Wakacje w Istrii czy Dalmacji?

, Tagi , , , , , ,

Chorwacja to jeden z najpiękniejszych regionów w Europie. Charakteryzuje ją łagodny klimat i duże zróżnicowanie przyrodnicze. Oprócz tego Chorwacja to liczne zabytki wpisane na listę UNESCO. To właśnie w tym miejscu znajdziemy słynny Dubrownik, Zadar oraz Split. Zajmująca powierzchnię blisko 60 000 kilometrów kwadratowych Chorwacja, stała się scenerią dla wielu scen z ,,Gry o tron’’. Co więcej, kraj ten posiada jedne z najpiękniejszych plaż na kontynencie. Wiele z nich otrzymało wyróżnienie Błękitnej Flagi, która wskazuje na miejsca odznaczające się czystością i będące bezpieczne dla dzieci.

Ale Chorwacja to nie tylko czyste morze i złociste plaże. To także wysokie góry i setki kilometrów tras trekkingowych, a także 1185 wysp i wysepek rozsianych wzdłuż jej malowniczego wybrzeża. Przyjeżdżając tu na wakacje, nie warto silić się na zwiedzanie całego kraju. Duża różnorodność sprawia, że znacznie lepiej jest wybrać jeden rejon i szczegółowo go poznać. Pośród czołowych miejsc odwiedzanych przez polskich turystów od lat znajduje się Dalmacja i Istria.

Kempingi Chorwacja
Kempingi Chorwacja
Zaplanuj swoją podróż

Skorzystaj z Booking.com gdzie znajdziesz najlepsze hotele i apartamenty

Potrzebujesz samochodu podczas wakacji, zarezerwuj z Booking.com lub przez discovercars.com

Wyszukaj najlepsze Kempingi z Suncamp.pl

Promy zarezerwujesz z DirectFerries.com

Najlepsze oferty na bilety lotnicze znajdziesz tutaj

Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Kto mieszka w Chorwacji?

Chorwacja to zróżnicowany kraj. Dotyczy to nie tylko pogody, fauny, flory, ale i zamieszkującej ją ludności. Poza Chorwatami mieszkają tu Serbowie, Bośniacy, Włosi, Węgrzy, a także Albańczycy i Słoweńcy. Choć na wakacje przyjeżdżają tutaj miliony turystów – w 2019 było ich około 12 milionów – na stałe Chorwację zamieszkuje zaledwie 4,5 miliona osób.

Pogoda w Chorwacji

Chorwackie wybrzeże znajduje się w strefie klimatu śródziemnomorskiego. W największym skrócie oznacza to, iż zimą nie występują tu praktycznie ujemne temperatury. Latem na wybrzeżu jest naprawdę gorąco, przez co większość turystów przyjeżdżających tutaj na urlop, szuka orzeźwienia w wodzie. Ci, którzy nastawieni są na zwiedzanie, powinni odwiedzić Chorwację późną wiosną lub wczesną jesienią.  

Chorwackie zwyczaje – na co zwrócić uwagę?

Chorwacja stanowi mieszkankę kultury zachodnioeuropejskiej, śródziemnomorskiej i słowiańskiej. Jej północna część zbliżona jest do polskiej, natomiast ciepła i słoneczna południowa część przejęła cechy kultury śródziemnomorskiej. To w nadmorskiej części kraju po południu przychodzi czas na słynną sjestę. Z natury Chorwaci są otwarci i chętnie nawiązują znajomości. Są szczerzy i bezpośredni, a ich język w wymowie przypomina polski. Być może dlatego nasi rodacy bardzo dobrze czują się w tym kraju.

Istria czy Dalmacja – gdzie zacząć naszą wakacyjną przygodę?

Nasze pierwsze wakacje w Chorwacji warto rozpocząć od zwiedzania Dalmacji lub Istrii. Położone w dwóch różnych częściach kraju, mają wiele do zaoferowania zwiedzającym.

Dalmacja to przede wszystkim Split, który jest drugim co do wielkości miastem w Chorwacji. Przed wiekami znajdowała się w nim osada Ilirów, która wraz z upływem czasu przeszła w ręce Rzymian. To właśnie z tego miejsca wywodzi się Dioklecjan, którego willa została wpisana na listę UNESCO. W tym dwustutysięcznym mieście do naszych czasów zachowała się tak zwana Złota Brama, świątynia Jowisza, perystyl oraz mauzoleum.

Istria to największy półwysep na północnym Adriatyku. Posiada doskonale przygotowaną bazę hotelową i infrastrukturę turystyczną. Istrię tradycyjnie dzieli się na trzy części: białą, szarą i czerwoną. Nazwy te pochodzą od koloru ziemi. Biała to część, w której dominują skały wapienne. W szarej większość stanowią skały fiszu, czerwona zaś pełna jest związków żelaza.

Dlaczego Dalmacja?

Dalmacja ma wiele do zaoferowania. Oprócz krystalicznie czystej wody oraz uznawanych za jedne z najpiękniejszych na kontynencie plaż, znajdziemy tutaj porośnięte zielenią szczyty i dziesiątki unikatowych na skalę światową zabytków. Swoją podróż po Dalmacji warto rozpocząć od Splitu, z wyjątkowo piękną promenadą nazywaną Rivą, wokół której toczy się życie nocne miasta. Na żelaznej liście miejsc do zobaczenia powinien znaleźć się również Pałac Dioklecjana. W jego wnętrzu oprócz przestrzeni mieszkalnej przed wiekami znajdowały się dwie ulice i dziedzińce, które miały pomieścić duże oddziały wojska.

Ze względu na fakt, iż Split jest największym węzłem komunikacji promowej w kraju, szczególnie chętnie odwiedzany jest przez Włochów, którzy czują się tutaj jak w domu. Przyjeżdżając do miasta, warto zobaczyć najstarszą katedrę na świecie oraz rzeźbę Grgura Ninskiego.

Natura w Dalmacji

Park Narodowy Krka to kolejne miejsce, które trzeba zobaczyć. Zajmuje powierzchnię 109 kilometrów kwadratowych. Znajdziemy w nim powstałe w osadach wapiennych wodospady. Oprócz tego w parku Krka wstępuje ponad tysiąc gatunków roślin. Wzdłuż rzeki Krka do dziś znajdują się pozostałości po czasach rzymskich. Należy do nich m.in. wodociąg oraz rzymski obóz wojskowy Burnum. Park Narodowy Krka czynny jest przez cały rok. Co więcej, od kwietnia do października park oferuje turystom bezpłatny transport autobusem od wejścia do Skradinskiego Buku.

Wizytówka Dalmacji – Dubrownik

Wizytówką Dalmacji jest położony na skalistym cyplu Dubrownik. W przeszłości to niezwykłe miasto było niewielką osadą na wybrzeżu Adriatyku, sąsiadującą z wyspą zamieszkaną przez Rzymian. Gdy wraz z upływem lat okazało się, iż nacje te potrafią żyć ze sobą w zgodzie, mieszkańcy postanowili zasypać dzielący ich przesmyk. Pamiątką po tym wydarzeniu jest zachowana do dzisiaj główna ulica miasta nosząca nazwę Stradun. Ulica liczy 300 metrów długości i rozciąga się między dwiema bramami miejskimi. Na jej krańcach znajdziemy ponadto dwie fontanny i dwie dzwonnice. To wokół tej ulicy kwitnie życie towarzyskie miasta. Spacerując wzdłuż Stradun, warto wstąpić do klasztoru franciszkanów, który znajduje się na samym początku ulicy. Wewnątrz możemy zobaczyć bibliotekę, w której zgromadzono najcenniejsze zbiory w kraju. Nieopodal Stradum mieści się również Pałac Rektorów z XV wieku, który dziś jest siedzibą działu historycznego Muzeum Dubrownika.

W Dubrowniku znajdziemy również wzniesioną w XV fontannę zwaną Wielką Studnią Onufrego. Podczas średniowiecza była elementem systemu wodociągowego miasta. W jej sąsiedztwie znajduje się drugie ujęcie zwane Małą Studnią Onofria. W dobie średniowiecza wyznawcy różnych religii musieli korzystać z odrębnych ujęć wody, dlatego też z małej studni korzystali chrześcijanie, a fontanna położona obok służyła Żydom. Jeżeli w trakcie spaceru niektóre miejsca wydadzą się nam znajome, może być to wpływ serialu ,,Gra o tron’’. Sceny ze słynnej Czerwonej Twierdzy były kręcone właśnie w Dubrowniku.

Najpiękniejsza wyspa Dalmacji?

Jeśli wczasy w Dalmacji to tylko Korcula. Ta górzysta wyspa położona w południowej części regionu, której długość linii brzegowej wynosi w przybliżeniu 190 kilometrów. To niezwykłe miejsce, nazywane często małym Dubrownikiem otoczone jest imponującymi XIV-wiecznymi murami i basztami. Co ciekawe, na wyspie nie ma wód powierzchniowych. Jedyne źródło wody pitnej znajduje się w Blato i to ono zaopatruje pobliskie miejscowości. Pozostała część wyspy zaopatrywana jest w wodę pochodzącą z lądu z Małej Neretwy. Choć do dzisiaj nie mamy stuprocentowej pewności, pogłoska głosi, iż na Korculi urodził się Marco Polo.

Na wyspę można dotrzeć za pomocą promów. Na most, który znajduje się w tej chwili w budowie, będziemy musieli zaczekać jeszcze kilka lat. Najważniejszym miastem usytuowanym na wyspie jest Korcula, której układ ulic z lotu ptaka przypomina rybi szkielet. Układ ten nie jest przypadkowy. To charakterystyczne ułożenie sprawia, iż w mieście dochodzi do naturalnej cyrkulacji powietrza.

Lista miejsc, które warto zobaczyć na wakacjach w Dalmacji:

  • Trogir,
  • Sibernik,
  • Zadar,
  • Wyspa Lokrum,

Dlaczego Istria?

Istria to intrygujące miejsce. Choć większość półwyspu należy do Chorwacji, jej fragment znajduje się w Słowenii, a najbardziej wysunięte na północ miasteczko Muggia przynależy do Włoch. Przyjeżdżając tutaj latem, należy zatrzymać się choć na kilka dni w miasteczku Vrsar z przepiękną starówką i portem. Następnie warto wybrać się na wycieczkę do jednej z rozległych, rodzinnych winnic. Istria słynie z trufli i wybornego wina, które w XXI wieku możemy zakupić w wielu krajach na świecie. Novigrad poznamy po ulicach przyozdobionych kolorowymi parasolami.

Miasteczko, które niegdyś było osadą rybacką, dziś odwiedzane przez tysiące turystów tętni życiem. Pula położona w południowej części półwyspu znana jest z zachowanych na tym terenie ruin amfiteatru, zwanego też Areną Puli. W przeszłości amfiteatr stanowił arenę walk gladiatorów. Dziś jest idealną scenerią, w której odbywają się koncerty. Na Istrii znajduje się również miasteczko uznawane za najmniejsze miasto na świecie. Według szacunków mieszka w nim zaledwie dwadzieścia osób. Hum ma 100 metrów długości i 30 metrów szerokości. Jego historia sięga średniowiecza, a jego zabudowania mieszczą się w XI-wiecznych murach.

Pula to jedno z miejsc, które słynie z najbardziej efektownych zabytków pochodzących z czasów rzymskich. W przeszłości było jednym z kilku strategicznych miast ważnych dla Rzymian. Dziś jednym z najcenniejszych zabytków w Puli jest kamienny amfiteatr, trzeci pod względem wielkości na kontynencie. Miasto straciło na znaczeniu dopiero gdy nielubiący konkurencji Wenecjanie zbudowali własny port.

Miejsca, które trzeba zobaczyć na półwyspie Istria:

  • Motovun,
  • Buzet,
  • Porec,
  • Pula,
  • Jaskinia Baredine

Istria czy Dalmacja, którą chorwacką krainę wybrać?

Dalmacja jest piękna. Góry wyłaniają się w niej wprost z krystalicznie czystego Adriatyku. Jest tu również cieplej niż na Istrii. Co więcej, w przeciwieństwie do Istrii, w Dalmacji znajdziemy kilka dużych wysp takich jak Korcula, Pag czy Otok.

W Istrii zaś znajdziemy rozbudowaną bazę hotelową. To tutaj ulokowane są jedne z największych kompleksów wypoczynkowych w Chorwacji. Ze względu na bliskość Italii, w Istrii poczujemy nie tylko chorwacki, ale i włoski klimat. Dużym atutem tego miejsca jest też odległość dzieląca ją od naszego kraju. Podróż z Polski do Istrii jest znacznie krótsza, niż do Dalmacji.

Istria czy Dalmacjakuchnia chorwacka

Kuchnia chorwacka nie jest jednolita. Podobnie jak polska różni się w zależności od regionu. Na słonecznym i ciepłym wybrzeżu dominują ryby i owoce morza. W głębi kraju dania są bardziej tłuste i cięższe. Łagodny klimat sprawia, iż Chorwacja słynie z doskonałych produktów. Świeże owoce i warzywa stanowią podstawę w menu mieszkańców. Oliwa, sery i wina produkowane przez Chorwatów znane są na całym świecie.  

Najpopularniejszym daniem w nadmorskiej części kraju jest marenda, czyli posiłek składający się z ryby, sera i chleba. Wybrzeże ponadto wykazuje wiele cech wspólnych z kulturą włoską, przez co znajdziemy w niej dania zbliżone do tych pochodzących z Półwyspu Apenińskiego. Za to w głębi kraju jada się więcej mięs. Dania są tam bardziej przyprawione i cięższe w porównaniu do dań z południa. Ludzie zamieszkujący środkową część kraju każdego dnia ciężko pracują, aby zagwarantować swoim najbliższym godne życie. Tylko posiłki bogate w witaminy i składniki odżywcze mogą zagwarantować ich organizmom prawidłowe działanie. Pieczone mięsa i gęste, pełne warzyw zupy są tutaj podstawą kuchni.

Chorwacka kuchnia to również smaczne desery. Jednym z chętnie zamawianych w restauracjach ciast jest Imotska torta, czyli pokaźnych rozmiarów tort migdałowy posypany cukrem pudrem. Oprócz tego będąc tutaj warto skosztować struklji lub bureka. Savijaca to w wolnym tłumaczeniu strucla z serowym nadzieniem z różnymi owocami. Jest to przysmak, za którym szaleją tutejsze dzieci.

Co warto zjeść w Chorwacji:

  • Czarne risotto,
  • Blitva
  • Ajvar,
  • Pljeskavica,
  • Dżem z fig

Bez względu na to czy przyjdzie nam wybierać pomiędzy wczasami w Dalmacji, a tymi na Istrii, warto wyposażyć się w ubezpieczenie zdrowotne. Wielu naszych rodaków sądzi, iż ubezpieczenie pomocne jest w przypadku osób, które prowadzą ryzykowny tryb życia. Nie jest to prawdą. Podczas wakacji chociażby w Dalmacji może dojść do wielu nieprzewidzianych sytuacji, których rozwiązanie bez ubezpieczenia może nas kosztować nawet kilkadziesiąt tysięcy euro. Ubezpieczenie turystyczne wykupione na czas podróży, to również gwarancja bezpieczeństwa dla naszych bliskich. Średnia cena ubezpieczenia wynosi 4,70 za dzień, jednak podstawową ochronę uzyskamy już za 2-3 złote.

Najlepsze hotele w Dalmacji

Poprzedni

Wakacje w Stari Grad – co zobaczyć, zwiedzanie, hotele, plaże

Wakacje i wczasy na wyspie Pag – hotele, zwiedzanie, plaże

Następny

Dodaj komentarz