Imotski – niewielkie chorwackie miasteczko leżące w środkowej Dalmacji, nieopodal granicy z Bośnią i Hercegowiną. Leży na stromym zboczu skał krasowych należących do pasma Gór Dynarskich. Od wybrzeża i popularnej turystycznie Riwiery Makarskiej dzieli je zaledwie 35 kilometrów. Może to być więc zarówno baza wypadowa do nadmorskich miejscowości, jak i cel jednodniowej wycieczki np. podczas pobytu nad morzem.
Skorzystaj z Booking.com gdzie znajdziesz najlepsze hotele i apartamenty
Potrzebujesz samochodu podczas wakacji, zarezerwuj z Booking.com lub przez discovercars.com
Wyszukaj najlepsze Kempingi z Suncamp.pl
Promy zarezerwujesz z DirectFerries.com
Najlepsze oferty na bilety lotnicze znajdziesz tutaj
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!
Co zwiedzić w Imotski? Największe zabytki i najciekawsze atrakcje
Imotski jest urokliwym miasteczkiem położonym na wzgórzach na wysokości 395 metrów n.p.m. To miejscowość, w której każdy kamień ma swoją historię. Jego największą zaletą jest zabytkowa zabudowa miasta, w którym rzędy kamiennych budynków poprzecinane są wąskimi uliczkami. Najstarsze budowle pochodzą z XVIII wieku i zostały zbudowane przez Wenecjan. Jedną z nich są kamienne schody stojące w centrum miasta. Imotski skalini są konstrukcją, która łączy dziś historyczną część miasta z jego nowymi zabudowaniami.
Natura otaczająca Imotski
Tereny otaczające Imotsko to obszar rezerwatu przyrody Imotska Jezera – Gaj. Przebiegający przez niego szlak łączy wiele przyrodniczych, kulturowych i historycznych zabytków. Szlak ma kilka wariantów, bez względu na rodzaj trasy można liczyć na zaplecze sanitarne oraz miejsce parkingowe. Najciekawszymi atrakcjami w okolicy i znakiem rozpoznawczym miejscowości są dwa górskie jeziora kraterowe leżące na szlaku.
Modro Jezero
Pierwsze to Modro Jezero, czyli jezioro niebieskie znajdujące się na obrzeżach miasta. To duże jezioro kraterowe wypełnione krystalicznie czystą wodą i otoczone skałami, które swoją nazwę zawdzięcza turkusowemu kolorowi wody. Do brzegu jeziora można dojść wąską i krętą utwardzoną ścieżką, którą na początku XIX wieku stworzył przebywający w okolicy cesarza Austrii, Franciszek Józef I. Zbiornik ma długość około 800 metrów i szerokość około 500 metrów. Otaczające je skały wznoszą się na wysokość 290 metrów.
Jezioro potrafi całkowicie wyschnąć w trakcie lata. Gdy jest wypełnione wodą, jej poziom można poznać dzięki trzem skałom znajdującym się pośrodku zbiornika: głaz Katavić ma wysokość 6 metrów i pojawienie się go rozpoczyna sezon pływacki. Głaz Jakićin wyznacza jego środek, a gdy pojawia się głaz Pavić, oznacza to koniec sezonu pływackiego.
Crveno Jezero
Drugim jest sąsiadujące z nim Crveno Jezero, czyli jezioro czerwone. Jest oddalone około 3 kilometry od miejscowości Imotsko, Jest ono głębsze i ma nieco mniejszą powierzchnię, ale jest równie piękne. Zbiornik jest otoczony jaskiniami i wysokimi urwiskami skalnymi w odcieniach czerwieni (czerwono-brązowe zabarwienie skał to zasługa zgromadzonego w nich tlenku żelaza). Lej krasowy, w którym znajduje się jezioro, jest największym w całej Europie i jednym z największych na świecie. Niestety nie ma ścieżki pozwalającej na dojście do brzegu jeziora, ale już samo podziwianie go z góry jest nie lada atrakcją.
Zabytki w Imotski
Jednym z największych zabytków miasta jest kamienna Twierdza Topana wznosząca się na szczycie skały przy brzegu Jeziora Modro. Dawniej był to zamek imperium osmańskiego pełniący funkcję fortu. Dzięki położeniu na wzniesieniu z jego murów roztacza się wspaniały widok na jezioro i cala okolicę. Dziś w większości są to ruiny, których historia sięga X wieku. Twierdza założona przez Słowian stała się początkiem dla dzisiejszego miasta. Choć pierwsze zapiski na temat budowli pochodzą z X wieku, to ślady odnalezione podczas wykopalisk archeologicznych świadczą o tym, że obszar twierdzy był ważnym punktem strategicznymi w czasach, gdy na tych terenach panowali Rzymianie. Budowla była wielokrotnie przebudowywana na przestrzeni lat, a jej obecny kształt pochodzi z początku XVIII wieku. Dodatkowo wewnątrz ocalałych zabudowań stworzone zostało muzeum.
Pod koniec XVIII wieku na terenie twierdzy zbudowano niewielki kościół Matki Boskiej Anielskiej, która stała się patronką tych terenów. U stóp twierdzy, na brzegu jeziora, znajduje się stadion piłkarski – Modro Jezero Stadion Gospin. Ze względu na swoje położenie uznawany jest za jeden z najpiękniejszych na świecie.
Imotski otoczone jest winnicami
Rejon, w jakim leży miasto, specjalizuje się w produkcji wina. Oczywiście warunki klimatyczne sprzyjają uprawie winogron, a jednym z najpopularniejszych szczepów jest odmiana Kujundžuša. Powstający z nich trunek to białe, delikatne wino o wyraźnie wyczuwalnych owocowych nutach. Idealne w połączeniu z kuchnią chorwacką opartą na lekkich daniach z rybami i owocami morza w roli głównej. W winnicach tego regionu nie brakuje też innych gatunków win. Oczywiście wśród białych królują Chardonnay, Sauvignon, Posip oraz Pinot Gris, a najpopularniejsze wina czerwone to Merlot oraz Cabernet Sauvignon.
Gdzie spać w Imotski? Polecane noclegi
W Imotski poza pięknem przyrody otaczającej miasto można liczyć na całkiem dużą bazę noclegową. Zakwaterowanie jest możliwe zarówno w prywatnych apartamentach, jak i w hotelach i pensjonatach znajdujących się na terenie miasta lub w promieniu kilku kilometrów od jego granic. Poniżej TOP 5 hoteli w Imotski:
- Jakov i Filip – przestronna willa z odkrytym basenem, słonecznym tarasem i ogrodem ze sprzęt do grillowania. Cztery sypialnie zapewniają miejsce dla dziesięciu osób. Za możliwość pobytu tutaj trzeba zapłacić od 300 do 1100 złotych – cena jest zależna od sezonu (adres: Donji Vinjani 91b, Imotski).
Kuchnia w Jakov i Filip , fot. booking.com Pokój w Jakov i Filip , fot. booking.com Taras w Jakov i Filip , fot. booking.com
- Luxury Villa Borak – luksusowa willa z dużym, sezonowym basenem, tarasem i ogrodem wyposażonym w sprzęt do grillowania. W czterech klimatyzowanych sypialniach zmieści się dziesięć osób, a na pobyt w tym miejscu trzeba przeznaczyć od 1700 do 2700 za jedną dobę – w zależności od sezonu (adres: Glavina Gornja 121, Imotski).
Pokój w Luxury Villa Borak , fot. booking.com Jadalnia w Luxury Villa Borak , fot. booking.com Basen w Luxury Villa Borak , fot. booking.com
- Boutique ROOMs 76 – czterogwiazdkowy, nowoczesny pensjonat z przytulnymi pokojami. Obiekt jest usytuowany nieopodal jeziora, a cena jednodniowego pobytu w dwuosobowym pokoju wynosi około 250-300 złotych (adres: Put Gaja 15, Imotski).
Wystrój w - Boutique ROOMs 76
, fot. booking.comPokój w - Boutique ROOMs 76
, fot. booking.com
- Studio apartman Miko – wygodne, w pełni wyposażone apartamenty z częścią wypoczynkową i dostępem do patio oraz ogrodu. Jednodniowy pobyt w dwuosobowym apartamencie to koszt około 150 złotych (adres: Ulica Bruna Bušića Prizemlje 2, Imotski).
- Apartment Vrljika – czterogwiazdkowy apartament z basenem, barem, ogrodem i sprzętem do grillowania oraz trzema sypialniami z miejscem dla dwunastu osób (osiem osób dorosłych i czwórka dzieci). Chcąc spędzić tu urlop, należy się liczyć z wydatkiem od 300 do nawet 1000 złotych, w zależności od terminu pobytu (adres: Glavina Donja 88, Imotski).
Gdzie zjeść w Imotski? Najlepsze restauracje
Imotski, jak przystało na chorwackie miasto, ma swoim gościom do zaoferowania także wyśmienitą kuchnię i wiele lokalnych trunków. Wybornych dań kuchni chorwackiej i dalmatyńskiej można skosztować w kilku miejscowych restauracjach i karczmach, na ucztę zapraszają między innymi:
- Imotska Spiza – niewielka restauracja ze smacznymi, domowymi daniami w menu (adres: Ul. fra Rajmunda Rudeža 1, Imotski).
- Restaurant Euphoria – smaczna restauracja serwująca proste dania kuchni chorwackiej i śródziemnomorskiej (adres: Ul. kralja Zvonimira 19, Imotski).
- Fabrizio7 – mała restauracja z tradycyjną kuchnią chorwacką oraz lokalnymi trunkami (adres: Šetalište Stjepana Radića 7, Imotski).
- Restaurant Pizzeria Lučica – przytulne, małe bistro specjalizujące się w pizzy z pieca (adres: Vinjani Donji 439A, Imotski).
- Agroturizam Grabovci – klimatyczna knajpka na terenie gospodarstwa agroturystycznego, w menu pyszne dania regionalne i lokalne wina (adres: Proloških iseljenika 24, Imotski).
- Fast-food Samčović – lokal typu fast-food ze smacznym, domowym jedzeniem w przystępnych cenach (adres: Ul. Virgila Perića, Imotski).
Imotski – kiedy jechać? Pogoda i temperatura w ciągu roku
Miasto Imotski jest położone na południu Chorwacji, dzięki temu mimo bliskiego sąsiedztwa gór przez większość roku panują tu przyjemne warunki pogodowe. Ciepły i łagodny śródziemnomorski klimat zapewnia wysokie temperatury nawet poza sezonem wakacyjnym. Średnia roczna temperatura to 12 stopni. Lato jest tu ciepłe, słoneczne i suche, a zimy bardzo łagodne. Dodatkowo od czerwca do września można się spodziewać temperatur na poziomie 25-27 stopni, wiosną i jesienią termometry wciąż pokazują od 10 do 15 stopni, zimą jest to temperatura około 5 stopni. Teoretycznie przez połowę roku w miejscowości Imotski jest sucho, ale często nawet latem niebo jest zachmurzone i pojawiają się przelotne deszcze. Latem wilgotność powietrza utrzymuje się tutaj na poziomie 75%, zimą około 50%.