesiącem, w którym woda w Omiš jest najcieplejsza, jest sierpień. Jej wartość oscyluje wtedy w granicach 24 stopni Celsjusza. Najzimniejsza jest natomiast w lutym, gdyż wtedy wynosi 12 stopni Celsjusza. Mając te wartości na uwadze, trzeba przyznać, że najlepszym miesiącem na wakacje w Omiš jest sierpień. Woda w morzu jest wtedy najcieplejsza, jest najwięcej dni słonecznych, a także najmniejsza szansa na opady deszczu. Równie dobrymi miesiącami na wakacje w Omiš są czerwiec oraz lipiec. Ewentualnie wybrać można się także w maju oraz we wrześniu, gdyż zarówno temperatura powietrza, jak i wody są jeszcze w dalszym ciągu na zadowalającym poziomie.   

Wakacje w Omiš – możliwość wynajęcia samochodu

Wynajęcie samochodu jest opcją szczególnie opłacalną dla turystów, którym zależy na aktywnym zwiedzaniu miejscowości. Wypożyczając samochód, można liczyć na duży komfort, a także na znaczące ograniczenie stresowych sytuacji. Opcja wynajęcia samochodu jest dostępna w Omiš. Wypożyczyć auto można też łatwo i szybko w Internecie. Dzięki temu poziom formalności ograniczony jest do minimum. Wystarczy wysiąść z samolotu, a następnie odjechać z lotniska wynajętym pojazdem. Jedyną formalnością, jaka pozostaje, jest okazanie obsłudze paszportu, a także prawa jazdy. Wypożyczyć samochód można m.in.: na stronie internetowej Skyscanner.

Wakacje w Omiš – gdzie zaparkować w mieście?

Oczywistym faktem jest, że w popularnych miejscowościach turystycznych jak Omiš, czasem może być problem ze znalezieniem miejsca do zaparkowania samochodu. W przypadku Omiš problem ten nie jest zbyt widoczny, gdyż w mieście i jego okolicach znajduje się wiele parkingów, na których można zaparkować swój samochód. Największy z nich położony jest od strony miasta Split i rzeki Cetina, w odległości ok. 100 metrów przed mostem. Zaledwie 400 metrów od tego parkingu znajduje się Stare Miasto. Cena za postój samochodu na tym parkingu wynosi 4 kuny za godzinę. Sporej wielkości parking zlokalizowany jest ponadto zaraz za tunelem w kierunku rzeki Cetina.

Wakacje w Omiš – co zwiedzić?

Czy w Omiš są zabytki i miejsca, które warto zwiedzić? Odpowiedź na to pytanie jest krótka i prosta. Tak, w Omiš są zabytki i miejsca, do których warto się udać, gdy odezwie się nagle podróżniczy zew. Poniżej znajduje się lista najciekawszych zabytków, położonych w Omiš i jego okolicach.

Kościół Św. Michała

To renesansowo-barokowy budynek pochodzący z XVII wieku. Kościół św. Michała posiada charakterystyczną kamienną płaskorzeźbę, która posiada krzyż oraz buzdygan z czasów weneckich. Pewną ciekawostką może być fakt, że od 2002 roku jest to oficjalny herb miasta.

Siedziba Festiwalu Klap Dalmatyńskich

Budynek mieści się przy głównej ulicy starówki i pochodzi z XVI wieku. Posiada jedno piętro, a nad oknem znajduje się unikalny herb z krzyżem, oznajmiający, że jest on własnością rodziny Tomadelli. Budynek posiada również płaskorzeźbę nad wejściem, która przedstawia herb rodziny Caralipeo-Despotović.

Dom Szczęśliwego Człowieka”

To renesansowy budynek, który również znajduje się na starówce. Nad wejściem budynku znajduje się łacińska inskrypcja nieznanego autora: „GRATIAS AGO TIBI DNE QUIA FUI IN HOC MONDO”, co na polski można przetłumaczyć jako: „Dziękuję Ci Panie za to, że żyłem na tym świecie”. „Dom Szczęśliwego Człowieka” wyróżnia się układem pomieszczeń, jaki zastosowano w środku. Zaplanowano to w taki sposób, aby ograniczyć skutki potencjalnego pożaru. W tym celu na parterze zlokalizowany jest warsztat oraz pokój dzienny, na 1 piętrze umiejscowiona jest sypialnia, a na 2 piętrze kuchnia.

Muzeum Miejskie

Owo muzeum jest stosunkowo niewielkich rozmiarów i położone jest na starówce Omiš. Jego odwiedzenie stanowi prawdziwą gratkę dla wszystkich osób, które ciekawi to, jak wyglądało dawniej życie okolicznych mieszkańców. W Muzeum Miejskim znajduje się kolekcja średniowiecznej biżuterii, a także monet pochodzących z tamtego okresu.

Stary kościół Św. Piotra

Budynek mieści się za rzeką, po drugiej części miasta. Usytuowany jest on na wzgórzach, nad dzielnicą Priko. Kościół św. Piotra nie bez powodu nazywany jest starym, gdyż liczy on sobie już ponad 1000 lat. Poza tym niedaleko głównego parkingu wznosi się nowy kościół pod tym samym wezwaniem.

Mirabelli (Peovicy)

To forteca, która powstała w XIII wieku i początkowo pełniła ona funkcję punktu obserwacyjnego dla piratów. Z upływem wieków owa funkcja się zmieniła i z czasem korzystali z niej mieszkańcy Omiš, aby schronić się przed Turkami. Dzisiaj forteca pełni jedynie funkcję turystyczną. Wznosi się ona 245 metrów nad miastem, zapewniając piękny widok na ujście rzeki, wąwóz i samo miasto.

Forteca Starigrad

To kolejna forteca wznosząca się w okolicach miasta. Jej bardzo korzystne położenie sprawiło, że w dawnych czasach stanowiła ona główny punkt obserwacyjny dla piratów. Do fortecy można dostać się kilkoma szlakami. Wstęp jest płatny i kosztuje 15 HRK.

Wakacje w Omiš – atrakcje

Osoby preferujące aktywny odpoczynek powinny być zadowolone, gdyż w Omiš nie brakuje różnorakich atrakcji. Jedną z nich jest wspinaczka, która jest w owym miasteczku bardzo rozwinięta. Omiš posiada 46 kursów rekreacyjnych, a wiele osób obeznanych z tematem twierdzi, że miejsce to ma potencjał, aby w przyszłości stać się europejskim centrum wspinaczki. Turyści mogą też w Omiš wypożyczyć kajaki, bądź rowery i ruszyć na wycieczkę, aby móc z bliska zachwycić się pięknem natury tej chorwackiej miejscowości. Alternatywą są piesze wycieczki. Turyści mają do swojej dyspozycji kilka szlaków, po których mogą swobodnie wędrować, podziwiając przy okazji piękno chorwackiej natury. Jednym z takich szlaków jest Omiš-Baucici albo Omiš-Cecuci-Imber. Dodatkowo turyści mogą korzystać z takich atrakcji jak: rafting, paralotniarstwo czy też nurkowanie. Omiš oferuje bezpłatne kursy nurkowania, dzięki czemu z owej opcji mogą skorzystać nawet te osoby, które z nurkowaniem do tej pory nie miały za wiele wspólnego.

Wakacje w Omiš – najlepsze plaże w okolicach

Plaże w Omiš są jedną z najpiękniejszych wizytówek tego miejsca. W tej chorwackiej miejscowości przeważają plaże piaszczyste oraz żwirowe. Poniżej wypisanych zostało kilka najlepszych plaż, znajdujących się w okolicach Omiš.

Plaża Slavinj

Położona jest w odległości ok. 10 minut drogi od centrum miasteczka. Slavinj to typ plaży żwirowej, która charakteryzuje się małymi rozmiarami. To jedno z najstarszych kąpielisk w okolicy. Głównie używana jest przez miejscową ludność. Slavinj posiada naturalny cień w postaci znajdujących się na plaży starych sosen i innych drzew. Położenie plaży sprawia jednak, że przez cały dzień nie brakuje na niej słońca, dlatego zadowoleni powinny być wszyscy, którzy liczą na długie i przyjemne opalanie. Na plaży zlokalizowane są dwa bary, w których można kupić coś do picia i zjedzenia. Istnieje także możliwość wypożyczenia leżaków oraz parasoli. Turyści muszą być przygotowani na to, że w bezpośrednim otoczeniu plaży nie ma parkingu, dlatego drogę do kąpieliska trzeba pokonać pieszo. Slavinj nie posiada zbyt łagodnego zejścia do morza, dlatego nie jest to najlepsza opcja dla rodzin z dziećmi.

Plaża Velika

Cieszy się wśród turystów zdecydowanie największą popularnością. Położona jest praktycznie w samym centrum miasteczka i bardzo łatwo można do niej się dostać praktycznie z każdego hotelu i apartamentu. Velika jest plażą piaszczystą, posiadającą linię brzegową o długości 700 metrów. Takie położenie determinuje to, że przez cały dzień turyści mają dostęp do pełnego słońca. To idealna plaża dla rodzin z dziećmi, na które czeka tam wiele atrakcji. Na plaży Velika można bowiem grać w siatkówkę, piłkę nożną czy uprawiać windsurfing. Wczasowicze mogą także wypożyczyć skutery wodne, parasole oraz leżaki. Poza tym jest dostęp również do toalety oraz pryszniców. Plaża posiada bardzo łagodne zejście do morza, a bogactwo ryb oraz flory wodnej w tym regionie sprawia, że jest to ciekawe miejsce do nurkowania. Dodatkowo w pobliżu znajduje się parking, który niestety jest płatny.

Plaża Brzet

Zlokalizowana jest ok. 15 minut od centrum Omiš, w niedalekim sąsiedztwie od plaży Slavinj. Brzet to plaża żwirowa, która cieszy się sporą popularnością i może pochwalić się dużą ilością naturalnego cienia, które dają znajdujące się przy plaży sosny. Plaża posiada 400 metrów długości i oferuje jedne z piękniejszych zachodów słońca. Turyści mają możliwość wypożyczenia leżaków i parasoli na plaży, a także skorzystania ze znajdujących się na niej pryszniców. Płytkie wejście do morza sprawia, że jest to bardzo dobra plaża dla rodzin z dziećmi. Na plaży zlokalizowanych jest kilka restauracji i barów, a także położony jest tam hotel Brzet, który posiada sporej wielkości parking.

Wakacje w Omiš – gdzie zjeść?

W Omiš pełno jest różnych restauracji, pubów i w kawiarni, w których można w przystępnej cenie posmakować kuchni śródziemnomorskiej. Poniżej zostały wymienione 3 restauracje, w których stosunek jakości do ceny jest najlepszy.

Konoba Gusti

Restauracja położona jest praktycznie w samym centrum. Dokładnie zlokalizowana jest ona w jednej z bocznych uliczek tego miasta, dlatego dość łatwo można ją przegapić. Restauracja zapewnia klientom wysoką jakość zarówno obsługi, jak i serwowanego jedzenia. Rzadko można zastać tłumy ludzi w Konoba Gusti, dzięki czemu zazwyczaj można delektować się jedzeniem w ciszy i spokoju. Plusem są także ceny, gdyż są one trochę niższe niż średnia w mieście. W menu restauracji znajdują się m.in. takie specjały jak: grillowane ryby czy zupa rybna.

Konoba Kremenko

Restauracja cieszy się dużą popularnością w Omiš, na co wpływ ma jej bardzo dobra reputacja. Lokal położony jest w niewielkiej odległości od Gospina Kapelica. Konoba Kremenko posiada unikalny stylistykę, przywodzącą na myśl epokę kamienia łupanego. Restauracja posiada także nawiązania do popularnego serialu „Flinstonowanie” (samochód Freda Flinstona stojący w środku lokalu). W menu restauracji znajdują się takie potrawy jak: krewetki, kalmary, cevapcini, frytki czy też ryba.

La Fabricca

Ta lokalna restauracja zlokalizowana jest przy ulicy Fosal. Zdaniem wielu jest to najlepszy wybór dla osób, które mają ochotę na pizzę. Oprócz pizzy lokal oferuje także inne przysmaki do jedzenia m.in.: burgery i frytki. Ceny w restauracji stoją na akceptowalnym poziomie, a na szczególną uwagę zasługuje obsługa, która jest pomocna i bardzo sympatyczna.

Wakacje w Omiš – gdzie spać?

Turyści nie muszą się martwić, jeśli chodzi o zakwaterowanie w Omiš, gdyż tych jest pod dostatkiem i nawet w szczycie sezonu nie powinno być z tym większych problemów. W Omiš dostępne są cztery opcje zakwaterowania: mieszkania, domy, hotele i kempingi. Duże doświadczenie w turystyce sprawia, że większość wynajmujących potrafi posługiwać się językiem obcym, a jakość ich obsługi stoi na wysokim poziomie. Poniżej znajdują się wyselekcjonowane najlepsze noclegi dostępne w Omiš z podziałem na te: dla rodzin z dziećmi, z widokiem na morze oraz w przystępnej cenie.

Najlepszy hotel dla rodzin z dziećmi w Omiš

Apartments Mimac – obiekt położony jest w odległości 350 metrów od plaży Brzet North Beach. Goście mogą skorzystać z wypożyczalni samochodów, która jest dostępna w obiekcie, a także mają takie udogodnienia jak: bezpłatne wifi, transfer lotniskowy, bezpłatny parking i pokoje dla niepalących. Transfer lotniskowy jest jednak dodatkowo płatny. Wszystkie opcje zakwaterowania dostępne w Apartments Mimac zostały wyposażone w kuchnię z pełnym wyposażeniem, część wypoczynkową z sofą i telewizorem z płaskim ekranem, prywatną łazienkę z prysznicem i suszarką do włosów, a także w balkon. Dodatkowo część z nich posiada patio lub taras z widokiem na ogród bądź rzekę. Apartments Mimac posiadają pokoje rodzinne, dzięki czemu jest to dobra opcja dla rodzin z dziećmi. Najbliższe lotnisko znajduje się w Splicie, w odległości 45 km od obiektu.

Najlepszy hotel w Omiš z widokiem na morze

Apartments Beverly – obiekt zlokalizowany jest 200 metrów od Morza Adriatyckiego i 4 minuty drogi od najbliższej plaży. Położony jest on w miejscu, w którym panują idealne warunki do uprawiania windsurfingu, nurkowania z rurką, wędkowania, a także do jazdy rowerem. Apartments Beverly oferują dla swoich gości takie udogodnienia jak: bezpłatne WiFi, bezpłatny prywatny parking i transfer lotniskowy. Dodatkowo goście mogą wypożyczyć na miejscu rowery lub samochód. Każdy z apartamentów w Apartments Beverly posiada klimatyzację, część wypoczynkową z telewizorem z płaskim ekranem i dostępem do kanałów satelitarnych, w pełni wyposażoną kuchnię, prywatną łazienkę z prysznicem, suszarką i zestawem kosmetyków, a także umeblowany balkon. Obiekt przygotował także dla każdego gościa świeżą pościel, ręczniki, kapcie oraz szlafrok. Najbliższe lotnisko znajduje się 34 km od obiektu.

Najlepszy hotel w Omiš w przystępnej cenie

Apartmani Vrljičak – obiekt położony jest w odległości 4 minut pieszo od najbliższej plaży. Jego położenie sprawia, że jest to idealne miejsce do uprawiania trekkingu. Oferuje dla swoich gości m.in. takie udogodnienia jak: bezpłatne wifi, bezpłatny parking oraz sprzęt do grillowania. Goście mogą także skorzystać z płatnego transferu lotniskowego. Poza tym obiekt udostępnia dla swoich gości taras słoneczny. Każda z opcji zakwaterowania jest wyposażona w część wypoczynkowa z sofą, telewizorem z płaskim ekranem z dostępem do kanałów satelitarnych, a także z odtwarzaczem DVD. Poza tym każda opcja zakwaterowania posiada kuchnię z pełnym wyżywieniem oraz prywatną łazienkę z suszarką do włosów i bezpłatnym zestawem kosmetyków. Niektóre z opcji zakwaterowania w Apartmani Vrljcak posiadają patio, bądź balkon z widokiem na miasto lub morze.

Najlepsze hotele w Dalmacji

Poprzedni

Wakacje w Św. Filip i Jakov – co zobaczyć, atrakcje, hotele, plaże

Wakacje w Igrane – co zobaczyć, atrakcje, hotele, noclegi, plaże

Następny

Dodaj komentarz