Wakacje w Kaštela – co zobaczyć, zwiedzanie, hotele, plaże

Tagi , , ,

Każdy wczasowicz marzy o takich wakacjach, na których będzie mógł maksymalnie się zrelaksować i odpocząć. Dzięki temu wróci do domu w pełni usatysfakcjonowany i pełen entuzjazmu do otaczającego go świata. Istnieje mnóstwo miejsc, które taki odpoczynek gwarantują, a jednym z nich jest Kastela – chorwacka miejscowość, która tak naprawdę jest połączeniem siedmiu ośrodków. Wzdłuż wybrzeża miasta ciągnie się cały zestaw kurortów oferujących piękne plaże i cały szereg atrakcji i zabytków, które czają się na każdym kroku. W tym artykule skupimy się właśnie na tej pięknej miejscowości, aby każdy podróżujący do niej turysta mógł spędzić jak najlepsze wakacje. Wskażemy, kiedy najlepiej jest udać się tam na wakacje, jak dojechać do owej miejscowości, a także gdzie można zaparkować i czy istnieje możliwość wypożyczenia na miejscu samochodu.

Powiemy sobie także, co warto zwiedzić w Kasteli, jakie miasto oferuje atrakcje oraz jakie są najlepsze plaże w okolicach. Dodatkowo wymienimy najciekawsze restauracje oraz hotele, w których warto się zatrzymać na noc.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Kilka słów o Kastela

Kastela to nazwa chorwackiego miasta znajdującego się w żupanii splicko-dalmatyńskiej i położonego pomiędzy Splitem a Trogirem. Swoją nazwę miasto zawdzięcza kasztelowi, czyli warownej budowli. Nie da się ukryć, że owa nazwa bardzo pasuje do tego miasta, gdyż składa się ono z aż siedmiu miejscowości, z których każdy posiada swój własny kasztel. Owe 7 miejscowości to:

– Gomilica,

– Kambelovac,

– Lukšić,

– Novi,

– Stari,

– Sućurac,

– Štafilić,

Wakacje w Kastela – pogoda i temperatura w ciągu roku

Informacje o klimacie są kluczowe dla udanych wakacji, dlatego warto zapoznać się z pogodą i temperaturą, jaka panuje w Kastela w ciągu roku, aby mieć możliwość podjęcia jak najlepszej decyzji dotyczącej tego, kiedy jechać. W Kastela, czyli mieście, które leży w Chorwacji, podobnie jak w Polsce, najcieplejszymi miesiącami są miesiące wakacyjne: czerwiec, lipiec i sierpień. Temperatura w czerwcu w ciągu dnia oscyluje w granicach 24 stopni Celsjusza, natomiast w lipcu i sierpniu osiąga poziom 27 stopni Celsjusza. Z kolei temperatura wody w czerwcu wynosi 21 stopni Celsjusza, a w lipcu i sierpniu po 23 stopnie Celsjusza. W miesiącach wakacyjnych ilość opadów deszczu w mm wynosi odpowiednio: 57l/m2, 35l/m2 oraz 50l/m2.

Jeśli chodzi o spędzenie wakacji na plaży, długim wygrzewaniu się na słońcu oraz cieszeniu się piękną pogodą, to najlepszymi miesiącami do wybrania się na wakacje w owo miejsce są miesiące wakacyjne. Umiarkowanie dobrym miesiącem jest także wrzesień, gdyż temperatura powietrza oscyluje wtedy w granicach 22 stopni Celsjusza, a temperatura wody jest na poziomie 21 stopni Celsjusza. W Kastela najzimniejszymi miesiącami są z kolei: grudzień, styczeń i luty. Temperatura powietrza wynosi wtedy odpowiednio: 8, 7 i 8 stopni Celsjusza, a temperatura wody: 15, 13 i 12 stopni Celsjusza. Ilość opadów deszczu w mm prezentuje się w owych miesiącach następująco: 129l/m2, 95l/m2 oraz 95l/m2.

Jak dojechać do Kastela?

Dostanie się do miasta Kastela jest proste, gdyż znajduje się tam port lotniczy Split, przez co można w szybkim czasie dostać się do miasta. Do każdej z miejscowości Kastela można dojechać autobusem numer 37, który kursuje pomiędzy Splitem a Trogirem. Wszelkie informacje na temat biletów lotniczych można znaleźć na stronie Skyscanner. Natomiast bilety na autobus są możliwe do zakupienia u kierowcy autobusu.

Wakacje w Kastela – gdzie można zaparkować?

W Kastela nie powinno być raczej zbyt dużych trudności ze znalezieniem dobrego miejsca do zaparkowania samochodu. Istnieje tam bowiem wiele parkingów, które odpowiednio służą do tego celu. Jednym z takich parkingów jest np.: Free Parking, który znajduje się w Kastel Luksic, niedaleko Dvorac Vitturi. Zaparkować można także na parkingu Plavi Jadran, który położony jest Kastel Novi, niedaleko centrum. Parking jest bardzo duży, popularny i kosztuje 50 kun za cały dzień. Pewnym minusem może być jego popularność, która sprawia, że nie zawsze znajdzie się tam miejsce. Inne przykładowe parkingi, znajdujące się w Kastela to: Gold Prestige LLC, Gradska uprava oraz Parking Kaštela. To tylko część parkingów, które zlokalizowane są w mieście Kastela i jest ich na tyle dużo, że praktycznie przez cały sezon nie powinno być większego problemu ze znalezieniem postoju dla pojazdu.

Wakacje w Kastela – możliwość wynajęcia samochodu

Możliwość wypożyczenia samochodu jest dostępna w mieście Kastela, dlatego nie muszą się martwić te osoby, które planują sporo czasu spędzić „za kółkiem”. Jedną z tańszych ofert w mieście ma Goldcar Rental SP. Koszt wynajmu samochodu za dzień wynosi w tej wypożyczalni ok. 130 zł. W mieście działają również takie wypożyczalnie samochodów jak: AVAX, Avia Rent A Car, Mack, ORYX, FLEET oraz DJANI.

Wakacje w Kastela – co zwiedzić?

Osoby preferujące spędzanie czasu na wycieczkach i zwiedzaniu ciekawych miejsc i poznawaniu zabytków powinny być zadowolone, gdyż Kastela to miasto, które zdecydowanie temu sprzyja. Poniżej zostały wypisane wszystkie zabytki i ciekawe miejsca warte odwiedzenia.

Zamek Gomilica

Znajduje się w Kastel Gomilica, na wyspie, do której prowadzi kamienny most. Warownia wzniesiona została w 1545 roku, a za jej wybudowanie odpowiedzialni byli benedyktyni ze Splitu. Odwiedzenie tego miejsca powinno być szczególną gratką dla fanów „Gry o tron”, gdyż w tym miejscu powstawały niektóre sceny do tego popularnego serialu. Zamek Gomilica był tłem dla Wolnego Miasta Braavos.

Zamek Vitturi

To budowla, która położona jest w Kastel Luksic i została wzniesiona w 1487 roku. Odpowiadała za to arystokratyczna rodzina Vitturi pochodząca z Trogiru. Zamek został zbudowany w stylu renesansowym i prezentuje się bardzo okazale. Obecnie jego właścicielem jest miasto, które stworzyło wewnątrz zamku instytucje kulturalne i Muzeum Miasta Kaštela. Co jakiś czas w zamku Vitturi mają miejsce różne wydarzenia kulturowe.

Pomnik jeźdźca

Zabytek ten znajduje się w Kastel Novi. Zwany jest również „Zwiastunem wolności” i powstał w celu upamiętnienia wszystkich tych, którzy polegli bohaterską śmiercią w walce z włoskim okupantem w latach 1941-1943. Twórcą pomnika był rzeźbiarz Marvin Studin, który urodził się w Kastel Novi. Budowla została wzniesiona za czasów Jugosławii.

Kasztel Sućura

To budowla, która zlokalizowana jest w Kastel Sucurac. Była to pierwsza kasztela, którą wybudował arcybiskup A. Gvaldo w 1392 roku. Miała ona pierwotnie za zadanie chronić chłopów z wioski Putalj. Po upływie prawie 100 lat kasztel został przebudowany przez Arcybiskupa Averaldo na letnią rezydencję. Obecnie budowla jest otwarta dla zwiedzających, którzy mogą wejść na dziedziniec, a także obejrzeć salę wystawową „Podvorje”, ze znaleziskami archeologicznymi z wsi Putalj.

Kaštel Štafilić – baszta Nehaj

To zabytek, który można odnaleźć w Kastel Stafilic. Znana jest również pod nazwą „baszta Lodi”. Zawdzięcza to jednemu z braci odpowiedzialnych za powstanie budowli. Jej budowa została rozpoczęta w 1548 roku, ale tak naprawdę nigdy nie została ukończona, co było spowodowane śmiercią wszystkich trzech braci i braku męskich potomków. Sama baszta sięga z tego powodu jedynie okien pierwszego piętra.

Drzewo oliwne

To zabytek naturalny, który znajduje się w Kastel Stafilic i jest jednym z najstarszych drzew oliwnych położonych w Chorwacji. Szacuje się, że liczy ono sobie ponad 1500 lat.

Malacka

To przełęcz, na której znajduje się punkt widokowy, z którego rozciąga się piękna panorama na Zatokę Kasztelańską, miasto Kaštela, Split, Trogir, a także wyspy Ciovo, Solta i Brač. Malacka pełni również funkcję miejsca ku pamięci osób, które oddały swoje życie w czasie wojny 1991-1995.

Wakacje w Kastela – atrakcje

Kastela to jedno z tych miejsc, w których nie sposób się nudzić. Wpływ na to ma m.in.: różnorodność atrakcji czekających na turystów w owym miejscu. Osoby preferujące bierny odpoczynek, mogą spędzać długie godziny na pięknych plażach, które zostały przystosowane tak, aby dawać turystom jak największą przyjemność. Natomiast fani aktywnego odpoczynku mają różne możliwości na lądzie, wodzie, a nawet w górach. Długie piesze spacery, wycieczki w góry czy jachting to tylko część opcji, które dostępne są w Kastela.

Wakacje w Kastela – najlepsze plaże w okolicach

Relaks na plaży to jedno z najpopularniejszych sposobów spędzania wakacji. W Kastela i jej okolicach nie brakuje pięknych plaż, które umożliwiają spędzanie w ten sposób czasu. Poniżej znajdują się najlepsze plaże, znajdujące się w okolicach Kastela.

Plaża Ostrog

To plaża żwirowa, która położona jest w pobliżu hotelu Villa Žarko przy ulicy Braće Batur Šetalište w Kaštel Lukšić. Niedaleko plaży znajdują się także różne atrakcje i udogodnienia, z których do woli mogą korzystać turyści m.in.: Muzeum miasta Kastela Brce 1, Wybrzeże króla Tomislava 14 oraz Cafe Bar Twister.

Plaża żółć

To plaża żwirowa, która zlokalizowana jest w Kaštel Štafilić niedaleko lotniska w Splicie. Plaża żółć cieszy się dużą popularnością, co jest spowodowane tym, że ma doskonałą lokalizację, a także oferuje piękne widoki i różne udogodnienia dla plażowiczów. Na plaży znajdują się m.in.: dwa obiekty gastronomiczne: Bow i Nehaj. W pobliżu położone są także dwie noclegownie: Hostel „Oktarin” Koludrovac oraz Hotel Resnik Njiva Sv. Petra 6.

Plaża Sumica

To plaża żwirowa, która położona jest w miejscowości Kastel Luksic. Plaża cieszy się wśród plażowiczów uznaniem i popularnością m.in.: ze względu na otoczenie (naturalna przyroda i rosnące dookoła drzewa) i różne udogodnienia (na plaży znajdują się prysznice, plac zabaw dla dzieci, obiekty sportowe, a plaża oferuje dodatkowo miejsca parkingowe).

Plaża Školjić

To plaża żwirowa, która umiejscowiona jest niedaleko Kavran. Cieszy się ona bardzo dużą popularnością wśród turystów, co zawdzięcza piaszczystemu podłożu oraz spokojną okolicą. Plażę otacza naturalna zieleń i jest ona bardzo czysta. Morza natomiast jest spokojne i przyjemnie chłodne.

Plaża Gabine

To plaża żwirowa, która znajduje się w Kastel Stafilic. Plażę otacza dzika natura i drzewa, tworząc naturalny cień i sprawiając, że nigdy na plaży nie jest za gorąco. Woda przy plaży jest nieskazitelnie błękitna i przyjemna. Na plaży znajdują się także prysznice, z których plażowicze mogą korzystać.

Wakacje w Kastela – gdzie zjeść?

Poniżej znajdują się najciekawsze restauracje zlokalizowane w mieście Kastela, do których warto się udać.

Baletna skola

To restauracja, która znajduje się w miejscowości Kaštel Kambelovac i oferuje piękny widok na morze. Menu restauracji ma wszystko, czego każdy turysta może tylko zapragnąć: mięso, ryby, pizza, pasta, omlety i wiele innych ciekawych dań. Jedzenie w restauracji stoi na wysokim poziomie i to samo można powiedzieć o obsłudze, która jest sympatyczna i pomocna.

Konoba Intrada

To klasyczna, domowa restauracja zlokalizowana w Kastel Novi. W restauracji turyści mogą spróbować tradycyjnej, dalmatyńskiej kuchni. Porcje serwowane w lokalu są duże, ceny dań satysfakcjonujące, a samo menu obszerne, dzięki czemu każdy znajdzie coś dla siebie. Na uwagę zasługuje także urocza atmosfera i obsługa restauracji, która jest pomocna i przyjaźnie nastawiona.

Stacija & Restaurant

To restauracja, która położona jest w miejscowości Kaštel Lukšić w hotelu Stacija. Pyszne jedzenie, szybka i przyjaźnie nastawiona obsługa, a także zróżnicowana menu – restauracja Stacija posiada wszystko, czego może oczekiwać każdy turysta. W menu restauracji znajdują się m.in. takie dania jak: kotlet wieprzowy, focaccia czy hamburger.

Wakacje w Kastela – gdzie nocować?

Poniżej znajduje się Top 4 najlepszych hoteli, zlokalizowanych w Kastela.

Villa Apartments Kordić

Obiekt położony jest w Kastel Lukic, w stosunkowo niedalekiej odległości od najbliższej plaży (11 minut spacerem). Villa Apartments Kordic oprócz bezpłatnego wifi oraz parkingu oferuje także ogród i sprzęt do grillowania. Dodatkowo goście mają do swojej dyspozycji taras, a także mają możliwość skorzystania z wypożyczalni samochodów, którą posiada obiekt. Każda opcja zakwaterowania posiada część wypoczynkową z sofą oraz telewizorem z płaskim ekranem i dostępem do kanałów satelitarnych, kuchnię z pełnym wyposażeniem, jadalnię, prywatną łazienkę z suszarką do włosów, a nawet sejf.

Hotel Stacija

Obiekt znajduje się w Kastel Luksic i jest usytuowany tuż przy plaży. Goście mają zapewnione bezpłatne wifi, parking i klimatyzowane pokoje. Poza tym na terenie hotelu umiejscowiona jest restauracja, z której klienci mogą korzystać. W pobliżu hotelu znajduje się wiele atrakcji, a dodatkowo obiekt sam organizuje wycieczki jednodniowe i prowadzi wypożyczalnię rowerów. Każdy z pokoi w Hotelu Stacija posiada telewizor z płaskim ekranem, łazienkę z prysznicem oraz zestawem kosmetyków, a także widok na morze bądź ogród.

Mise Luxury Apartments

Obiekt zlokalizowany jest w Kastel Luksic, 3 minuty spacerem od najbliższej plaży oraz 7 km od lotniska w Splicie. Mise Luxury Apartments oferuje dla swoich gości bezpłatne wifi, bezpłatny parking, klimatyzację, balkon, odkryty basen i ogród. Poza tym goście mają do swojej dyspozycji również taras słoneczny i sprzęt do grillowania. Wszystkie opcje zakwaterowania w Mise Luxury Apartments posiadają patio, telewizor z płaskim ekranem, pralkę, kuchnię z pełnym wyposażeniem, część wypoczynkowa z sofą, a także prywatną łazienkę z prysznicem.

Villa Apartments Marko & Šimun

Obiekt znajduje się w Kastel Stafilic, bardzo blisko plaży oraz lotniska w Splicie. Goście mogą skorzystać z bezpłatnego transferu lotniskowego, a także mają zapewniony na miejscu ogród i taras do odpoczynku. Poza tym do ich dyspozycji jest także bezpłatne wifi, parking, a także basen. Każdy z apartamentów w Villa Apartments Marko & Šimun posiada klimatyzację, część wypoczynkową, kuchnię z pełnym wyposażeniem i jadalnię. Niektóre z apartamentów mają też dostęp do balkonu lub patia z widokiem na morze.

Poprzedni

Wakacje w Maslenica – co zobaczyć, atrakcje, hotele, plaże

Wakacje i Wczasy na wyspie Krk – hotele, zwiedzanie, plaże

Następny

Dodaj komentarz