Gradac to najdalej na południe położony kurort turystyczny Riwiery Makarskiej, który leży w południowej Dalmacji, pomiędzy miejscowościami Makarska i Ploče. Znajduje się praktycznie w połowie drogi między miastami Split i Dubrownik, około 42 km od Makarskiej. Miasto Gradac jest także centrum gminy, w której skład wchodzi: Brist, Gradac, Drvenik (Makarska), Podaca oraz Zaostrog. Gradac wyznacza koniec Riwiery Makarskiej i jest jednocześnie jedną z najspokojniejszych miejscowości położonych na Riwierze Makarskiej. To doskonałe miejsce na wakacje w Chorwacji dla osób ceniących piękne widoki, rodzin z dziećmi, osób starszych oraz potrzebujących zregenerować siły.
Skorzystaj z Booking.com gdzie znajdziesz najlepsze hotele i apartamenty
Potrzebujesz samochodu podczas wakacji, zarezerwuj z Booking.com lub przez discovercars.com
Wyszukaj najlepsze Kempingi z Suncamp.pl
Promy zarezerwujesz z DirectFerries.com
Najlepsze oferty na bilety lotnicze znajdziesz tutaj
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!
Gradac Chorwacja – historia powstania miasta
Tereny obecnego Gradaca były zamieszkane już w czasach prehistorycznych. Świadczą o tym liczne pale kamienne, które pochodzą z epoki brązu oraz wczesnej epoki żelaza. W czasach rzymskich obszar Gradac był najprawdopodobniej siedzibą rzymską, która jako nadmorski ośrodek należała do kolonii Narona.
Niedaleko miejscowości Gradina odnaleziono fragmenty gzymsu budowli pochodzącej z II-III wieku i fragmenty rzymskich monet. W pobliżu obecnego hotelu Laguna znaleziono wiele dawnych grobów. Dlatego też przypuszcza się, że w miejscu tym znajdowała się rzymska nekropolia. Średniowieczne miasto o nazwie Lapčan, bądź Labinac, o którym wspominał bizantyjski cesarz Konstantyn VII Porfirogeneta w połowie X wieku, położone było na terenie obecnego Gradaca.
Co ciekawe, pod współczesną nazwą Gradac został wymieniony po raz pierwszy w 1649 roku. Nazwa wzięła się od twierdzy, która została wybudowana na wzniesieniu powyżej kościoła św. Michała i która została wybudowana w czasie wojny kreteńskiej w latach 1645-1669 jako obrona przed Turkami. Według rysunku wojskowego inżyniera weneckiego oraz kartografa Giuseppe Santiniego, który przedstawia bitwę morską pomiędzy Wenecjanami i Osmanami pod Gradac w 1666 roku, wieża stoi cała w płomieniach.
Podczas trwania II wojny światowej miasto było częścią Niezależnego Państwa Chorwackiego. Pod koniec roku 1944 jugosłowiańscy partyzanci pojmali w Gradacu zakonnika Anselma Kambera i zamordowali go w 1945 roku. W 2008 roku jego szczątki odnaleziono w pewnym wykopie i pochowano ponad 63 lata po śmierci w Makarskiej.
Największe atrakcje i najważniejsze zabytki w Gradac
Pozostałości starej wieży z XVI wieku można jeszcze znaleźć w opuszczonej wiosce Čista nad Gradacem, siedzibie ówczesnego powiatu Fragostin. Wokół niej zachowały się resztki rzędów opuszczonych domów o typowej dla tego regionu architekturze.
Obok starego kościoła parafialnego św. Antoniego znajduje się miejscowy cmentarz oraz nowy kościół parafialny św. Michała, zbudowany w 1852 r. właśnie w strefie Gradina, starożytnej miejscowości rzymskiej. W kościele znajdują się trzy marmurowe ołtarze z rzeźbami. Najciekawszym z nich jest stara drewniana figura świętego Rocha. W kościele znajduje się również stara kamienna chrzcielnica, pochodząca prawdopodobnie ze starego kościoła. Przed wojną w latach 90. w Gradacu znajdował się pomnik nieznanego żołnierza, wykonany przez znanego chorwackiego rzeźbiarza Antuna Augustinčića, poświęcony poległym partyzantom w czasie II wojny światowej. Został on zniszczony w akcie wandalizmu przez jedną z chorwackich brygad na początku wojny. Gradac jest bardzo znany ze swojej antyfaszystowskiej i partyzanckiej historii, która obecnie jest objęta rewizjonizmem i dezawuacją. W Gradacu znajduje się pomnik upamiętniający mieszkańców zabitych przez jugosłowiańskich partyzantów podczas II wojny światowej.
Gradac – atrakcje w pobliżu
Gradac ma w swojej ofercie wiele różnorodnych atrakcji turystyki sportowej oraz typowo rekreacyjnej. Doskonale wyznaczone szlaki piesze są idealne do długich spacerów, natomiast pobliskie szczyty górskie pozwalają na uprawianie alpinizmu i swobodnej wspinaczki. Na terenie Riwiery Gradac wyznaczono ponad 20 kilometrów rowerowych szlaków.
Miłośnicy pięknych krajobrazów i skoku adrenaliny mogą wybrać się nieco dalej, bo do Parku Przyrody Biokovo. Natomiast osoby szukające odnowy duchowej i spokoju mogą odwiedzić Svetište Vepric – Sanktuarium Matki Boskiej z Lourdes w Makarskiej lub Međugorje w sąsiedniej Bośni i Hercegowinie.
Riwiera Makarska
Riwiera Makarska położona jest na południu Chorwacji, w krainie historycznej zwanej Dalmacja, a dokładniej w jej centralnej części. Makarska Riwiera obejmuje miejscowości, które znajdują się wzdłuż wybrzeża Morza Adriatyckiego na odcinku około 60 kilometrów. Najważniejszym i zarazem największym miastem Riwiery, zarówno pod względem turystycznym, jak i administracyjnym, jest miejscowość Makarska. Warto wiedzieć, że region ten jest jednym z najpopularniejszych i najpiękniejszych w całej Chorwacji. Co roku przyciąga mnóstwo turystów, którzy postanowili tu spędzić wakacje.
Riwierę Makarską można zwiedzać także drogą morską, na przykład w formie rejsu, który sam w sobie stanowi nie lada atrakcję, ponieważ możemy spojrzeć na Riwierę od strony morskiej. Statkiem możemy się także dostać się na wyspę Brač, z której pochodzi słynny marmur znany na całym świecie. Inną równie popularną wyspą jest Hvar, nazywana lawendową ze względu na bardzo dużą ilość lawendy, którą się tam uprawia.
Półwysep Pelješac
Półwysep Pelješac to po Istrii drugi co do wielkości półwysep leżący na wybrzeżu Adriatyku. Znajduje się on na samym południu Dalmacji i położone są na nim ciekawe miejscowości, które z pewnością warto odwiedzić tj. Ston, Trpanj, Brijesta, Viganj oraz Orebić. Są to bardzo popularne kierunki turystyczne, szczególnie w wakacje. Warto wiedzieć, że Pelješac był kiedyś znanym i ważnym centrum morskim, natomiast współcześnie jest lubianym kierunkiem turystycznym także wśród Polaków. Miejsce to jest znane także z wyjątkowej kuchni i doskonałych czerwonych win z Dingač i Postup.
Miłośnicy aktywnego wypoczynku, w szczególności fani górskich wycieczek mają do swojej dyspozycji szlaki górskie na Sveti Ivan 460 m n.p.m. i Sveti Ilija 961 m n.p.m. Na zachodnim wybrzeżu Pelješac wytyczono trasy rowerowe oraz szlaki piesze, natomiast dla surferów doskonałym miejscem jest miejscowość Viganj, gdzie wiatr zachodni maestral wieje kilkakrotnie mocniej niż w innych miejscach nad Morzem Adriatyckim.
Baćinska jezera
Niedaleko miasta Ploče, w Baćinie znajduje się zespół łącznie 7 jezior -Baćinska jezera – Jeziora Baćińskie. Znajdują się one na prawym brzegu ujścia rzeki Neretvy do morza i są kryptodepresją, co znaczy, że ich dno leży poniżej poziomu morza, natomiast powierzchnia ponad nim.
W skład Jezior Baćińskich wchodzi 6 jezior ze sobą połączonych i jedno samodzielne. Nazywają się one: Oćuša, Šipak, Podgora, Sladinac, Vrbnik, Plitko oraz Crniševo. Największym z nich jest jezioro Oćuša, najgłębszym jezioro Crniševo, natomiast najmniejszym jest Vrbnik. Woda w tych jeziorach jest słodka, pomimo połączenia z Adriatykiem. Ich głębokość waha się od 5 metrów do nawet 50 metrów.
Baćinska jezera są mało znaną atrakcją, chociaż posiadają niesamowity urok. Ich turkusowe kolory i urozmaicona linia brzegowa robi prawdziwe wrażenie szczególnie z punktu widokowego. Jeziora otoczone są łąkami, a dodatkowego uroku dodają im otaczające je Góry Dynarskie. Co ciekawe, podczas rządów Tito jeziora były składowiskiem zbędnego sprzętu wojskowego i było tam dość niebezpiecznie. Obecnie wszystko zostało wyczyszczone i utworzono unikalny rezerwat przyrody. Warto wiedzieć, że Jeziora Bacińskie znajdują się przy drodze D8 prowadzącej do Dubrownika. Dla przejeżdżających tą drogą turystów powstał parking z punktem widokowym na jeziora.
Gornja Vala Gradac – jedna z największych plaż nad Adriatykiem
Większość plaż znajdujących się na ponad 60-kilometrowej Riwierze Makarskiej to plaże prawie piaszczyste z drobnym żwirkiem, natomiast większość to białe plaże żwirowe oraz kamieniste. Niektóre z tych plaż, jak plaża w Brela, są stworzone z małych prywatnych zatoczek, z wyjątkiem plaż Berulia i Punta Rata.
Niewiele jest także plaż, które mają więcej niż 100 metrów długości, jednak wyjątkiem jest plaża Gornja Vala w Gradac. Jest to z pewnością najdłuższa plaża położona na Riwierze Makarskiej, która jest podzielona na 2 oddzielne zatoki. Według danych ma ona prawie 7 km długości.
Plaża Gornja Vala -Górna Zatoka jest plażą żwirową, która znajduje się na południe od portu. Z kolei na północnym zachodzie znajduje się zatoka Bosac. Gornja Vala w Gradacu jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych plaż żwirowych na całej Riwierze Makarskiej oraz jedną z największych plaż znajdujących się nad Adriatykiem w Chorwacji. Plaża położona jest na zboczu, w otoczeniu drzew oliwnych i lasów sosnowych. Gornja Vala zapewnia wspaniały odpoczynek nad morzem z malowniczym widokiem na góry Biokovo. Na plaży znajdują się także restauracje i kawiarnie, które oferują pyszne lokalne jedzenie i smaczną kawę.
W całej gminie Gradac, na długości 16 km, zajdziemy około 35 niewielkich, ale bardzo ładnych plaż żwirowych, w tym plaż dla nudystów. Jeśli zapomnieliśmy zabrać ze sobą na odpoczynek na plaży czegoś do czytania, to być może spotkamy regał z książkami w wielu językach, również po polsku.
Na plaży Gornja Vala i na plażach w okolicy można nie tylko opalać się, ale również korzystać z wypożyczalni sprzętu wodnego tj. skuterów wodnych, kajaków, rowerków wodnych i nart wodnych itp. Mieszkańcy Gradaca twierdzą, że spokojnie można się kąpać w morzu przez nawet 190 dni w roku! Pozwala na to temperatura wody oraz powietrza.
Gradac pogoda – kiedy najlepiej zaplanować wakacje?
Najcieplejszymi miesiącami w Gradac są miesiące lipiec oraz sierpień. Wtedy to temperatura powietrza wynosi od 25°C do 35°C, natomiast temperatura Adriatyku dochodzi nawet do 28°C. Deszcz pada w tym okresie bardzo rzadko. Jest to na pewno czas, kiedy przyjeżdża tu najwięcej turystów. Jeśli szukamy znacznie spokojniejszego czasu na odpoczynek oraz mniejszej liczby turystów, to warto zaplanować wakacje w Gradac na czerwiec, bądź wrzesień. Są to także bardzo ciepłe miesiące z temperaturami powietrza około 25°C i temperaturą morza od 20° C do 25° C.
Opalanie oraz pływanie w morzu w Gradac jest także możliwe już w kwietniu, maju oraz październiku, jednak zależy to od pogody. W tym okresie musimy spodziewać się temperatur powietrza od 15°C do 25°C oraz temperatur morza od 16 do 21°C. Jest to również czas z nieco gorszą pogodą, większą ilością deszczu oraz wietrznych i burzowych dni. Co ciekawe, temperatura powietrza zimą w Gradac wynosi średnio od 5 do 10°C, natomiast morza średnio 12°C.
Gdzie smacznie zjeść w Gradacu?
W Gradac, jak w całej Dalmacji, bardzo popularna jest tradycja, lokalna kuchnia. Spędzając wakacje w miejscowości Gradac, warto odwiedzić lokalne restauracje i konoby, by spróbować charakterystycznych potraw z tego regionu, takich jak na przykład: pasticadę, pekę, ćevapčići, jagnięcinę z rusztu oraz świeżych owoców morza i ryb. Do najwyżej ocenianych i popularnych restauracji należą:
Restaurant Nase Malo Misto
Miejsce z wyjątkowym klimatem i ładnym widokiem na przystań, w którym można zjeść doskonałe owoce morza, ryby i dania mięsne.
Restoran Kod Irene
To sezonowa restauracja z przepyszną kuchnią śródziemnomorską.
Pizzeria Gustirna
To pizzeria, w której serwowana jest wyśmienita pizza z bardzo dobrej jakości składników za rozsądne pieniądze.
Stella
To miejsce, gdzie można zjeść smaczne owoce morza, w tym kalmary oraz dania mięsne. W Stelli serwowana jest także pizza.
Gradac – jak dojechać?
Jeśli planujecie podróż do Gradac lub jakiejkolwiek innej miejscowości na Makarskiej Riwierze samochodem, to z kierunku Austrii, Węgier, Słowenii i Bośni, należy kierować się przez Zagrzeb na autostradę A1 lub Magistralę Adriatycką – D8. Do Gradaca można także bez problemu dostać się komunikacją publiczną. Najczęściej autobusy kursują ze Splitu oraz Makarskiej. Jeśli planujemy podróż samolotem, to najbliższe lotniska są w Splicie oraz Dubrowniku.
Hotele w Gradac
Pierwszy hotel w Gradacu wybudowano w 1919 roku, jednak miejscowość stała się typowo turystyczna od 1960 roku. Gospodarka miasta opiera się przede wszystkim na turystyce, ale i na uprawie winorośli, oliwek oraz rybołówstwie. Oprócz prywatnych domów, willi oraz apartamentów, w Gradac znajduje się także kilka wartych uwagi hoteli. Większość z apartamentów i hoteli znajduje się przy plaży Gornja Vala.
Najlepsze hotele dla rodzin z dziećmi w Gradac
Apartments Pecic
Jednym z hoteli w Gradac doskonałym dla rodzin z dziećmi jest Apartments Pecic, który położony jest u podnóża Biokovo. Miejsce to położone jest około 150 metrów od plaży. Apartments Pecic oferuje gościom klimatyzowane, ładne apartamenty, wyposażone w telewizor z dostępem do kanałów telewizji satelitarnej, aneks kuchenny oraz prywatną łazienkę. Dodatkowo goście mogą korzystać z odkrytego basenu, tarasu ze sprzętem do grillowania oraz bezpłatnej wypożyczalni rowerów. Restauracje, kawiarnie oraz sklepy z pamiątkami znajdują są zaledwie kilka kroków od Apartments Pecic.
Najlepsze hotele w Gradac z widokiem na morze
Hotel Labineca
Hotel Labineca usytuowany jest w miejscowości Gradac, bezpośrednio tuż obok najdłuższej plaży nad Adriatykiem – Gornja Vala. Miejsce to oferuje wygodne, klimatyzowane pokoje z widokiem na morze oraz z prywatną łazienką. Miejsce to jest doskonałą bazą wypadową do odkrywania uroków całej okolicy i sąsiednich wysp.
Hotele w Gradac w przystępnej cenie
Apartments Grozdana
Apartments Grozdana znajduje się w miejscowości Gradac, niespełna 150 metrów od plaży. Miejsce to oferuje klimatyzowane apartamenty z balkonem oraz bezpłatnym dostępem do Internetu w bardzo korzystnych cenach.
Wszystkie apartamenty Grozdana wyposażone są w telewizor z dostępem do kanałów telewizji satelitarnej, aneks kuchenny oraz prywatną łazienkę, w której znajduje się prysznic, suszarka do włosów i darmowy zestaw kosmetyków. Niektóre z opcji zakwaterowania oferują także ładny widok na Morze Adriatyckie i posiadają zmywarkę.
Autor: Magdalena Łydka