Wakacje na jachcie, czyli najpiękniejsze mariny w Dalmacji

Tagi , , , ,

Chorwackie wybrzeże oferuje malownicze krajobrazy, tysiące wysp i zabytkowe miasta. Miliony turystów spędzają wakacje żeglując i pływając wokół 1000 chorwackich wysp. Pływając po chorwackim wybrzeżu i odkrywając wyspy, spotkasz się z ogromnym wyborem pięknych i nowoczesnych marin. Zarówno mariny jak i przystanie oferują wiele udogodnień, które zapewnią wyjątkowe wspomnienia z rejsu w Chorwacji.  Poniżej prezentujemy najpiękniejsze mariny w Dalmacji.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Najpiękniejsze mariny w Dalmacji

ACI Marina Split

Tętniący życiem, kosmopolityczny Split jest fascynującą mieszanką starożytności i nowoczesności. Najstarsza marina w mieście – ACI Marina Split, znajduje się w bliskiej odległości od centrum tego zabytkowego miasta.

ACI Marina Split leży w najpiękniejszej części portu, na północ od półwyspu Sustipan. Poza tym marina w Splicie jest otwarta przez cały rok. Dodatkowo dzięki swojemu długiemu falochronowi doskonale chroni jachty oraz łodzie przed wzburzonym morzem i południowymi wiatrami. ACI Marina Split oferuje 318 miejsc przy kei do cumowania przez cały rok. W pobliżu mariny  ma swój początek  promenada nadmorska – Lungomare, która jest uznawana za jedną z najpiękniejszych na Adriatyku. Prowadzi ona także do najsłynniejszych zabytków i plaż w pobliżu Wzgórza Marjan.

Polecany artykuł: Luksusowe jachty do wynajęcia w Splicie z polską obsługą

Marina Kaštela

Jedną z najładniejszych, dużych marin w Chorwacji jest także Marina Kaštela. Znajduje się ona w zatoce Kaštel. Od wiatrów chroni ją góra Kozjak, półwysep Marjan oraz wyspa Čiovo. Ponadto nowoczesne udogodnienia z szeroką gamą usług, malownicze położenie oraz bliskość lotniska w Splicie sprawiają, że Marina Kaštela jest jedną z najczęściej odwiedzanych marin w Chorwacji. Jeśli chcesz spędzić wyjątkowe wakacje na jachcie to Marina Kaštela będzie doskonałym wyborem. W promieniu 30 km znajdują się aż cztery zabytkowe miasta takie jak: Split, Solin, Kaštela i Trogir! Dużą zaletą tej mariny są także bardzo dobre połączenia komunikacyjne: lotnisko (7 km), autostrada (20 km), kolej, autobusy i promy.

Marina Sali, Dugi Otok

Marina Sali położona jest w malowniczej zatoce w miejscowości Sali, na wyspie Dugi Otok. Sali jest miejscem o tysiącletniej tradycji rybackiej i rolniczej. Dokumenty pisane sięgające X wieku świadczą o dużym znaczeniu handlowym tej uroczej osady, a starożytne gaje oliwne otaczające wioskę są świadectwem intensywnej działalności rolniczej na przestrzeni wieków.

Marina Sali otoczona jest kolorowymi domami z restauracjami i kafejkami, z których można podziwiać ruch w porcie i na morzu.  Port znajduje się w dobrze chronionej zatoce i  oferuje około 90 miejsc do cumowania, które są rozmieszczone na północnym oraz południowym nabrzeżu.  Sali jest popularnym miejscem, wśród osób planujących rejsy do Parku Przyrody Telašćica i Parku Narodowego Kornati. W miesiącach letnich jest to bardzo ruchliwa marina.

D-Marin Mandalina, Šibenik

D-Marin Mandalina położona jest w przepięknym mieście Šibenik. Jest to jedyna marina w Chorwacji, w której cumują najbardziej luksusowe jachty na świecie. Marina ta, należy także do The Yacht Harbour Association of London (TYHA).

Mandalina dosłownie emanuje luksusem. Posiada ona  440 miejsc przy kei oraz 40 miejsc w suchym doku. Oprócz tego na jej terenie znajduje się stacja ładowania Tesli, światowej klasy restauracja, bary, kawiarnie i specjalny ośrodek D-Marin. D-Marin Mandalina  znajduje się w naturalnie osłoniętej i spokojnej  zatoce, na obrzeżach miasta Šibenik. Jest ona doskonałym miejscem do rozpoczęcia rejsu po wyspach Kornati oraz Parku Narodowego Wodospadów Krka.

ACI Marina Skradin

Skradin jest typowym śródziemnomorskim miasteczkiem, pełnym wąskich brukowanych uliczek i  kamiennych domów. Znajduje się tu ACI Marina Skradin. Położenie Skradinu przy wejściu do Parku Narodowego Krka sprawia, że jest to jedno z najpopularniejszych miejsc w Chorwacji, do którego co roku przyjeżdża mnóstwo miłośników żeglowania. Nawet Bill Gates stwierdził, że Skradin jest jego ulubioną letnią destynacją, którą odwiedza dość regularnie na swoim jachcie. ACI Marina Skradin to bezpieczny i malowniczo położony port, który oferuje ochronę przed silnymi wiatrami dzięki swojemu położeniu w zatoce.

Marina Martins Marchi Maslinica – wyspa Šolta

Wioska Maslinica, położona na zachodnim wybrzeżu wyspy Šolta, zawdzięcza swoje istnienie rodzinie Marchi. Osada rozrosła się wokół zamku zbudowanego przez szlachecką rodzinę Marchi w 1708 roku, aby chronić okolicę przed częstymi atakami piratów. Wenecka rodzina zleciła również budowę kościoła św. Mikołaja, znajdującego się na wzgórzu na południe od zatoki.  Kilka wieków później, po odrestaurowaniu zamku i wybudowaniu mariny, ta niegdyś mała wioska rybacka stopniowo wyrosła na turystyczne i żeglarskie centrum wyspy Šolta.

W 300-letnim zamku mieści się obecnie odnowiony pięciogwiazdkowy hotel Martinis Marchi oferujący luksusowe apartamenty oraz wykwintna restauracja. W pobliżu dostępna jest także nowoczesna marina z 50 miejscami do cumowania łodzi o długości do 40 m. Pomimo nowoczesnych udogodnień, Maslinica zachowała swoją typową śródziemnomorską atmosferę, piękne plaże i krystalicznie czyste morze. Piękne kamienne domy otaczające marinę i towarzyszące im restauracje oraz kawiarnie stanowią idealne miejsce do odpoczynku przy kawie, drinku lub smacznej kolacji.

Marina Frapa, Rogoznica

Dobrze chroniona Marina Frapa znajduje się w malowniczym otoczeniu, w pobliżu portu i jednej z głównych atrakcji tej miejscowości – Zmajevo Oko. Marina Frapa w Rogoznicy została 15 razy uznana za najlepszą chorwacką marinę. Oferuje ona 463 miejsc przy kei i 150 miejsc w suchym doku. Jest to doskonałe miejsce na  rozpoczęcie lub zakończenie czarteru jachtu.

ACI Marina Palmižana

Jeśli planujesz rejs w pobliżu wyspy Hvar, nie przegap ACI Marina Palmižana, która jest jedną z najbardziej popularnych przystani w sezonie letnim w okolicy. ACI Marina Palmižana znajduje się na północno-wschodnim wybrzeżu największej z wysp Pakleni otoci. Lokalizacja mariny jest idealna do odkrywania malowniczych zatok i plaż z lazurową wodą Morza Adriatyckiego. Marina Palmižana oferuje 180 miejsc przy kei, pralnię, salon fryzjerski, sklep spożywczy, centrum odnowy biologicznej, restaurację i nawet plac zabaw dla dzieci!

Polecany artykuł: Zwiedzanie archipelagu Pakleni Otoci – praktyczne informacje

ACI Marina Trogir

ACI Marina Trogir znajduje się na wyspie Čiovo, naprzeciw  miasta Trogir, od którego oddziela ją kanał o szerokości około stu metrów. Marina ACI Trogir otrzymała nagrodę „Turistički cvijet – kvaliteta za Hrvatsku” („Kwiat Turystyki – Jakość dla Chorwacji”) za zajęcie trzeciego miejsca w 2017 roku, w kategorii najlepsza mała marina na Adriatyku. Stare centrum miasta Trogir położone jest na małej wyspie pomiędzy stałym lądem a wyspą Čiovo. W kanale na północ od miasta morze ma zaledwie 2 m głębokości, dlatego też żegluga w tym miejscu nie jest wskazana. ACI Marina Trogir oferuje 174 miejsc przy kei i 35 miejsc w suchym doku.

ACI Marina Dubrovnik

Na zakończenie prezentujemy marinę ACI Dubrovnik. Jest ona jedną z najbezpieczniejszych marin w Chorwacji i na Adriatyku. Dodatkowo jest ona także mariną ACI, która otrzymała największą ilość nagród „Turistički cvijet – kvaliteta za Hrvatsku” („Kwiat Turystyki – Jakość dla Chorwacji”). Co ciekawe, goście odwiedzający Marinę ACI Dubrovnik mają do dyspozycji również  pole golfowe ACI Golf Range. ACI marina Dubrovnik jest pierwszą i jedyną mariną na Adriatyku, która oferuje tę wyjątkową usługę. Marina ACI Dubrovnik znajduje się w pobliżu ujścia rzeki Rijeka Dubrovačka do Adriatyku. Punktem orientacyjnym przy zbliżaniu się do ujścia rzeki Rijeki Dubrovački jest wysepka Daksa, którą można okrążyć łodzią z każdej strony.

Czarter jachtu z Heads Yachting

Heads Yachting to firma zajmująca się czarterem jachtów, katamaranów i łodzi motorowych  w całej Chorwacji. W ofercie firmy znajdują się m.in.: katamarany, jachty motorowe z załogą oraz mniejsze jednostki do 18 metrów w opcji bareboat. Większe jachty z załogą mogą być czarterowane na minimum 4 dni. Zameldowanie odbywa się w każdy dzień tygodnia o godzinie 12:00. Wymeldowanie możliwe jest do godziny 12:00. Mniejsze jednostki do 18 metrów są czarterowane na 7 dni, od soboty do soboty. Zazwyczaj poza wysokim sezonem (maj, początek czerwca, druga połowa września) jest możliwość krótszych czarterów łodzi, katamaranów i jachtów.

Heads Yachting oferuje bardzo duży wybór łodzi i jachtów motorowych na czarter w Chorwacji. Dodatkowo zespół ekspertów pomaga znaleźć idealną łódź lub jacht. Cena czarteru jachtu z Heads Yachting jest zróżnicowana i zależy głównie od rodzaju jednostki oraz długości wynajmu.

Autor: Magdalena Łydka

Najlepsze hotele w Dalmacji

Poprzedni

Luksusowe jachty do wynajęcia w Splicie z polską obsługą

Promy ze Splitu na Wyspę Brač (Supetar), bilety, rozkład

Następny

Dodaj komentarz